Shenjat dhe simptomat kryesore të osteokondrozës së shpinës së qafës së mitrës

Dhimbje në qafë me osteokondrozë

Osteokondroza e qafës së mitrës është një sëmundje shumë e zakonshme që prek njësoj si burrat ashtu edhe gratë. Për më tepër, mosha nuk luan një rol të veçantë këtu. Simptomat e osteokondrozës së qafës së mitrës gjenden jo vetëm tek të moshuarit, patologjia e të cilëve është pasojë e procesit natyror të plakjes. Sëmundja gjithnjë e më shumë gjendet tek të rinjtë dhe në shumicën e rasteve fajin e kanë vetë ata.

Arsyet për zhvillimin e patologjisë

Ky lezion i shtyllës kurrizore ka një karakter degjenerativ-distrofik. Kjo është, në rruaza, si dhe në të gjithë elementët e tyre strukturorë, ndodhin ndryshime patologjike, të cilat nuk janë më të mundshme të kthehen në fazat e mëvonshme. Ky lloj i osteokondrozës konsiderohet më i rrezikshmi, pasi pasoja e saj është cënimi i rrënjëve kryesore nervore dhe enëve që ushqejnë trurin. Kjo është, me kalimin e kohës, shtylla kurrizore pushon së funksionuari normalisht përgjatë gjithë gjatësisë së saj.

Mund të dallohen arsyet e mëposhtme për zhvillimin e sëmundjes:

 1. Ngritja dhe lëvizja e sendeve të rënda.
 2. Ngarkesa të konsiderueshme sportive.
 3. Mbartja jo e duhur e peshave.
 4. Respektimi afatgjatë i një qëndrimi statik: puna në kompjuter, shkrimi i shënimeve, leximi i librave, puna në zyrë. Kjo është arsyeja kryesore për të rinjtë.
 5. Faktori gjenetik.

Natyrisht, proceset inflamatore që kanë lindur në shpinë ose pjesë të tjera të trupit gjithashtu mund të provokojnë osteokondrozë të qafës. Arsyet e tjera nuk përjashtohen: hipotermia, trauma, operacioni.

Klasifikimi i simptomave

Pra, trajtimi i shtyllës kurrizore duhet të bëhet vetëm pasi pacientit t’i jetë dhënë një diagnozë e saktë. Dhe për këtë, mjeku duhet të njohë pamjen klinike të pacientit, si dhe të zbatojë të gjitha metodat e ekzaminimit instrumental. Simptomat që lindin në pacient varen nga shkalla e dëmtimit të sistemeve të trupit:

 1. Shumica e simptomave nga ana e trurit janë për shkak të qarkullimit të gjakut të dëmtuar për shkak të kompresimit të enëve të gjakut.
 2. Fotografia e dëmtimit të nervit periferik shfaqet për shkak të kompresimit të rrënjëve nervore që dalin nga vrima vertebrale.
 3. Çrregullime të rënda neurologjike shfaqen në fazat e vona të zhvillimit të sëmundjes për shkak të shtrëngimit të palcës kurrizore.

Tani mund të konsideroni më në detaje shenjat kryesore të osteokondrozës së qafës së mitrës.

Simptomat më të zakonshme të patologjisë

Përkundër arsyes që kontribuoi në shfaqjen e problemit, pamja klinike është pothuajse gjithmonë e njëjtë në të gjithë pacientët. Osteokondroza e shpinës së qafës së mitrës ka simptomat e mëposhtme:

 • Ndjesi të dhimbshme. Ata janë të lokalizuar në qafë, pjesën e pasme të kokës dhe zonën e jakës. Dhimbja mund të përhapet edhe në shpatulla, gjoks, klavikulë të skeletit. Migrena e shpeshtë është karakteristike për osteokondrozën. Gradualisht, shqetësimi bëhet i dhimbshëm, kronik. Përkeqësimi i patologjisë shkakton dhimbje të shtënat gjatë lëvizjes. Muskujt janë shumë të tensionuar në të njëjtën kohë. Ndonjëherë vetëm një injeksion - një bllokadë anestetike - mund ta eleminojë këtë simptomë.
 • Zhurma në vesh, ndjenjë e mbytur. Kjo ndodh si rezultat i një përkeqësimi të furnizimit me gjak të aparatit vestibular.
 • Marramendje. Shkaktohet nga mungesa e oksigjenit, pasi veshi i brendshëm furnizohet dobët me gjak. Kjo gjendje shoqërohet gjithashtu nga lëvizje të parregullta të pakontrolluara të nxënësve.
 • Të fikët, nga e cila pacienti del mjaft shpejt, nëse ka një përmirësim të qarkullimit të gjakut në zonën e prekur.
 • Ndjenja e mungesës së ajrit. Simptoma e paraqitur shfaqet për shkak të acarimit të nervit frenik. Kjo është, pacienti thjesht nuk është në gjendje të marrë frymë thellë. Ai gjithashtu gërhet dhe papritmas mund të ndalojë frymëmarrjen. Me kalimin e kohës, pacienti zhvillon gulçim dhe sulme të mbytjes. Uria e mëtejshme e oksigjenit do të dëmtojë indin e trurit, duke rezultuar në vëmendje dhe kujtesë të dëmtuar.
 • Të përzier. Ndonjëherë çdo lëvizje e trupit ose kokës shoqërohet me të vjella, e cila është e vështirë të kontrollohet. Oreksi i pacientit shqetësohet, pesha zvogëlohet.
 • Marramendja dhe të përzierat janë shenja të osteokondrozës së qafës së mitrës
 • Problemet e shikimit. Osteokondroza e qafës së mitrës mund të shkaktojë një simptomë të tillë si "fluturon" para syve ose mjegull, ashpërsi të zvogëluar, shkelje të fokusit të shikimit. Për më tepër, terapia ushtrimore ose mbajtja e syzeve nuk mund të rregullojë problemin.
 • Ndryshimi i presionit. Kjo gjendje ndodh për shkak të spazmës së arterieve. Pacienti madje mund të humbasë vetëdijen.
 • Ndjenjë e thatë dhe me gunga në fyt. Ndonjëherë kjo është e vetmja simptomë që thotë se qafa preket. Prandaj, osteokondroza në këtë rast mund të ngatërrohet lehtësisht me patologjitë e tjera.
 • Rritja e temperaturës. Kjo simptomë është e pazakontë. Për më tepër, nuk është temperatura bazale ajo që ndryshon, por temperatura lokale. Lëkura rreth qafës bëhet e nxehtë dhe e kuqe.
 • Lëvizshmëria e kufizuar. Qafa duket se po pykon. Dhe gjithashtu mund të dëgjoni një kërcitje dhe krimbim të pakëndshëm në qafë kur ktheni kokën.
 • Dobësi në krahë dhe ndjesi djegieje midis shpatullave.
 • Koordinimi i dëmtuar i lëvizjeve, i cili ndikon në ecjen e pacientit.

Disa nga shenjat e osteokondrozës së qafës së mitrës, të renditura më sipër, nuk janë specifike. Kjo e bën disi të vështirë diagnostikimin e sëmundjes, pasi një person nuk u drejtohet specialistëve në kohë.

Simptomat e sëmundjes, në varësi të shkallës së zhvillimit të saj

Në varësi të simptomave të vërejtura tek pacienti, cila është përhapja dhe intensiteti i tyre, mund të flasim për fazën e zhvillimit të osteokondrozës së shpinës së qafës së mitrës. Çdo gradë ka karakteristikat e veta:

 1. Faza e parë. Shoqërohet me dhimbje koke periodike, shqetësime në qafë, shpatulla, krahë. Ekziston një kufizim i vogël i lëvizshmërisë. Në zonën e jakës, mund të ketë një rënie të lehtë të ndjeshmërisë së lëkurës. Në këtë fazë, trajtimi praktikisht nuk kryhet, pasi pacientët nuk kërkojnë ndihmë mjekësore. Disa pacientë përpiqen të trajtojnë osteokondrozën në shtëpi duke përdorur mjete juridike popullore.
 2. Faza e dytë. Në shpinë të qafës së mitrës, dhimbja intensifikohet, dëgjohet një krizë e pakëndshme. Në rajonin e shpatullave, si dhe në duar, shfaqet një shkelje serioze e ndjeshmërisë. Dhimbjet e kokës në këtë fazë praktikisht nuk zhduken, shikimi i pacientit përkeqësohet, zhurma ndodh në kokë dhe veshë dhe qartësia e reflekseve të tendinit zvogëlohet. Gjatë një përkeqësimi të osteokondrozës, shfaqen dhimbje të shtënat, duke rrezatuar nën shpatullën. Këtu nuk është më e mundur të mos vërehen simptomat e sëmundjes, dhe pacienti përpiqet të shohë një mjek. Sidoqoftë, nuk është më e mundur që plotësisht të shpëtojmë nga humbja. Do të jetë e mundur vetëm të ngadalësohet zhvillimi i saj i mëtejshëm.
 3. Faza e tretë. Këtu fibrat e kolagjenit të diskut janë shkatërruar tashmë, pamja e një zgjatje herniale. Fiksimi i rruazave është ndërprerë dhe ata fillojnë të bien. Edhe dislokimet mund të ndodhin. Pacienti zhvillon dhimbje shumë të forta në qafë dhe zemër, ka parezë dhe paralizë të gjymtyrëve të sipërme, shtylla kurrizore është e përkulur. Reflekset e tendencës në këtë fazë të zhvillimit të osteokondrozës praktikisht mungojnë. Një ndërlikim i kësaj shkalle të osteokondrozës së qafës së mitrës është një goditje kurrizore.

Nëse një person "shpëton" nga sëmundja në shtëpi pa u konsultuar me një mjek, atëherë kjo sjellje mund të rezultojë në paaftësi.

Osteokondroza e shpinës së qafës së mitrës nuk mund të shërohet plotësisht, por terapia në kohë dhe korrekte mund të ngadalësojë përparimin e saj.

Cilat sindroma shkaktojnë osteokondrozë?

Pra, ekzistojnë grupe të caktuara të simptomave që tregojnë se një person ka një sindromë të caktuar. Nëse të paktën një shenjë mungon, atëherë nuk ka nevojë të flasim për një gjendje të tillë patologjike.

Ekzistojnë disa sindroma që provokohen nga osteokondroza e qafës së mitrës:

 • Radikular. Në një mënyrë tjetër, mund të quhet "radikuliti i qafës së mitrës". Duket si rezultat i nervave të ngulitur. Karakterizohet nga simptomat e mëposhtme: prania e dhimbjes që rrezaton në shpatullat e shpatullave, kalon përgjatë shpatullës dhe shtrihet në parakrahët dhe gishtat; shfaqja e "mizave" para syve; ndjesi shpimi gjilpërash në gishta, parakrahë, duar. Lokalizimi i simptomave mund të ndryshojë në varësi të cilës palë rrënjë është dëmtuar.
 • Refleks irritues. Karakterizohet nga dhimbje akute e djegies në qafë dhe zverku, e cila shfaqet për shkak të lëvizjes pas gjumit, kur teshtini. Ndjesi të pakëndshme mund t'i jepen gjoksit.
 • Sindroma e arteries vertebrale. Këtu spikasin simptomat e mëposhtme: humbja e vetëdijes, të përziera, dhimbje koke e fortë në natyrë, që shtrihen në pjesët parietale, të përkohshme dhe okupitale të kafkës. Pacienti karakterizohet nga dobësia, dëmtimi i dëgjimit, dhimbje në sy dhe vizion të paqartë.
 • Kardiake. Ka një veçori - është e lehtë ta ngatërrosh atë me një sulm të anginës pectoris, kështu që trajtimi i përshkruar mund të rezultojë i gabuar. Nëse pacienti diagnostikohet me osteokondrozë të qafës së mitrës, simptomat e sindromës kardiake janë si më poshtë: dhimbje që shfaqet papritur, e cila rritet me lëvizjen më të vogël; takikardi; pamundësia për të ndaluar sulmin me pilula speciale të zemrës që nxisin zgjerimin e enëve koronare. Në të njëjtën kohë, nuk ka shenja të çrregullimeve të qarkullimit të gjakut në kardiogramë.

Meqenëse osteokondroza ka një formë kronike, përkeqësimet e saj ndodhin periodikisht. Intensiteti i simptomave rritet. Ndjenjat mund të vazhdojnë për një kohë të gjatë dhe vetëm një injeksion anestetik mund t’i largojë ato. Tabletat mund të mos jenë efektive.

Si diagnostikohet patologjia?

Në mënyrë që të përcaktohet saktësisht ashpërsia e osteokondrozës, për të identifikuar shkallën e shkatërrimit të rruazave, pacienti duhet t'i nënshtrohet një ekzaminimi të plotë. Ai përfshin procedurat e mëposhtme:

 • Ekzaminimi i jashtëm i pacientit.
 • Testet neurologjike.
 • Skanim dupleks ose ultratinguj Doppler i enëve të gjakut.
 • MRI.
 • CT
 • Rrezet X të shtyllës kurrizore të qafës së mitrës në dy projeksione.
 • Elektrokardiograma.

Analizat laboratorike në këtë rast nuk janë informuese. Megjithëse nganjëherë ato përshkruhen për të përcaktuar shkakun e zhvillimit të osteokondrozës.

Karakteristikat e trajtimit të patologjisë

Pra, trajtimi i osteokondrozës së qafës së mitrës duhet të kryhet në fazat e para. Për më tepër, një person i sëmurë mund të marrë ilaçet e nevojshme, të bëjë ushtrime terapeutike në shtëpi, por vetëm pas një ekzaminimi të plotë dhe konsultimit me specialistët.

Terapia duhet të jetë gjithëpërfshirëse. Nuk mjafton vetëm heqja e simptomave të patologjisë. Shtë e nevojshme të përpiqeni të riktheni funksionalitetin e shpinës së qafës së mitrës. Për këtë, një person ka nevojë për ilaçe (lehtësues të dhimbjeve, komplekse hormonale, vitaminash, ilaçe kondroprotektive), si dhe ushtrime terapeutike.

Në mënyrë që të eliminohet dhimbja e fortë që pilulat nuk mund të ndalen, përdoret një injeksion i veçantë, i cili bëhet në rajonin ndër-artikular. Sidoqoftë, kjo metodë bllokimi mund të përdoret vetëm disa herë në vit.

Përveç trajtimit me ilaçe, pacientit i ofrohen procedura të fizioterapisë: masazh, ultratinguj dhe trajtim ultraviolet. Nëse terapia konservatore nuk funksionon, atëherë pacienti përshkruhet ndërhyrje kirurgjikale. Por, përkundrazi, është një masë ekstreme dhe është më mirë të mos lejosh sëmundjen në një gjendje të tillë.