Osteokondroza e shpinës së kraharorit

Simptomat e osteokondrozës së gjirit manifestohen në një mënyrë ose në një tjetër në një numër të madh njerëzish, pasi kjo sëmundje është shumë e zakonshme. Përkundër besimit se problemet e kyçeve mund të shfaqen vetëm në moshën e vjetër, shenjat e sëmundjes mund të shfaqen tek pacientët e vegjël dhe deri në moshën 40 vjeç, pothuajse të gjithë vuajnë nga sëmundja. Ju duhet të dini se kur të shqetësoheni për gjendjen tuaj dhe të konsultoheni me një mjek në mënyrë që të mos humbni manifestimet e para të osteokondrozës, të cilat do të jenë më të lehta për t'u eliminuar në një fazë të hershme.

osteokondroza e shpinës së kraharorit

Çfarë duhet të dini për osteokondrozën e shpinës së kraharorit?

Osteokondroza është një gjendje kur disqet midis rruazave fillojnë të ndahen në rajonin e kraharorit. Për shkak të kësaj, distanca midis trupave vertebral zvogëlohet, dhe kjo pasohet nga cenimi i indit nervor, i cili çon në dhimbje të forta. Vlen të dihet se është shtylla kurrizore e kraharorit që rrezikon më pak të zhvillojë osteokondrozë për shkak të faktit se është fiksuar në mënyrë të ngurtë nga brinjët. Por nëse një sëmundje e tillë megjithatë zhvillohet, pjesa e sipërme e shpinës, përkatësisht 12 rruaza torakale, është e përfshirë në procesin patologjik. Më shpesh, simptomat e osteokondrozës së shpinës së kraharorit shfaqen nga fakti që inflamacioni ndodh në rruazat e sipërme. Niveli i dëmtimit të disqeve ndërvertebrore mund të jetë krejtësisht i ndryshëm.

Simptomat e osteokondrozës së gjirit

Cilat do të jenë shfaqjet e osteokondrozës varet nga shumë faktorë. Kjo perfshin:

 • faza e sëmundjes - nëse është në një fazë akute, apo është në falje;
 • sa vjeç është pacienti;
 • sa preket kolona kurrizore.

Por në të njëjtën kohë, mund të themi se sëmundja karakterizohet nga manifestimet kryesore klinike, sipas të cilave mjeku fillon të dyshojë për sëmundjen. Domethënë:

 1. Dorsago - hidhërim në zonën e gjoksit.
 2. Dëmtimi i mbaresave nervore, shfaqja e parestezive.
 3. Ndryshimet në muskulin e zemrës që parandalojnë largimin e dhimbjes pas përdorimit të nitroglicerinës.
 4. Kongjestion i mushkërive dhe hipoksi.
 5. Sindroma e barkut.

Vlen të merren në konsideratë më në detaje simptomat e osteokondrozës së rajonit të kraharorit, të cilat do të bëjnë të mundur identifikimin e shkaqeve të shqetësimit në kohë dhe heqjen e tyre.

Presion në shpinë ose gjoks që parandalon frymëmarrjen

Kompresimi ndihet si në gjoks dhe në shpinë, dhe vetë patologjia nuk lejon që një person të marrë frymë thellë. Përndryshe, kur merr frymë thellë, personi ndjen dhimbje të forta, gjë që e bën atë të ndalojë përpjekjen.

Vështirësia për ta kthyer (anuar) bagazhin

Për shkak të faktit se sëmundja shfaqet në dhimbje të forta, një person përjeton siklet të konsiderueshëm nga lëvizjet e zakonshme. Isshtë e pamundur të ktheni bustin dhe të përkuleni, duhet të ktheheni me të gjithë trupin, dhe personi gjithashtu ka probleme duke ngritur dorën lart.

Ndjesi të përsëritura të mpirjes së trupit

Nëse nuk e dini se cilat simptoma dhe ndjesi ndodhin me osteokondrozën e gjoksit, duhet të dini se sëmundja shoqërohet shpesh me parestezi. Ato manifestohen në formën e mpirjes së zonave të lëkurës, ndjesi shpimi gjilpërash, ndjeshmëri të zvogëluar, si dhe një ndjenjë sikur lëkura është "zvarritëse". Kjo është për shkak të ngjeshjes së mbaresave nervore.

Ulur temperaturën e gjymtyrëve të poshtme

Për shkak të një sëmundjeje të tillë si osteokondroza, niveli i furnizimit me gjak të gjymtyrëve mund të ulet. Kjo do të shkaktojë një ndjesi të vazhdueshme të ftohtësisë në gjymtyrë, të cilën mjeku do ta vërejë gjatë ekzaminimit.

Shkaqet e ndodhjes

Ndodh osteokondroza e shpinës së kraharorit, simptomat dhe trajtimi i të cilave përshkruhen në këtë faqe, për një larmi arsyesh. Vlen të dihet se kush është në rrezik në mënyrë që të jetë veçanërisht i vëmendshëm ndaj shëndetit tuaj.

Predispozita trashëgimore

Një person familja e të cilit ka pasur raste të osteokondrozës ka më shumë të ngjarë të sëmuret. Por prania e osteokondrozës në të afërmit e ngushtë nuk do të shkaktojë domosdoshmërisht një sëmundje të tillë.

Peshat e ngritura

Ngarkesat e mëdha në kolonën kurrizore shkaktojnë rritjen e konsumit të strukturave të sistemit musculoskeletal. Si rezultat, rreziqet e dëmtimeve të shtyllës kurrizore dhe sëmundjeve të ndryshme të saj, duke përfshirë osteokondrozën e rajonit të kraharorit, rriten.

Pasiviteti që çon në pasivitet fizik

Mungesa e lëvizjes çon në dobësimin e muskujve dhe strukturave të sistemit musculoskeletal, gjë që mund të çojë në osteokondrozë. Prandaj, njerëzit me një mënyrë jetese të ulur, punë ulur, për shembull, në zyrë, janë më të ndjeshëm ndaj sëmundjes. Për të shmangur osteokondrozën në këtë rast, mjafton të bëni ushtrime dhe të mos neglizhoni shëtitjet në ajër të pastër.

Lakimi i shtyllës kurrizore për shkak të sjelljes së dobët

Njerëzit të cilët nuk kanë zhvilluar qëndrimin e duhur mund të kenë nevojë të mësojnë rreth simptomave dhe trajtimit të osteokondrozës së shpinës torakale. Kjo mund të çojë në faktin se shpina fillon të përkulet dhe ndodhin lloje të ndryshme të inflamacionit, duke përfshirë osteokondrozën.

Trauma

Një person që merr dëmtime mund të çojë në pasoja të ndryshme, gjithçka do të varet nga dëmtimi i rëndë i strukturave të shpinës. Osteokondroza në të ardhmen mund të çojë në:

 • dislokime;
 • fraktura;
 • çarje;
 • dëmtimi i indeve të buta të shpinës në rajonin e kraharorit;
 • etj.

Nëse jeni i dëmtuar, mos hezitoni të vizitoni spitalin, pasi dëmtimet që nuk janë shëruar në kohën e duhur ka të ngjarë të provokojnë pasoja të rënda.

Si të trajtohet osteokondroza torakale?

Trajtimi kur diagnostikoni osteokondrozën e shpinës së kraharorit duhet të përshkruhet nga një neurolog me përvojë. Një qasje kompetente përfshin domosdoshmërisht një qasje të integruar për të hequr qafe sëmundjen. Ju duhet të mjekoheni me ilaçe, ushtrime speciale dhe gjimnastikë, dhe një vizitë në zyrën e terapistit të masazhit do të jetë gjithashtu efektive.

Droga

Nëse jeni përballur me manifestime të osteokondrozës, do t'ju përshkruhen barna për:

 • relaksim i muskujve të tensionuar - relaksues të muskujve;
 • lehtësimin e inflamacionit - anti-inflamator jo-steroide;
 • forcimi i disqeve ndërvertebrore dhe përmirësimi i cilësisë së indit të kërcit - kondroprotektorët.

Mjeku përcakton kohën e pranimit dhe dozën individualisht, pasi që vetëm në këtë rast, trajtimi i osteokondrozës së gjoksit në shtëpi do të jetë efektiv.

Terapi ushtrimore

Ushtrimet fillojnë në një fazë kur inflamacioni dhe dhimbja akute tërhiqen. Ata kanë për qëllim shtrirjen e muskujve të shpinës, lehtësimin e tensionit, forcimin e korse muskulore dhe kthimin e strukturave në lëvizjen e tyre të mëparshme. Grupi i ushtrimeve do të zgjidhet nga mjeku, në varësi të gjendjes së përgjithshme të shëndetit, si dhe fazës së sëmundjes dhe llojit të saj.

Masazh

Masazhet janë një nga metodat më efektive për të hequr qafe osteokondrozën. Ata nuk mund të veprojnë si një lloj i pavarur i trajtimit, pasi nuk janë në gjendje të lehtësojnë inflamacionin, por ato mund të përmirësojnë ndjeshëm mirëqenien në kombinim me ilaçe dhe ushtrime. Për të maksimizuar rezultatin, është më mirë të vizitoni një terapist profesionist masazhesh. Ai di gjithçka në lidhje me simptomat dhe trajtimin e osteokondrozës në gjoks dhe do të jetë në gjendje, bazuar në përshkrimet e mjekut, të zgjedhë lëvizjet dhe opsionet optimale për të ndikuar në indet e buta, të cilat do të përmirësojnë gjendjen tuaj. Masazhi përmirëson rrjedhën e gjakut dhe limfës në indet, relakson muskujt e tensionuar dhe tonifikon muskujt që janë më pak të stresuar se të tjerët.

Parandalimi

Për të mos menduar se cilat janë shenjat e shfaqjes së osteokondrozës në gjoks, është më mirë të parandaloni një gjendje të tillë. Këshillat e mëposhtme do t'ju ndihmojnë me këtë:

 • bëjini vetes shumë stërvitje - vrapim në mëngjes, not në pishinë, ngrohje dhe shëtitje;
 • nëse puna shoqërohet me një qëndrim të gjatë në një pozicion, drejto shpinën dhe relakso shpatullat, ndërsa mos harro të ngrohësh periodikisht;
 • për uljen, zgjidhni një karrige me një anatomike mbrapa;
 • për të fjetur, është më mirë të zgjidhni një dyshek ortopedik dhe një jastëk të veçantë;
 • mos ngrini shumë ngarkesa të rënda, është më mirë të mbani një ngarkesë të rëndë në pjesë sesa në një kohë;
 • bëni ushtrime abces;
 • preferoni këpucë të rehatshme;
 • ekuilibroni dietën tuaj - duhet të përmbajë maksimumi elementë gjurmë dhe vitamina.

E gjithë kjo do të ndihmojë në parandalimin e shfaqjes së osteokondrozës, dhe ju - për të ruajtur shëndetin e mirë në moshën e vjetër. Sidoqoftë, nëse shenjat e para të sëmundjes janë tashmë atje, mos humbni kohë dhe mos u përpiqni ta parandaloni, menjëherë konsultohuni me një mjek.