Si dhe si të trajtohet osteokondroza e shpinës

Trajtimi i osteokondrozës (radikulitit, hernies intervertebrale) sot nuk është veçanërisht i vështirë, është e rëndësishme vetëm të përcaktohet saktë shkaku i patologjisë dhe prania e sëmundjeve shoqëruese. Sidoqoftë, secili specialist që merret profesionalisht me trajtimin e sëmundjeve të shpinës ose kolonës kurrizore në tërësi, me rrjedhën e praktikës, kristalizoi të tyret, duke ndihmuar shpejt teknikat që janë optimale për shumicën e pacientëve.

dhimbje në qafë me osteokondrozë

Për trajtimin e osteokondrozës, është e rëndësishme të përcaktohet saktë shkaku i patologjisë dhe prania e sëmundjeve shoqëruese.

Improshtë e pahijshme të përdoret vetëm një metodë për trajtimin e osteokondrozës, si rregull, terapistët poliklinikë "mëkatojnë" me këtë, duke përshkruar qetësues dhimbjesh dhe ilaçe anti-inflamatore për pacientët që eliminojnë simptomat e pakëndshme dhe nxisin problemin me shpinë thellë brenda, pa ndikuar shkaku. Si rezultat, një person, pa përjetuar dhimbje, vazhdon të ngarkojë rruazat e dëmtuara, patologjia është përkeqësuar dhe pas një kohe, me sulmin tjetër të fortë, "shfaqet" një tufë problemesh që nuk mund të eliminohen.

Rrënja e problemit dhe disa kritika

Para fillimit të trajtimit, do të jetë e dobishme të mbani mend se çfarë është osteokondroza. Në përgjithësi, këto janë ndryshime degjenerative që prekin indet e kolonës kurrizore! Sidoqoftë, të gjitha problemet në lidhje me shpinën nuk duhet të quhen "osteokondroza", ashtu siç nuk duhet të ngatërrohen dy koncepte: osteokondroza dhe shiatiku. Në rastin e parë, kjo është një sëmundje, në të dytën - një proces që ndodh në trupin e pacientit me osteokondrozë. Për më tepër, dhimbja e shpinës është vetëm një simptomë, jo një sëmundje.

Metodat e trajtimit të osteokondrozës kanë mbetur standarde për dekada, por me disponueshmërinë e metodave moderne të ekzaminimit të pacientit në teknikat "e vjetra", gjithnjë e më shumë "çarje dhe patate të skuqura" zbulohen. Shumica e metodave kanë për qëllim eliminimin e shenjave klinike, dhe jo ndikimin në shkaqet e patologjisë.

Përdorimi i ilaçeve

Mjerisht, kjo është një metodë që synon të sigurojë që pacienti "të largohet shpejt i shëndetshëm". Për më tepër, vetë të sëmurët i drejtohen një specialisti dhe fillojnë të trajtojnë sëmundjen edhe kur procesi patologjik po lulëzon me forcë dhe kryesore, dhe dhimbja po copëton gjithçka përreth, duke e penguar atë të lëvizë normalisht. Ilaçet kundër dhimbjeve dhe ilaçet anti-inflamatore heqin të gjitha simptomat negative, duke e bërë shërimin iluzion dhe shkaku i sëmundjes mbetet i paprekur. Në klinika, ky proces vihet në një rrip transportieri dhe si rezultat i një trajtimi të tillë:

 1. Shkaku, i cili u bë pika fillestare e osteokondrozës, nuk është eliminuar.
 2. Faktori traumatik në rruaza po intensifikohet, pasi personi, pa ndjerë dhimbje, fillon të ngarkojë shpinën plotësisht.
 3. NSAID -të prishin funksionimin e pankreasit dhe stomakut.
tableta dhe kapsula për trajtimin e osteokondrozës

Ilaçet kundër dhimbjeve dhe ilaçet anti-inflamatore nuk e kurojnë sëmundjen, por vetëm lehtësojnë dhimbjen.

Terapia manuale

Kjo metodë mbrohet më shpesh nga mjekët e shkollës së vjetër, duke besuar se nëse vendosni rruazat e dëmtuara në vend, problemi do të zhduket. Diktimi "të gjitha sëmundjet nga shtylla kurrizore" nuk është plotësisht i vërtetë, sepse shtylla kurrizore përshtatet me rrethanat, nuk është e kotë që është kaq fleksibël. Megjithëse, ushqimi i duhur i disqeve ndërvertebrore dhe rruazave është i mundur vetëm kur ato qëndrojnë në këmbë. Sidoqoftë, rruazat e vendosura, nëse një person vazhdon të ulet shtrembër ose ka një inflamacion të fortë të disqeve ndërvertebrale, me kalimin e kohës do të "rrëshqasë" përsëri, duke i kthyer të gjitha shenjat. Gjithashtu, mos ngatërroni terapinë manuale dhe osteopatinë.

Masazh, klasike të zhanrit

Kjo metodë konsiston në ndikimin në muskujt dhe indin lidhës të pacientit, është në gjendje të lehtësojë simptomat e sëmundjes dhe t'i sjellë lehtësim pacientit për disa muaj. Efektiviteti i një trajtimi të tillë për osteokondrozën varet drejtpërdrejt nga kualifikimet e personit që bën masazhin. Por në 95% të rasteve, nuk është e mundur të hiqet shkaku i osteokondrozës me dorë, si dhe të shërohet sëmundja nëse specialisti punon vetëm me zonën e dhimbjes dhe inflamacionit.

Osteopatia

Kjo metodë e trajtimit të osteokondrozës është delikate dhe e butë, por një osteopat i mirë duhet të ketë duar të ndjeshme, një mendje kërkuese dhe një mendje të qetë. Ai, duke marrë pacientin nga dora, mund të ndiejë të gjitha proceset që ndodhin në trup. Jo çdo mjek është i aftë të posedojë një ndjenjë të mbindjeshmërisë, kështu që osteopatët e mirë ia vlejnë peshën e tyre në ar. Në rastin ideal, osteopatët duhet të trajtojnë të gjitha problemet që ka pacienti, por në të vërtetë ata vetëm eliminojnë dhimbjen. Vetë pacientët janë pjesërisht fajtor për këtë, duke kërkuar vetëm për t'i lehtësuar ata nga dhimbja, pasi një seancë me një osteopat kushton rreth tre herë më shumë se ajo e një terapisti masazhesh. Duke kursyer para, ata heqin simptomat, por ia privojnë vetes mundësinë për t'u shëruar sa më plotësisht që të jetë e mundur. Për shkak të butësisë së saj, osteopatia tregohet edhe për fëmijët.

osteopatia si një metodë e trajtimit të osteokondrozës

Osteopatia është një metodë e butë dhe e butë që është e përshtatshme edhe për fëmijët.

Ilaç kinez

Grackat këtu qëndrojnë në mungesë të diagnostifikimit para-mjekësor të pacientit, të gjitha manipulimet, si rregull, bazohen në supozimet e mjekut, të cilat nuk janë gjithmonë të sakta. Para se të kryeni një proces akupunkture me cilësi të lartë, duhet të bëni:

 1. Diagnostifikimi i elektropunkturës.
 2. Diagnostifikimi i pulsit.
 3. Diagnostifikimi sipas metodës Akabane.

Një pacient i cili paraqitet me dhimbje në shpinë merr shumë gjilpëra mbi të, dhimbja do të lehtësohet, simptomat do të largohen, por do të kthehen përsëri në disa orë. Akupunkturë e përsëritur, lehtësim - dhe rrethi është i mbyllur. Një specialist i mirë nuk vendos gjilpëra, bazuar vetëm në ekzaminimin e jashtëm të pacientit dhe historinë e tij. Ai punon me vetëm 1-4 gjilpëra në nivele të thella, duke u përpjekur të eliminojë shkakun rrënjësor të osteokondrozës, dhe jo vetëm simptomat.

Terapi viscerale

Trajtimi i osteokondrozës këtu është të punoni me organet e brendshme. Kjo është për shkak të faktit se shpesh shkaku i gjendjes patologjike të kolonës kurrizore është ose një rregullim i pasaktë i organeve, ose një shkelje në punën e tyre. Me këtë trajtim, dhimbjet e shpinës shuhen për një kohë të gjatë.

Gjimnastikë, joga, qigong

Teknikat lindore për trajtimin e osteokondrozës po fitojnë popullaritet. Joga klasike është një metodë e koordinuar mirë, e menduar thellë për të punuar me trupin që ndikon në mendje. Kjo metodë është e përshtatshme për shtëpinë, ku, në një ambient të qetë, një person mund të ndiejë të gjitha nevojat e trupit. Sidoqoftë, shumë ekspertë këshillojnë të merren me drejtimet e vjetra të trajtimit të osteokondrozës. Dhe, sigurisht, është e rëndësishme të gjesh një specialist, nuk duhet të kontaktosh ata që kanë mësuar disa lëvizje të ndërlikuara dhe "kanë hapur zyrën e tyre".

Sot, këto teknika janë më progresive, në shumë mënyra ato ndihmojnë njerëzit të heqin qafe problemet që lidhen me osteokondrozën. Por është e rëndësishme të mbani mend për aspektin psikologjik: sëmundja nuk do të largohet nëse një person injoron me kokëfortësi arsyen pse është zhvilluar osteokondroza, nuk dëshiron të ndryshojë stilin e jetës dhe të menduarit e tij. Ju nuk duhet të fajësoni problemet shëndetësore vetëm te mjeku, pa e ndihmuar atë në trajtim.

klasa yoga për trajtimin e osteokondrozës

Gjimnastikë, yoga, qigong - synojnë të punojnë me trupin dhe të ndihmojnë në eliminimin e problemeve me shpinë.

Fazat kryesore të terapisë

Si të trajtohet osteokondroza? Ka shumë mundësi për terapi: refleksologjia, magnetostimulimi, procedurat e ujit, metodat e fizioterapisë. Specialisti duhet të vendosë se cili opsion është i përshtatshëm për pacientin, bazuar në rezultatet e historisë dhe ekzaminimit. Trajtimi në shtëpi është i mundur, për shembull, ushtrime fizioterapie, është në gjendje të rivendosë në mënyrë të përkryer lëvizshmërinë e kolonës kurrizore, të eliminojë simptomat dhe të parandalojë zhvillimin e shpejtë të sëmundjes.

E rëndësishme! Nëse trajtimi zhvillohet në shtëpi, atëherë duhet të jeni veçanërisht të kujdesshëm me ndonjë ilaç, ato përshkruhen ekskluzivisht nga mjeku. Kjo shpjegohet me faktin se me trajtimin ilaç të osteokondrozës, ka një ngarkesë në organet e tjera dhe një trajtim i tillë mund të jetë i mbushur me komplikime të pakëndshme ose përkeqësime të sëmundjeve kronike.

Ne marrim ilaçe

Baza e trajtimit të ilaçeve është marrja e vazodilatatorëve dhe ilaçeve anti-inflamatore. Një terapi e tillë lehtëson në mënyrë të përsosur simptomat dhe është krijuar për të zgjidhur problemet e mëposhtme:

 1. Ndaloni proceset inflamatore.
 2. Lehtësoni dhimbjen dhe spazmin e muskujve.
 3. Stimuloni rigjenerimin e indit të kërcit.

Sashtë më e sigurt të përdorni produkte të ditës (kremra, vajra ose xhel) kur kuroni në shtëpi. Një trajtim i tillë zhvillohet pa efekte anësore, është e nevojshme vetëm ta koordinoni atë me mjekun dhe të ndiqni me përpikëri udhëzimet.

Mjetet juridike popullore

Shpesh, "recetat e gjyshes" janë më efektive në trajtimin e osteokondrozës sesa të gjitha metodat moderne dhe të reja. Trajtimi tradicional në shtëpi përfshin: ngrohjen e një vendi të lënduar me rërë lumi ose kripë, përdorimin e vajrave të bazuar në vezë pule, uthull ose përdorimin e kompresave bimore.

 1. Masazh shishe. Mbushni "një e gjysmë" me ujë të ngrohtë dhe rrotulloni të gjithë muskujt e shpinës për 15 minuta, veçanërisht duke u ndalur në zonën e problemit.
 2. Masazh me top tenisi. Në shtëpi, mund të përdorni një top tenisi për të masazhuar shpinën, për këtë ju vetëm duhet të shtriheni mbi të dhe të "hipni". Përsëriteni çdo ditë.
ilaçe për trajtimin e osteokondrozës

Trajtimi me ilaçe në terapi komplekse lehtëson dhimbjen, lehtëson spazmat.

Fizioterapi

Më e popullarizuara sot është teknika terapeutike e autorit, e cila mund të përdoret në shtëpi. Ky trajtim bazohet në mos lejimin e qelizave të palcës kurrizore të vdesin dhe indit muskulor të atrofizohet. Gjimnastika terapeutike përbëhet nga një sërë ushtrimesh që punojnë të gjitha nyjet dhe muskujt e trupit të njeriut, duke rivendosur funksionet e humbura motorike dhe duke lehtësuar simptomat e pakëndshme.

Opsionet e trajtimit jo-drogë

Trajtimi i sanatoriumit, ndoshta, mund të quhet më i plotë në procesin e trajtimit të një sëmundjeje, bazohet në efektin në shkakun e sëmundjes. Gjatë qëndrimit tuaj në sanatorium, ju mund të merrni procedurat e mëposhtme:

 1. Akupunkturë.
 2. Dushe shëruese.
 3. Terapia me ultratinguj dhe elektroterapi.
 4. Dietë terapi dhe masazh.
 5. Terapia me balne dhe terapi.
 6. Apiterapia dhe shpellat e kripës.

Sigurisht, ky opsion i trajtimit nuk është i disponueshëm në shtëpi. Për secilin pacient që vuan nga osteokondroza, mjekët e sanatoriumit do të zhvillojnë një plan individual terapie që do të lejojë jo vetëm të rivendosë funksionet motorike, por edhe të harrojë përkeqësimet për një kohë të gjatë.

Ndikimi i pikës

Trajtimi me elektroforezë tregohet në çdo fazë të osteokondrozës, përveç rasteve akute. Ekspozimi ndaj një pike rryme ka përparësitë e tij: efekti i një ilaçi të administruar nga elektroforeza shtrihet rreptësisht në zonën e inflamacionit. Kjo ju lejon të përmirësoni shpejt gjendjen e pacientit, të lehtësoni ënjtjen dhe dhimbjen.

Fizioterapi

Shkon mirë me opsionet e tjera të trajtimit për osteokondrozën, kur bëhet në mënyrë korrekte nga një specialist me njohuri, tregon efikasitet të lartë dhe ka një minimum efektesh anësore:

 1. Masazh. Përmirëson qarkullimin e gjakut dhe rrjedhjen e limfës, lehtëson dhimbjen dhe ënjtjen, forcon muskujt. Shfaqet në kurse prej 10-15 procedurash, 2-3 herë në vit.
 2. Terapi manuale.
 3. Tërheqje kurrizore.
 4. Refleksologjia.

Si të trajtoni osteokondrozën për të shmangur komplikimet? Së pari, duhet të zbuloni pse është zhvilluar patologjia, sa të dëmtuara janë rruazat. Ju do të duhet t'i nënshtroheni një ekzaminimi të plotë dhe vetëm atëherë të filloni trajtimin. Plus, rutina e saktë ditore, një mënyrë jetese e shëndetshme janë të rëndësishme, duhet të hiqni dorë nga sforcimi i rëndë fizik, të përpiqeni të mos merrni një të ftohtë dhe të mbani sjelljen e saktë. Nëse është e mundur, çdo stres në shtëpi dhe në punë duhet të eliminohet, pasi me emocione negative ndodh një spazmë e pakontrolluar e muskujve, e cila përkeqëson më tej problemin.

Osteokondroza është një sëmundje aktuale afatgjatë, e cila bazohet në shumë arsye, prandaj, gjatë trajtimit, nuk mund të ndalet në asnjë metodë. Shumë varet nga vetë pacienti, nuk duhet të presësh që një "pilulë magjike" t'i japë fund problemit menjëherë, për t'u ndarë me osteokondrozën do të duhet të mbledhësh të gjithë vullnetin tënd në një grusht, të jesh këmbëngulës në dëshirën për t'u bërë i shëndetshëm përgjithmonë . Kjo është mënyra e vetme për të rikthyer fleksibilitetin dhe lëvizshmërinë e shtyllës kurrizore për shumë vite.