Si ta trajtoni osteokondrozën me ilaçe dhe mjete juridike popullore. Trajtimi i osteokondrozës

Aftësia e një personi për të ecur drejt nuk ka vetëm një avantazh të qartë, por edhe disavantazhe. Rritja e stresit në shpinë çon në zhvillimin e sëmundjeve të ndryshme. Osteokondroza konsiderohet një sëmundje e zakonshme, e cila prek më shumë se 60% të popullsisë. Kjo diagnozë vërehet tek njerëzit mbi 35 vjeç, por ka raste të shpeshta të simptomave të adoleshentëve. Një nga metodat është kirurgjia, por në fazat e hershme, trajtimi me metoda alternative është i mundur.

Shkaqet e sëmundjes

Disfata e disqeve midis rruazave, indeve të shtyllës kurrizore në mjekësi quhet osteokondroza. Mjekët nuk mund të emërojnë shkakun e vetëm të saktë të shfaqjes së sëmundjes, dhe ndonjëherë kjo është e pamundur, pasi sëmundja zhvillohet nën ndikimin e një kombinimi të faktorëve. Kjo perfshin:

 • Predispozita trashëgimore ndaj sëmundjes.
 • Prania e sëmundjeve të sistemit endokrin - çrregullime metabolike.
 • Zhvillimi i sëmundjeve ortopedike, për shembull, këmbët e sheshta, lakimi i qëndrimit, sëmundjet e sistemit musculoskeletal.
 • Lëndime të ndryshme, mavijosje të shtyllës kurrizore.
 • Mënyra e jetesës: mungesa e aktivitetit, dieta jo e shëndetshme me një mbizotërim të ushqimit të shpejtë dhe ushqimeve jo të shëndetshme.
 • puna sedentare si shkak i zhvillimit të osteokondrozës
 • Të qenit mbipeshë.
 • Zakonet e këqija - pirja e duhanit, alkoolizmi.
 • Stresi, puna e tepërt.
 • Shtatzënia.

Metodat për trajtimin e osteokondrozës

Osteokondroza është një sëmundje e shoqëruar me dhimbje, siklet, dhe me neglizhencë të zgjatur mund të çojë në komplikime. Sëmundja i nënshtrohet trajtimit dhe për këtë mund të përdoren një sërë metodash, zgjedhja e të cilave varet nga lokalizimi i sëmundjes, shkalla e neglizhencës dhe gjendja e përgjithshme e shëndetit. Ekzistojnë disa mundësi trajtimi:

 • Kirurgji.
 • Fizioterapi.
 • Metodat e rehabilitimit.
 • Mirëqenie në shtëpi.
osteokondroza e qafës së mitrës, kraharorit dhe mesit

Para se të zgjidhni një metodë trajtimi, duhet të përcaktoni llojin e sëmundjes, lokalizimin dhe praninë e komplikimeve. Ka lloje të tilla, me simptomat e tyre karakteristike:

 • Osteokondroza e qafës së mitrës. Simptomat e sëmundjes: dhimbje në shpatulla, krahë, qafë; marramendje: tringëllimë në veshët, njolla me ngjyrë para syve; dhimbje koke, mpirje të gjymtyrëve të sipërme.
 • Sëmundja e kërcit të shpinës torakale. Simptoma është dhimbje e shurdhër ose gjuajtëse në zonën e gjoksit.
 • Një sëmundje që zhvillohet në rajonin lumbosakral. Shenjat përfshijnë: dhimbje në nyjet e ijeve, pjesën e poshtme të shpinës, rajonin sakral; mosfunksionimi i ekstremiteteve të poshtme.
 • E zakonshme - osteokondroza zhvillohet njëkohësisht në disa pjesë të shtyllës kurrizore, e shoqëruar me dhimbje të forta.

Trajtim rehabilitues

magnetoterapia si një mënyrë për të trajtuar osteokondrozën

Osteshtë e mundur të rivendosni shëndetin pas osteokondrozës, gjëja kryesore është të ndiqni të gjitha rekomandimet e mjekut dhe t'i nënshtroheni trajtimit rehabilitues. Ky opsion përdoret vetëm në faljen e sëmundjes, kur nuk ka dhimbje të forta në shpinë. Nuk rekomandohet për përkeqësim. Osteokondroza trajtohet me disa metoda:

 • Fizioterapi.
 • Sauna, hidromasazh nënujor, klasa në pishinë.
 • Duke punuar me një psikolog.
 • Pajtueshmëria me dietën, korrigjimi i të ushqyerit.
 • Trajtim me lazer.
 • Terapi manuale.
 • Përdorimi i baltës shëruese.
 • Magnetoterapi, elektroforezë.
 • Masazh.

Ndërhyrje kirurgjikale

Ndonjëherë pacientët vonojnë trajtimin dhe zgjidhja e problemit të osteokondrozës pa operacion nuk është e mundur. Kjo është një metodë e jashtëzakonshme dhe përdoret kur opsionet e tjera të trajtimit dështojnë ose kur vërehen përkeqësime, të tilla si një hernie midis rruazave ose shiatikut. Qëllimi kryesor i trajtimit është të stabilizojë strukturën e shtyllës kurrizore, të zvogëlojë presionin mbi palcën kurrizore. Kjo metodë e trajtimit përdoret në raste urgjente, pasi ekziston një rrezik i konsiderueshëm i dëmtimit të nervit kurrizor, i cili është i mbushur me pasoja të pakthyeshme.

Si dhe si të trajtoni osteokondrozën në shtëpi

ushtrime për osteokondrozën

Trajtimi i osteokondrozës është i mundur jo vetëm në spital, por edhe në shtëpi, por me respektimin e qartë dhe të padiskutueshëm të të gjitha rekomandimeve dhe rekomandimeve të mjekut. Dhe nëse ekziston dëshira për të provuar metoda të tjera, kjo duhet të bëhet vetëm pasi të konsultoheni me një specialist. Në shtëpi, është e mundur të përdoren metodat e mëposhtme të trajtimit të osteokondrozës: stërvitje, yoga; homeopati, ilaçe; respektimi i një diete; mjekësia tradicionale.

Mjekimi me drogë

Trajtimi gjithëpërfshirës i osteokondrozës përfshin procedurat e rehabilitimit, dietën dhe mjekimin. Doza, zgjedhja e një ilaçi të veçantë, duhet të përshkruhet dhe ndryshohet ekskluzivisht nga mjeku që merr pjesë, duke u përqëndruar në rezultatet e testit dhe gjendjen e përgjithshme. Të gjitha ilaçet e përdorura ndahen në dy lloje: për të eleminuar dhimbjen e shkallëve të ndryshme, për të parandaluar sëmundjen.

Lloji i parë përfshin:

 • Për dhimbje të lehta, përdoren barna anti-inflamatore jo-steroide (NSAIDs).
 • Nëse dhimbjet e mundojnë pacientin për dy ose më shumë javë, ilaçet e mësipërm duhet t'i shtohen analgjezikëve.
 • Nëse dhimbja vazhdon për më shumë se tre muaj, ilaqet kundër depresionit duhet t'u shtohen analgjezikëve dhe NSAID -ve, të cilat do të ndihmojnë në rregullimin e gjendjes psikologjike të pacientit.

Ilaçet që synojnë parandalimin e sëmundjes së osteokondrozës duke rigjeneruar kërc dhe rivendosur proceset metabolike në trupin e njeriut.

Importantshtë e rëndësishme të dini se si të trajtoni osteokondrozën e qafës së mitrës me ilaçe, pasi kjo është lloji më i zakonshëm i sëmundjes. Si ilaçe ia vlen të përdorni:

 • Ilaçet anti-inflamatore.
 • Pomada ngrohëse.
 • Përgatitjet për restaurimin e indeve të kërcit.

Dietë terapeutike

Ushqimi i duhur dhe respektimi i një diete për osteokondrozën është çelësi për një asgjësim të shpejtë dhe të saktë të sëmundjes ose parandalimit. Parimet bazë ushqyese:

 • Dieta duhet të jetë sa më e larmishme.
 • Menyja e një pacienti me osteokondrozë duhet të jetë me kalori të ulët.
 • Enët që përmbajnë mukopolisaharidet (për shembull, peshku i pelte, pelte, mishi i pelte) do të jenë të dobishme.
 • Pajtueshmëria me regjimin e pirjes - trupi duhet të marrë sasinë e kërkuar të lëngut.
 • Menyja e një personi që vuan nga dhimbja në shpinë duhet të përfshijë ushqime: vezë, arra, fruta dhe perime të freskëta, mish të ligët, peshk.
 • Kufizoni përdorimin e mishit të tymosur, ushqimeve turshi, të tharta, pikante.
 • Dieta e orizit është e dobishme: vendosni 30 gram oriz në 6 kavanoza gjysmë litra dhe derdhni ujë mbi të. Në mëngjes, shpëlajeni përmbajtjen e enës së parë, vlim dhe hani atë si mëngjes (kripë ose mos tregoni asgjë). Derdhni orizin në kavanozin e zbrazur dhe shtoni ujë, duke e vendosur në fund të rreshtit dhe ndryshoni ujin në enë të tjera. Kushton rreth një muaj e gjysmë për të ngrënë kështu. Kjo metodë e trajtimit të osteokondrozës do të ndihmojë në heqjen e toksinave dhe kripërave.

Ushtrime fizioterapie

Shumë janë duke kërkuar opsione se si të shpëtojnë nga osteokondroza me përdorim minimal të ilaçeve dhe pa kirurgji. Një metodë e thjeshtë por efektive e trajtimit janë ushtrimet e fizioterapisë në simulatorë ose në shtëpi. Kryerja e ushtrimeve të thjeshta, që i nënshtrohen stërvitjes së rregullt, funksionon shkëlqyeshëm për parandalimin e sëmundjes dhe për eliminimin e simptomave (dhimbje, inflamacion, sëmundje shoqëruese që janë zhvilluar në sfondin e osteokondrozës).

Terapi ushtrimore për osteokondrozën e qafës së mitrës:

 • Shtrirë në bark, këmbë dhe shpinë drejt. Ngrini gjoksin dhe kokën, duke u mbështetur në barkun tuaj, përsëritni ushtrimin për 3 minuta, 5-6 qasje.
 • Shtrirë në shpinë, këmbët e përkulura në nyjet e gjurit. Kthehuni në të djathtë, pastaj në të majtë. Ne bëjmë 8 qasje në ditë, duke i kushtuar 5 minuta mësimit.

Terapia e stërvitjes për osteokondrozën e mesit:

 • Në këmbë, këmbët të hapura në gjerësinë e shpatullave. Brenda pak minutash, lëvizjet rrethore bëhen me legenin. Për ndërlikim, është e mundur të bëhet një "figurë tetë". Mësimi zgjat 3-5 minuta, por ia vlen ta përsërisni disa herë në ditë.
 • Duke qëndruar në të katër anët, përkulni pjesën e poshtme të shpinës sa më shumë që të jetë e mundur. Përsëriteni të paktën 5 herë në ditë për 2 minuta.

Ushtrimi për osteokondrozën e gjoksit:

 • Shtrirë në dysheme, ngrini pjesën e sipërme të trupit, duke u mbështetur në duart tuaja, duke harkuar shpinën, mbajeni pozicionin për 10 sekonda.

Mjetet juridike popullore

përgatitja e mjeteve juridike popullore për trajtimin e osteokondrozës

Për trajtimin e osteokondrozës, përdoret mjekësia tradicionale, e cila përfshin: kompresa, tinktura, fërkime, ushtrime speciale për të hequr qafe dhimbjen. Mjekimi alternativ mund të përdoret vetëm në kombinim me metodat klasike mjekësore të trajtimit, përndryshe nuk do të sjellë rezultatet e dëshiruara, dhe në rastin më të keq, do të shkaktojë komplikime. Konsideroni se si të trajtoni osteokondrozën me mjete popullore:

 • Në një raport një me një, kombinoni patatet e qëruara, të grira dhe mjaltin. Në formën e një komprese, të vënë në vend, fokusi i dhimbjes dhe rreth saj, mbajeni deri në një ndjesi djegieje.
 • Aplikoni dyllin e ndezur në vendin ku zhvillohet osteokondroza, dhimbjet shqetësohen, mbulojeni me një shall të ngrohtë.
 • Përzieni vodka, aloe dhe mjaltë në një raport 3: 1: 2, lëreni për disa orë. Nga përzierja që rezulton, bëni kompresa mjekësore, mundësisht gjatë natës, ato eliminojnë mirë dhimbjen.
 • Vaji i hithrës ndihmon në trajtimin e osteokondrozës, lehtësimin e dhimbjeve. Për përgatitjen e tij, 2 lugë fara hithre derdhen me vaj perimesh (0. 5 gota) dhe futen për 2 javë, filtrohen dhe derdhen në një enë qelqi të errët. Kur ndihet dhimbja, vaji fërkohet në lëkurë.

Alwaysshtë gjithmonë më e lehtë të parandalosh zhvillimin e një sëmundjeje sesa ta kurosh atë. Masat parandaluese përfshijnë: ushqimin e duhur, të ekuilibruar; mënyrë jetese aktive; ushtrime të rregullta për osteokondrozën. Metoda e fundit nuk kërkon shumë kohë, por është po aq efektive sa trajtimi me ilaçe, procedura dhe është e mundur të zhvilloni klasa në shtëpi. Gjëja kryesore është të zgjidhni kompleksin e duhur, të llogaritur për një lloj specifik të sëmundjes.

Me cilin mjek duhet të kontaktoni për të diagnostikuar sëmundjen

Kur identifikoni simptomat kryesore të sëmundjes, nuk duhet të shtyni një vizitë në një institucion mjekësor dhe të filloni trajtimin. Vlen të zbulohet se cili mjek trajton osteokondrozën, si të shkoni tek ai dhe nëse nevojiten teste dhe ekzaminime shtesë para vizitës. Ju do të duhet të vizitoni zyrën e terapistit lokal, i cili do të shkruajë një rekomandim për testet e nevojshme dhe do ta dërgojë tek një neurolog për konsultim. Ju mund t'i drejtoheni një specialisti të ngushtë - një vertebrolog i specializuar në osteokondrozë.

shihni një mjek për osteokondrozë

Osteokondroza, një sëmundje që prek çdo person të dytë për shkak të stilit të jetesës së papërshtatshme, aktivitetit të ulët dhe sëmundjeve të tjera. Shtë e nevojshme të monitoroni shëndetin tuaj dhe të angazhoheni në parandalimin e sëmundjeve. Duke ngrënë siç duhet, duke bërë edhe ushtrime fizike primitive çdo ditë, ju kurrë nuk do të ndjeni simptomat e osteokondrozës mbi veten tuaj.