Artriti dhe artroza: si ndryshojnë ato

ushtrime terapeutike për artritin dhe artrozën

Sëmundjet e artritit dhe artrozës shpesh ngatërrohen për shkak të ngjashmërisë së emrave. Po, dhe të dy sëmundjet preken nga nyjet (për shembull, ka artrit dhe artrozë të nyjeve të gjurit). Nyjet e prekura bëhen të përflakur, të fryrë dhe të lënduar. Përndryshe, këto janë sëmundje krejtësisht të ndryshme. Le të përpiqemi të kuptojmë se si artriti ndryshon nga artroza?

Diferenca midis artritit dhe artrozës

Artriti shoqërohet me inflamacion të nyjeve artikulare, e cila, nga ana tjetër, çon në funksione të dëmtuara të motorit. Pacienti përjeton shqetësime, ai ka dhimbje akute ose të dhembjes, si gjatë aktivitetit fizik ashtu edhe gjatë pushimit, veçanërisht në mëngjes. Lëkura rreth kyçit bymehet, bëhet e kuqe dhe bëhet e tendosur. Temperatura e trupit shpesh rritet. Arthrosis është një sëmundje në të cilën ndodhin procese degjenerative në kërcin artikular. Kërci i ndryshuar pushon së përballuari ngarkesën që bie mbi ta dhe shkatërrohet gradualisht. Dhimbja e shkaktuar nga tendosja zakonisht largohet në qetësi. Indet përreth artikulacionit fryhen dhe digjen. Sëmundja progresive çon në shkatërrimin e kërcit dhe deformimin e rëndë të nyjeve. Dallimi midis artrozës dhe artritit qëndron në shkaqet e sëmundjeve. Arthrosis ndodh:

 • fillor, zakonisht shoqërohet me moshën e vjetër;
 • sekondare, që rrjedhin nga sëmundje të tjera ose të përcaktuara gjenetikisht.

Faktorët predispozues për zhvillimin e artrozës janë:

 • pesha e tepërt;
 • aktivitet i tepërt fizik (më shpesh, tek atletët) ose aktivitet fizik shumë i ulët;
 • lëndimet e kaluara;
 • sëmundjet endokrine.

Artriti është inflamator. Ka shkaqe të tilla të sëmundjes si:

 • infeksione të ndryshme;
 • dëmtimi i nyjeve dhe dëmtime të lehta të përsëritura;
 • çrregullime metabolike;
 • alergji;
 • mungesa e mikroelementeve dhe vitaminave.

Analizat për artritin dhe artrozën

Për diagnostikimin e hershëm të sëmundjeve që prekin aparatin mbështetës, specialisti duhet të mbledhë një anamnezë të plotë. Pacienti është i ftuar të kalojë testet e mëposhtme dhe të kryejë ekzaminimet e specifikuara:

 1. Një test klinik i gjakut për të përcaktuar nivelin e ESR (me artrit, shkalla e sedimentimit të eritrociteve rritet ndjeshëm, me artrozë është afër normales).
 2. Testi biokimik i gjakut për të identifikuar mungesën e makro- dhe mikroelementëve, karakteristikë e artritit.
 3. Rrezet X për të ndihmuar në zbulimin e deformimit të kockave të natyrshme në artrozë dhe përcaktimin e gjerësisë së hapësirës së përbashkët.
 4. MRI (rezonancë magnetike), e cila ju lejon të identifikoni ndryshimet në indin e kërcit në fazat e hershme të sëmundjes.

Shkaku i sëmundjes

Dallimi kryesor midis artritit dhe artrozës është origjina e sëmundjeve. Artriti është një sëmundje infektive që shkakton inflamacion të kyçeve. Artroza është një proces degjenerues që ndodh në trup si rezultat i konsumimit natyror të nyjeve dhe plakjes, të cilat shkaktojnë shkatërrimin e shtresës së kërcit në nyje. Prandaj, artroza është kryesisht karakteristike për të moshuarit, dhe artriti mund të kontraktohet në çdo moshë, madje edhe në fëmijëri. Gratë kanë më shumë të ngjarë të kenë artrit. Osteoartriti prek si gratë ashtu edhe burrat që kanë arritur moshën e thyer. Më shpesh, artriti shkaktohet nga:

 • infeksione të ndryshme;
 • reaksione alergjike;
 • dëmtimi i kyçeve;
 • lëndime të shpeshta të lehta;
 • stresi fizik;
 • çrregullime metabolike;
 • mungesa e vitaminave dhe mineraleve;
 • çrregullime autoimune;
 • sëmundjet e sistemit nervor.

Përveç kësaj, artriti shpesh zhvillohet si një ndërlikim i artrozës, por jo anasjelltas. Osteoartriti kryesisht rezulton nga:

 • predispozitë gjenetike;
 • furnizimi i pamjaftueshëm i gjakut dhe ushqimi i kockave;
 • stresi i tepërt në nyje;
 • dëmtime të kyçeve;
 • hipotermi.

Simptomat e sëmundjeve të kyçeve

Përkundër faktit se të dy sëmundjet shoqërohen nga ndjesi të dhimbshme, këto ndjesi lindin në kushte të ndryshme. Me artritin, dhimbja shfaqet si gjatë sforcimit fizik, ashtu edhe gjatë gjumit dhe në mëngjes. Me artrozë, dhimbja shqetëson një person vetëm gjatë tendosjes fizike.

Një tjetër ndryshim karakteristik midis artritit dhe artrozës është natyra e dhimbjes. Artriti karakterizohet nga dhimbje të mprehta, të forta dhe dridhje, dhe artroza është e shurdhër dhe e dhembur, shoqëruar me një krizë.

Artriti më shpesh prek nyjet e vogla, dhe artrozën - nyjet e mëdha (veçanërisht gjuri dhe hip). Artroza prek vetëm nyjet. Në artrit, inflamacioni mund të përhapet në disa nyje, si dhe organe të tjera. Përveç kësaj, artriti shoqërohet me ethe, ënjtje dhe skuqje në zonën e prekur. Ndonjëherë me artrit, shfaqen nyje reumatike nënlëkurore. Me kalimin e kohës, artroza çon në deformime të nyjeve, të cilat mund të bëhen më të holla dhe të marrin forma të çuditshme.

Diagnostifikimi

Për diagnozë, përdoren metoda të ngjashme (rrezet X, tomografia e kompjuterizuar, testet laboratorike), por rezultatet e tyre do të ndryshojnë. Në artrit, një numër i plotë i gjakut do të tregojë një rritje në shkallën e sedimentimit të eritrociteve dhe një përqendrim të lartë të proteinave reaktive C, leukociteve dhe seromukoidit. Me artrozë, një analizë e tillë nuk do të zbulojë asnjë devijim.

Trajtimi i artritit dhe artrozës

Specialistë të ndryshëm janë të angazhuar në trajtimin e sëmundjeve. Arthrosis trajtohet nga një traumatolog ortopedik, dhe në rast të artritit, fillimisht përcaktohet shkaku i sëmundjes, dhe pastaj, në varësi të tij, zgjidhet një specialist. Sëmundjet trajtohen me metoda identike, duke përdorur ilaçe dhe fizioterapi. Nëse sëmundja ka shkuar shumë larg, atëherë përdoret operacioni - endoprotetika ose zëvendësimi i kyçeve. Por ka edhe disa ndryshime në trajtimin e sëmundjeve. Artriti kërkon terapi të menjëhershme dhe aktive, dhe artroza kërkon trajtim afatgjatë dhe të plotë. Trajtimi i artritit fillon me ndryshimet në dietë dhe stilin e jetës. Pastaj pacienti përshkruhet ilaçe anti-inflamatore dhe antibiotikë, si dhe procedura të fizioterapisë. Osteoartriti trajtohet me ilaçe hormonale, anti-inflamatore dhe analgjezike. Artriti në përgjithësi shërohet plotësisht, dhe artroza, e cila është një sëmundje kronike, shkakton pasoja të pakthyeshme në nyje që nuk mund të trajtohen - është e mundur vetëm të ngadalësoni proceset degjenerative.

Këto dy sëmundje me emra bashkëtingëllorë janë të ngjashme në atë që janë simptoma të reumatizmit. Sidoqoftë, mos u hutoni: artroza është një sëmundje mekanike dhe me artrit, nyjet bëhen të përflakur. Në terma më të thjeshtë, nëse nyjet e lënduara janë të fryra, pacienti ka artrit. Nëse dhimbja në nyje është e dobët, atëherë është artrozë. Në këtë artikull ne do të përpiqemi të shpjegojmë në një gjuhë të arritshme se si ndryshojnë ato. Për ata që nuk e njohin mjekësinë, është e vështirë të bëjnë dallimin midis të dyve. Meqenëse të dy sëmundjet lidhen drejtpërdrejt me reumatizmin. Të dy sëmundjet shkaktojnë dhimbje dhe shqetësim në nyje, të cilat bëhen të palëvizshme. Simptomat e këtyre sëmundjeve, si dhe mënyrat për t’i trajtuar ato, janë shumë të ndryshme.

Cili është ndryshimi midis artritit dhe artrozës?

mjeku ekzaminon nyjet e duarve me artrozë dhe artrit

Dallimi midis artritit dhe artrozës është se me artritin, nyjet inflamohen. Si rezultat, enzimat lirohen, duke çuar në shkatërrimin e tyre. Ata formojnë proteina që i bashkojnë ato së bashku. Ky është një nga shkaqet e dhimbjes. Më shpesh ndodh kur një person është në gjumë. Me tendosje fizike, ulet pak. Dobësia ndihet në mëngjes. Kjo sëmundje prek nyjet e këmbëve dhe të krahëve.

Artriti mund të ketë shkaqe të ndryshme. Për shembull, artriti septik shkaktohet nga infeksioni, dhe artriti reumatoid shkaktohet nga ulja e imunitetit. Përdhes zhvillohet për shkak të çrregullimeve metabolike.

Ndryshimet e kyçeve ndodhin së bashku me ndryshimet fiziologjike. Si rezultat, lëkura mund të bëhet e ngrohtë ose e skuqur.

Si trajtohet artriti?

Për ta kuruar atë, është e nevojshme të lehtësohen simptomat dhe të rivendoset lëvizshmëria e nyjeve. Për ta bërë këtë, rekomandohet të provoni metoda të ndryshme. Ato mund të kombinohen nëse është e nevojshme. Kjo do të ndihmojë në përcaktimin se cila funksionon më mirë. Gjithashtu, me këto sëmundje, rezultatet e një testi gjaku ndryshojnë. Me artrozë, nivelet e proteinave rriten. Nëse pacienti ka artrit, nuk ka ndryshime në përbërjen e gjakut. Kur zgjidhni një ilaç të përdorur për të hequr qafe probleme të tilla, duhet të merrni parasysh llojin e kësaj sëmundjeje. Më shpesh përdoret për shërimin:

 • kortikosteroide;
 • barna biologjike dhe anti-inflamatore;
 • analgjetikë;
 • ilaçe anti-irrituese;
 • ilaçe antirheumatike;
 • metodat terapeutike.

Kërkohet që aktiviteti fizik të shërohet. Me ushtrime të specializuara, ju mund të forconi nyjet tuaja dhe të mbani muskujt tuaj të tonifikuar. Ndonjëherë kapëse ose nyje përdoren për këtë qëllim. Nëse metodat e tjera të terapisë nuk ndihmojnë, mjekët sugjerojnë heqjen e nyjeve të dëmtuara. Ato po zëvendësohen nga ato artificiale. Më shpesh, gjunjët trajtohen në këtë mënyrë. Një operacion i tillë bëhet për të lehtësuar siklet dhe për të rivendosur aktivitetin e tyre. Pas kësaj procedure, shkatërrimi i nyjeve është më i ngadaltë. Përveç kësaj, me metodat kirurgjikale, është zakon të kryhet një operacion për të prerë indin artikular. Në të njëjtën kohë, grimcat e huaja hiqen nga predha e tyre. Pacientët i nënshtrohen operacioneve të tilla për të zbutur sipërfaqet e ashpra dhe për të ndryshuar këndin e presionit.

Si trajtohet artroza?

gjimnastikë për artrit dhe artrozë

Për të kuruar këtë sëmundje, duhet të zvogëloni faktorët tuaj të rrezikut. Ata që janë mbipeshë këshillohen të ushqehen si duhet. Pacientët duhet të monitorojnë dietën e tyre. Kjo është veçanërisht e vërtetë për ata që i janë nënshtruar një operacioni për patologjinë e strukturës së kockave.

Nëse gjendja e pacientit nuk përmirësohet, ju mund të shpëtoni nga problemet duke përdorur ilaçe anti-inflamatore dhe analgjezikë. Në mënyrë që të mos duhet të përdorni një protezë, pacienti duhet të përshkruhet acid hialuronik. Kjo gjithashtu do të ndihmojë në lehtësimin e shqetësimit.

Ju nuk duhet ta zvogëloni plotësisht aktivitetin fizik. Ushtrimi duhet të jetë i lehtë për shëndetin tuaj. Kjo duhet të parandalojë shtimin e peshës. Nëse keni dyshim për një sëmundje të veçantë, mos u frikësoni dhe mos u përpiqni ta kuroni vetë. Diagnostikimi në kohë dhe trajtimi i përshkruar siç duhet rrit shanset tuaja për një shërim të shpejtë.

Dallimet kryesore

Siç u përmend më lart, artroza është një sëmundje mekanike. Me të, kërci artikular periodikisht zvogëlohet derisa të zhduket. Si rezultat, kockat e fërkimit janë të ekspozuara. Kryesisht ndodh tek të moshuarit. Në këtë rast, pacientët shënojnë disa karakteristika karakteristike që lidhen me shfaqjen e nyjeve. Si rregull, ai ka arsyet e mëposhtme që lidhen me dëmtime, anomali në strukturën e kockave, peshë të tepërt. Më shpesh, ndikon në nyjet e legenit dhe gjunjëve. Shpesh dëmton nyjet e qafës dhe shpinës. Ndryshe nga artriti, artroza mund të shkaktojë shqetësime të konsiderueshme gjatë lëvizjes. Problemi largohet në mes të ecjes, vrapimit, etj. Por përveç ndjesive të pakëndshme, nuk është në gjendje të shfaqet në formën e inflamacionit, prandaj shpesh quhet një sëmundje "e ftohtë".