Koksartroza

Artroza e nyjes së hip (coxarthrosis) është një patologji kronike, e shoqëruar nga shkatërrimi gradual i indit kërcor të zonës së prekur, e ndjekur nga përfshirja e strukturave ngjitur në proces. Sëmundja kërkon trajtim afatgjatë dhe në raste të rënda, mënyra e vetme për të rimarrë lëvizjen është zëvendësimi i kyçeve.

Artroza e nyjës së hipit

Informacion i pergjithshem

Koksartroza bën pjesë në grupin e sëmundjeve degjenerative. Fillon gradualisht me ndryshime mikroskopike në strukturën e kërcit. Stresi i shtuar, sëmundjet inflamatore, çrregullimet e furnizimit me gjak çojnë në transformime strukturore dhe hedh lëng të indit kërcor, dhe ata, nga ana tjetër, deformojnë konturet e zonës artikulare. Si rezultat, shpërndarja e ngarkesës në sipërfaqet kontaktuese të kockave ndryshon, dhe zonat me presionin maksimal fillojnë të konsumohen më shpejt. Kjo shkakton një kaskadë të tërë reagimesh patologjike:

 • shfaqja e mikroçarjeve dhe zonave të ngjeshjes në indin kërcor;
 • rënie në butësinë e sipërfaqeve artikulare;
 • rritja e tepërt e kërcit në vendin e hollimit dhe zëvendësimit të tij me indet e kockave;
 • shfaqja e osteofiteve (rritjet e kockave) përgjatë skajeve të faqes artikulare;
 • trashja dhe ulja e elasticitetit të kapsulës së kyçit;
 • forcim dhe forcë e zvogëluar e ligamenteve;
 • ndryshimet në përbërjen e lëngut synovial (vajosja natyrale brenda artikulacionit);
 • ngushtimi i hapësirës së përbashkët;
 • bashkimi i të gjithë elementëve të nyjës (ankiloza).

Pa trajtim, koksartroza bëhet në mënyrë të pashmangshme shkaku i palëvizshmërisë dhe paaftësisë.

Shkaqet

Në varësi të shkaqeve të zhvillimit të sëmundjes, dallohet koksartroza parësore dhe dytësore. Në rastin e parë, ndodh vetë, për shembull, në sfondin e një predispozicioni trashëgues, në të dytin, provokohet nga sëmundje ose dëmtime të tjera. Në shumicën e rasteve, procesi i degjenerimit të indit të kërcit ndodh për shkak të një kombinimi të disa faktorëve. Arsyeja mund të jetë:

 • zhvendosje e lindur e hip;
 • këmbë të sheshta, skoliozë dhe probleme të tjera ortopedike;
 • Sëmundja Legg-Calve-Perthes;
 • pezmatimi i kyçeve (artriti), pavarësisht nga origjina;
 • dëmtimet dhe mikrotraumat e kyçit të hip në sfondin e mbipeshës, sporteve profesionale, etj;
 • dysplasia e nyjes së hip;
 • çrregullime metabolike;
 • sëmundjet endokrine (veçanërisht diabeti mellitus);
 • shkelje të furnizimit me gjak në gjymtyrët e poshtme;
 • stres i shpeshtë;
 • trashëgimia (coxarthrosis në prindër ose të afërm të tjerë të ngushtë rrit ndjeshëm rreziqet e zhvillimit të saj në një fëmijë);
 • patologjitë kongjenitale dhe sëmundjet autoimune të indit lidhor (hipermobiliteti i kyçeve, artriti reumatoid, lupusi eritematoz sistemik, etj. );
 • iu nënshtrua operacioneve të përbashkëta.

Mosha është një faktor i rëndësishëm predispozues. Sipas statistikave, pas 45 vjetësh, mundësia e zhvillimit të koksartrozës rritet ndjeshëm.

Simptomat

Simptomat kryesore të koksartrozës së nyjes së hip nuk varen nga shkaku i zhvillimit. Shumica e pacientëve vërejnë:

 • kufizimi i lëvizjes: një nga simptomat më të hershme për shkak të hollimit të shtresës së kërcit dhe fërkimit të shtuar të sipërfaqeve artikulare të kockave; në të ardhmen, shfaqja e rritjeve kërcore përkeqëson më tej problemin;
 • dhimbje: fërkimi i eshtrave të privuar nga një shtresë kërcore kundër njëri-tjetrit, përfshirja graduale e të gjithë elementëve të përbashkët në procesin degjenerues, një ulje e furnizimit me gjak të indeve shkaktojnë ndjesi dhimbjeje që rriten me përparimin e sëmundjes; dhimbja është e shtënë në natyrë dhe shpesh përkeqësohet deri në fund të ditës;
 • spazma e muskujve, e cila çon në rritjen e simptomave të dhimbjes dhe gamën e kufizuar të lëvizjes në nyje;
 • ulja e gjatësisë së këmbës: kjo simptomë shfaqet në fazat e mëvonshme të sëmundjes për shkak të ngushtimit të hapësirës së kyçeve dhe bluarjes graduale të kokat e kockave për shkak të fërkimit të vazhdueshëm; ndryshimi midis këmbëve mund të jetë deri në 2 cm;
 • çalim: shoqërohet me dhimbje të forta dhe kufizim të lëvizjes, si dhe shkurtim të këmbës; është një shenjë e pafavorshme që tregon dëmtime serioze të aparatit artikular.

Fazat

Në procesin e zhvillimit, coxarthrosis kalon nëpër disa faza, të cilat varen nga shkalla e dëmtimit të indeve.

 • 1 shkallëNë këtë kohë, pacienti vëren dhimbje të lehta dhimbjeje në nyje që shfaqen pas aktivitetit fizik intensiv ose të zgjatur dhe shpejt kalojnë pas pushimit. Si rregull, siklet ndodh pikërisht në zonën e nyjeve të hip, por në disa raste shtrihet në hip ose gju. Ecja nuk ndryshon, lëvizjet e këmbëve ruhen plotësisht. Në roentgenogram, vërehen ndryshime specifike: skleroza subkondrale.
 • Shkalla e 2-të. Dhimbja bëhet më e rëndë, lind pas sforcimit, përhapet në të gjithë kofshën dhe ijën. Pas sforcimit, mund të shfaqet një çalim i lehtë. Vështirësitë në rrëmbimin e këmbës gjenden. X-ray tregon një rënie të konsiderueshme në distancën midis eshtrave (me 50% ose më shumë), deformim të kokës së femurit dhe rritje të theksuara të kockave.
 • 3 shkallëDhimbjet bëhen të përhershme, ecja pa shkop bëhet e pamundur. Kur lëviz, pacienti anon dukshëm drejt anës së dhimbshme, gjë që rrit më tej ngarkesën në nyje. Gama e lëvizjes zvogëlohet, muskujt e këmbës dhe vitheve atrofizohen. Ekziston një shkurtim i gjymtyrëve të prekura. Rrezet X zbulojnë një deformim të rëndësishëm të kyçit, një ndryshim në konturin e kokës femorale dhe një numër të madh të osteofiteve.
 • 4 shkallëDhimbja bëhet më e fortë dhe nuk ndalet për një minutë, pacienti humbet aftësinë për të lëvizur në mënyrë të pavarur. X-ray tregon shkatërrimin e plotë të kërcit artikular, si dhe shenja të shkrirjes së kockave me njëri-tjetrin (ankilozë). Për të përballuar sëmundjen në këtë fazë është e mundur vetëm me operacion.

Diagnostifikimi

Një traumatolog ortoped është përgjegjës për identifikimin e simptomave dhe përzgjedhjen e trajtimit. Për të diagnostikuar dhe përcaktuar shtrirjen e sëmundjes, ai përdor:

 • sondazh: dëgjimi i ankesave të pacientit, identifikimi i faktorëve të rrezikut (trauma, sëmundja, trashëgimia, etj. );
 • ekzaminimi: vlerësimi i lëvizshmërisë së gjymtyrëve, përcaktimi i zonave të dhimbjes më të madhe;
 • Rrezet X: një imazh me rreze X bën të mundur vlerësimin e gjendjes së kockave dhe kërcit, madhësinë e hapësirës së përbashkët, praninë dhe vendndodhjen e rritjeve të kockave; për të parë më hollësisht detajet e nevojshme, studimi plotësohet me CT (tomografi e kompjuterizuar);
 • diagnostifikimi laboratorik: një test i përgjithshëm i gjakut ju lejon të identifikoni shenjat e një procesi inflamator, biokimik - të vëreni disa faktorë të rrezikut, për shembull, nivelin e acidit urik;
 • MRI (rezonancë magnetike): ju lejon të vlerësoni gjendjen jo vetëm të eshtrave dhe kërcit, por edhe të indeve të buta: kockat, ligamentet, muskujt, kapsulën e kyçeve, etj. ;
 • birë e përbashkët.

Nëse është e nevojshme të kryeni diagnostifikim diferencial me sëmundje të tjera, si dhe të vlerësoni patologjitë shoqëruese, përshkruhen teste shtesë, ekzaminime instrumentale dhe konsulta të specialistëve të ngushtë.

Trajtimi i koksartrozës

Trajtimi i koksartrozës së nyjes së hipit varet nga faza e tij dhe ashpërsia e simptomave. Patologjia kërkon një qasje të integruar duke përdorur metoda të ndryshme:

 • trajtim me ilaçe;
 • trajtim jo-ilaç (fizioterapi, terapi ushtrimore);
 • kirurgji;
 • korrigjimi i stilit të jetesës dhe dieta.

Trajtimi i ilaçeve

Ilaçet e përshkruara për artrozën e nyjës së hipit kanë për qëllim:

 • heqja e sindromës së dhimbjes;
 • restaurimi ose të paktën ngadalësimi i shkatërrimit të indit të kërcit;
 • përmirësimi i furnizimit me gjak dhe ushqyerja në zonën e prekur;
 • trajtimi i patologjive shoqëruese.

Zbutësit e dhimbjeve përdoren në formën e tabletave, injeksioneve intramuskulare dhe intraartikulare dhe agjentëve lokalë: kremra, vajra, copëza. Në fazat e hershme të zhvillimit të sëmundjes, barnat anti-inflamatore jo-steroide janë të mjaftueshme për shumicën e pacientëve. Me sindromën e dhimbjes së fortë, përdoren agjentë hormonalë. Futja e analgjezikëve direkt në kapsulën e përbashkët ka një efekt të mirë.

Nëse rrjedha e sëmundjes shoqërohet me spazmë të muskujve, përdoren relaksues të muskujve. Ato përdoren në kombinim me analgjezikët e tjerë.

Marrja e ilaçeve kundër dhimbjeve duhet të jetë e kufizuar në kohë dhe dozë, në mënyrë që të mos shkaktojë dëmtime të mëtejshme në indin e kërcit dhe efekte të tjera anësore (në veçanti, zhvillimin e gastritit dhe ulçerave të stomakut).

Kondroprotektorët janë ilaçe që ndihmojnë në rivendosjen e indeve të kërcit. Ato janë efektive vetëm me përdorim të rregullt afatgjatë, i cili kombinohet me metoda të tjera të trajtimit, stilin e jetës dhe rregullimet dietike. Ilaçet për përmirësimin e mikroqarkullimit të gjakut ndihmojnë në rritjen e efektit të tyre. Për një qëllim të ngjashëm, përshkruhen pomada për ngrohjen. Vetëm një mjek është i përfshirë në zgjedhjen e dozës dhe regjimit.

Trajtimi pa ilaçe

Kjo kategori përfshin teknika të ndryshme fizioterapie dhe manuale, si dhe ushtrime fizioterapie. Ato ndihmojnë në përmirësimin e mikroqarkullimit dhe rivendosjen e lëvizjes në nyjen e dëmtuar. Në varësi të situatës, mjeku përshkruan:

 • terapi me valë shoku;
 • magnetoterapi;
 • elektromostimulim;
 • lloje të ndryshme të elektroforezës dhe fonoforezës (shoqëruar me administrimin e barnave anestezike);
 • mekanoterapi;
 • terapi masazhesh dhe ushtrimesh.

Kirurgjia

Nëse sëmundja ka arritur fazën 3-4 të zhvillimit, ilaçet dhe fizioterapia vetëm do të lehtësojnë gjendjen e pacientit, por nuk do t'i kthejnë aftësinë për të lëvizur plotësisht. Në këtë rast, tregohet artroplastika, d. m. th. zëvendësimi i plotë ose i pjesshëm i nyjes së dëmtuar me një protezë titaniumi.

Nëse ka indikacione, kryhet një version më i lehtë i ndërhyrjes: bluarja e zonave kontaktuese të eshtrave dhe mbulimi i tyre me implant të veçantë të lëmuar që lehtësojnë rrëshqitjen.

Parandalimi

Mënyra e jetesës mund të zvogëlojë ndjeshëm rrezikun e zhvillimit të koksartrozës, si dhe shkallën e përparimit të saj. Importantshtë e rëndësishme t'i përmbaheni me përpikëri rregullave:

 • udhëheq një mënyrë jetese aktive: not në pishinë, ecje, çiklizëm - aktiviteti fizik në një nivel amator pa gara për rekorde ndihmon në përmirësimin e furnizimit me gjak dhe pengon proceset e degjenerimit të nyjeve;
 • normalizoni peshën e trupit për të zvogëluar ngarkesën në këmbë;
 • eliminoni dëmtimet, hipoterminë dhe faktorët e rrezikut në punë (dridhje, ngritje peshe, punë në këmbë);
 • trajtimi në kohë i të gjitha sëmundjeve, përfshirë ato që nuk lidhen drejtpërdrejt me sistemin muskuloskeletor;
 • çrregullimet e sjelljes korrekte në kohë, vishni këpucë të rehatshme.

Dieta

Me ndihmën e korrigjimit ushqimor, pacienti jo vetëm që mund të zvogëlojë peshën e trupit, por edhe të zvogëlojë reaksionet inflamatore, depozitat e kripës në inde dhe çrregullimet metabolike. Rekomandohet që të qëndroni në një menu të ekuilibruar me sasi të mjaftueshme, por jo të tepërt të karbohidrateve, proteinave dhe yndyrnave, si dhe vitaminave dhe mineraleve. Vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet yndyrnave të pangopura (vaji i ullirit dhe farës së lirit), acideve omega-3 (që gjenden me tepricë tek peshqit), kolagjenit (mish i tharë, aspic). Rekomandohet të minimizohen karbohidratet e shpejta, alkooli, kafeja e fortë, produktet me aromë artificiale, konservantët dhe forcuesit e aromave.

Pasojat dhe ndërlikimet

Koksartroza është një nga shkaqet e zakonshme të aftësisë së kufizuar tek njerëzit e moshuar. Pa trajtim të duhur, patologjia çon në mënyrë të pashmangshme në paaftësi të plotë, veçanërisht në lezionet bilaterale. Dhimbja dhe lëvizshmëria e kufizuar nuk ju lejojnë të punoni dhe të kujdeseni për veten, prandaj është e rëndësishme të merrni trajtim në kohë.