Si të trajtoni dhimbjen në nyjet e gishtërinjve?

Mosfunksionimi i nyjeve është një problem mjaft i zakonshëm në mesin e të gjitha grupmoshave të popullsisë së botës. Sëmundjet që shkaktojnë dhimbje në nyjet e gishtërinjve zakonisht shihen tek njerëzit mbi moshën dyzet vjeç. Gratë dhe burrat janë njësoj të ndjeshëm ndaj kësaj patologjie.

Kockat dhe nyjet sigurojnë lëvizshmëri të lartë të trupit tonë kur kryejmë çdo lëvizje dhe aktivitet fizik. Gishtat e ekstremiteteve të sipërme, falë falangave të lëvizshme, janë në gjendje të kryejnë veprime mjaft të qarta dhe të qëllimshme kur kryejnë punë delikate, skrupuloze. Sidoqoftë, një aktivitet i tillë në 60% të rasteve çon në paaftësi profesionale në pleqëri. Për shembull, prodhuesit e orëve, argjendarët, gdhendësit, rrobaqepësit kanë më shumë gjasa të kenë probleme me nyjet e gishtërinjve sesa përfaqësuesit e profesioneve të tjera. Proceset degjenerative të gishtërinjve mund të zhvillohen për shumë arsye, përveç aktivitetit profesional. Faktorët e mëposhtëm konsiderohen më të zakonshmit:

 • reumatizma;
 • përdhes;
 • osteoartriti;
 • artroza;
 • çrregullime të qarkullimit të gjakut në ekstremitetet e sipërme;
 • dëmtimet e dorës.
dhimbje në nyjet e gishtërinjve

Nëse nyjet fryhen dhe lëndohen kur përkulni gishtat, kërkohet ekzaminimi dhe trajtimi i simptomave të para të sëmundjes. Ky problem zgjidhet mjaft i vështirë, afatgjatë dhe jo gjithmonë me sukses, veçanërisht në format e neglizhuara.

Artrit rheumatoid

Artriti reumatoid konsiderohet një sëmundje autoimune, e cila karakterizohet nga dëmtimi i indit lidhës, përkatësisht ndryshimet destruktive dhe degjeneruese në nyjet e vogla. Por artriti reumatoid konsiderohet një patologji jashtëzakonisht serioze, sepse, përveç dëmtimit të sipërfaqeve të kërcit, shkakton ndryshime serioze shkatërruese në indet e zemrës (perikardit, miokardit). Veshkat, gjëndrat endokrine, enët e gjakut, mushkëritë dhe mukozën gjithashtu mund të vuajnë. Sëmundja shfaqet papritur dhe karakterizohet nga një kurs shumë i gjatë me periudha të simptomave të qetësuara dhe rikthime të ndritshme. Çrregullimet në sistemin imunitar çojnë në faktin se qelizat imune perceptojnë qelizat e sipërfaqeve artikulare si të huaja dhe fillojnë të luftojnë kundër tyre. Kjo çon në shkatërrim, deformim dhe palëvizshmëri të gishtërinjve.

Sulmi bie gjithmonë në nyjet e vogla të duarve dhe gishtërinjve të ekstremiteteve të sipërme dhe të poshtme.

Simptomat

Një pacient i diagnostikuar me artrit reumatoid ankohet për dhimbje të kyçeve kur përkul gishtat. Ky simptomë është një nga të parët që shfaqet në të dy gjymtyrët. Më tej, shtohen një numër ankesash subjektive:

 • dhimbja rritet gjatë natës dhe në orët e para të ditës;
 • ka ngurtësi në lëvizjen e gishtërinjve;
 • ka një temperaturë subfebrile deri në 38 gradë;
 • simptomat e dehjes së përgjithshme shfaqen në formën e lodhjes së shtuar, humbjes së oreksit, pagjumësisë, humbjes së peshës;
 • në sipërfaqen e gishtërinjve, formohen nyje, karakteristike për rritjen e membranës sinoviale të nyjës, e cila është më e ndjeshme ndaj proceseve degjeneruese.

Shfaqja e simptomave të tilla për çdo person të arsyeshëm duhet të jetë një arsye për referim të menjëhershëm tek një specialist në mënyrë që të ndalojë sëmundjen në kohën e duhur dhe të mbajë nën kontroll manifestimet e saj të mundshme shkatërruese.

dhimbje në nyjet e gishtërinjve

Shkaqet

Artriti reumatoid ka një predispozitë trashëgimore, por ka faktorë që mund të shkaktojnë shfaqjen e tij.

Sëmundjet infektive konsiderohen si të tilla, pasi sistemi imunitar lufton infeksionin, dhe ai, nga ana tjetër, mbetet në nyjet dhe eshtrat e trupit për një kohë të gjatë pasi simptomat e dukshme të jenë zbutur. Thisshtë kjo luftë që shkakton agresionin e mbrojtjes së trupit kundër qelizave të nyjeve vetë. Hipotermia dhe situatat stresuese mund të krijojnë kushte kur nyjet e gishtërinjve lëndohen për shkak të shfaqjes së artritit reumatoid.

Trajtim

Isshtë e pamundur të kurosh plotësisht një sëmundje të tillë, por duket krejtësisht reale ta mbash atë nën kontroll dhe të parandalosh përparimin. Metodat moderne të terapisë për artritin reumatoid janë mjaft efektive dhe lejojnë të përballojnë periudhat e faljes deri në dy vjet, gjë që përmirëson ndjeshëm cilësinë e jetës së pacientit. Tani mjekët përdorin metoda anti-inflamatore të trajtimit me ilaçe steroide dhe jo-steroide. Janë të përshkruara komplekse biologjikisht aktive të barnave të bazuara në kolagjen dhe glukozamine, të cilat ushqejnë sipërfaqen artikulare dhe parandalojnë shkatërrimin.

Risia më e rëndësishme në trajtimin e kësaj patologjie është përdorimi i enzimave specifike që shtypin aktivitetin e qelizave imune.

Nyja dhemb për shkak të dëmtimit degjenerues të shkaktuar nga këto qeliza. Prandaj, nëse një ilaç i tillë është në kohën e duhur, me frekuencën e kërkuar për të ndikuar në shkakun e inflamacionit, atëherë situata nuk do të dalë jashtë kontrollit. Gjatë periudhës së faljes, mjekët rekomandojnë kurse të procedurave të fizioterapisë për zonën e gishtërinjve dhe duarve.

Artrozë

Artroza konsiderohet një sëmundje në të cilën shtresa kërcore midis nyjeve shkatërrohet. Kjo është për shkak të çrregullimeve të qarkullimit të gjakut në shtresën e poshtme të periosteumit. Rrjedhimisht, kërci nuk merr ushqim të mjaftueshëm dhe fillon të hollohet dhe plasaritet. Lëngu synovial zvogëlohet në vëllim ose zhduket krejt. Të gjithë këta faktorë çojnë në fërkime dhe inflamacion. Lidhjet e vogla të gishtërinjve, këmbëve dhe duarve preken më rrallë se ato të mëdha. Zakonisht të moshuarit vuajnë për shkak të ndryshimeve të lidhura me moshën në indet dhe qarkullimin e gjakut.

Rreziku rritet ndjeshëm te gratë në postmenopauzë, me rreth 30%, sepse ndryshimet hormonale shkaktojnë dehidratim, ulje të elasticitetit të kërcit dhe tharje të sipërfaqes artikulare.

Simptomat e artrozës së gishtërinjve janë si më poshtë:

 • dhimbje dhe ngurtësim;
 • përtypje kur përkulni dhe shtrini gishtat;
 • ënjtje e lëkurës mbi nyjet e gishtërinjve;
 • shfaqja e nyjeve dhe gungave në formën e rritjeve;
 • deformimi i gishtit të prekur;
 • ulur ndjeshmërinë e majës së gishtit për shkak të një shkelje të inervimit në zonën e prekur.

Për dhimbjen në nyjen e gishtit, metodat terapeutike përfshijnë masa komplekse. Ilaçet dhe pomadat anti-inflamatore josteroidale të bazuara në anestetikë, mentol ose novokainë do të ndihmojnë në lehtësimin e inflamacionit dhe dhimbjes. Për të rivendosur dhe ushqyer nyjen, përshkruhen përgatitje të veçanta të veprimit biologjikisht aktiv. Së bashku me këtë, mjeku përshkruan një kurs të procedurave të fizioterapisë. Në raste të rënda, injeksionet përdoren direkt në kapsulën e kyçeve. Importantshtë e rëndësishme të kuptohet se në raste të avancuara, është e pamundur të kthehet lëvizshmëria dhe funksionimi normal i gishtërinjve. Një vizitë në kohë tek mjeku siguron një prognozë të mirë.

Përdhes

Një nga arsyet më të zakonshme për pyetjen pse nyjet në duar lëndohen, ekspertët e quajnë përdhes.

Përdhesi konsiderohet një sëmundje metabolike, domethënë një shkelje e metabolizmit të proteinave.

Një sasi e madhe e acidit urik çon në depozitimin e kristaleve në nyje dhe në veshka në formën e kripërave. Lidhjet e këmbëve dhe duarve preken më shpesh, veçanërisht baza e gishtërinjve të mëdhenj. Simptomat kryesore të sëmundjes janë:

 • dhimbje shumë të forta;
 • shkelje e lëvizshmërisë së nyjës së gishtërinjve;
 • përtypje kur përkuleni;
 • hiperemia dhe ënjtja e gishtërinjve.

Trajtimi i kësaj patologjie konsiston, para së gjithash, në organizimin e një diete me një refuzim të plotë të proteinave dhe ushqimeve yndyrore, kufizimin e kripës së tryezës dhe përfshirjen e një sasie të madhe të perimeve dhe frutave të freskëta në dietë. Përdorimi i alkoolit në çdo formë dhe pije të gazuara është rreptësisht i ndaluar. Vëllimi i lëngut që pini duhet të rritet në të paktën tre litra në ditë. Në rast të sulmeve të dhimbjes, gishti i prekur duhet të mbahet në qetësi.

Përdoren qetësues kundër dhimbjeve. Nëse ato nuk janë efektive, mjekët i drejtohen terapisë hormonale në formën e kortikosteroideve. Ilaçet në këtë grup janë në gjendje të lehtësojnë shpejt inflamacionin dhe dhimbjen. Metodat e trajtimit të fizioterapisë në këtë rast janë të këshillueshme vetëm gjatë periudhës së faljes. Duhet mbajtur mend se përdhes është e trashëgueshme, prandaj, me një histori të ngarkuar, duhet t'i përmbaheni një diete të ulët në proteina dhe yndyrna, dhe gjithashtu të kontrolloni nivelin e acidit urik në gjak. Obeziteti konsiderohet një rrethanë predispozuese për zhvillimin e këtij lloji të patologjisë.