Dhimbje qafe

Simptomat e dhimbjes së qafës janë të njohura për të gjithë: tërheq muskujt, është e pamundur të anoni dhe ktheni kokën, dhe për të parë anash, duhet të ktheni tërë trupin tuaj. Fajtori i problemeve, si rregull, është shtylla kurrizore: shkeljet, herniet, skolioza çojnë në faktin se një person përjeton dhimbje në shpinë dhe qafë. Shqetësimi e bën atë të vetë-mjekohet. Por nëse dhimbja që rrezaton në qafë nuk largohet pas terapisë në shtëpi, hapi tjetër është të vizitoni mjekun.

Dhimbje në qafë tek të rriturit

Dhimbje në qafë tek gratë

dhimbje në qafë tek një grua e re

Dhimbje në qafë gjatë shtatzënisë

Dhimbja e shpinës dhe qafës shpesh shqetëson nënat në pritje. Shpjegimi është i thjeshtë - me një ndryshim në peshën dhe proporcionet e trupit, qëndrimi ndryshon, ngarkesa në shpinë rritet.

Si të merreni me këtë telash? Një fashë e veçantë e lindjes do t'ju ndihmojë të mbani shpinën në pozicionin e duhur. Për të forcuar muskujt e shpinës dhe qafës, është e dobishme të bëni not dhe yoga (natyrisht, me lejen e një obstetër-gjinekologu). Ju duhet të flini në një pozitë të rehatshme, në një dyshek të fortë dhe një jastëk të ulët. Por gjëja më e rëndësishme është të konsultoheni me një mjek, pasi çdo vetë-mjekim mund të ndikojë negativisht në gjendjen e nënës dhe foshnjës së palindur.

Dhimbje në qafë tek nënat e reja

Dhimbja e shpinës dhe qafës është e zakonshme tek nënat e reja. Çështja është e ndërlikuar nga fakti se një grua gjatë ushqyerjes me gji nuk mund të përdorë shumë ilaçe, sepse substancat e dëmshme do të futen në qumësht. Si të ndihmoni veten dhe të parandaloni që dhimbja në zonën e qafës të ndërhyjë në gëzimin e foshnjës?

 • Monitoroni qëndrimin tuaj. Ndërsa mbani një fëmijë, qendra e gravitetit u zhvendos me një rritje në bark - ju duhet të përkuleni mbrapa për të ruajtur ekuilibrin, dhe shpatullat ishin të tensionuara gjatë gjithë kohës.
 • Mos e teproni fizikisht, përpiquni të shpërndani siç duhet ngarkesën në anën e pasme. Pajisjet e ndryshme mbajtëse mund të ndihmojnë me këtë. Ata shpërndajnë peshën e fëmijës në të dy shpatullat dhe parandalojnë lodhjen e shpinës dhe qafës.
 • Artikujt e kujdesit për foshnjën duhet të rregullohen në përputhje me lartësinë e tyre në mënyrë që të mos qëndrojnë për një kohë të gjatë në një pozicion të pakëndshëm.
 • Veryshtë shumë e rëndësishme të jeni në një pozitë të rehatshme kur ushqeni me gji, veçanërisht gjatë natës.

Dhimbje në qafë te meshkujt

dhimbje qafe tek meshkujt

Dhimbja e qafës, si rregull, nuk ndryshon sipas gjinisë - mund të shfaqet si tek burrat ashtu edhe tek gratë. E megjithatë ka disa dallime në anatomi: qafa e mashkullit është zbukuruar me një mollë të theksuar të Adamit - një trashje e kërcit të tiroides, pllakat e të cilave janë të vendosura në një kënd me njëri -tjetrin.

Dhimbja në mollën e Adamit tek burrat mund të tregojë një sëmundje mjaft serioze:

 • Tiroiditi është një inflamacion i gjëndrës tiroide. Me tiroiditin, pacientët shqetësohen për dhimbjen në qafë kur kthehen, dhimbje në mollën e Adamit, sipër dhe poshtë saj, ënjtje të qafës.
 • Kanceri i kërcit të tiroides - rreziku i tij qëndron në faktin se fillimi i sëmundjes mund të jetë i ngjashëm me një ftohje të zakonshme: një dhimbje të fytit gjatë gëlltitjes, është e vështirë të ktheni qafën dhe madje të merrni frymë.
 • Flegmoni i kërcit të tiroides është një mbytje e gjerë e kërcit dhe indeve të buta të qafës, e cila është kërcënuese për jetën. Pacientët ankohen për të dridhura dhe temperaturë të lartë, dhimbje gjatë gëlltitjes, humbje të zërit, vështirësi në frymëmarrje.
 • Tuberkulozi i kërcit ndodh, si rregull, me tuberkulozin pulmonar ekzistues dhe është ndërlikimi i tij.
 • Kadik mund të jetë i sëmurë për shkak të osteokondrozës. Shkelja çon në dhimbje gjatë gëlltitjes, teshtitjes, kollitjes.
 • Frakturat, mavijosjet dhe ngjeshja e kërcit mund të çojnë në zhvendosje, ënjtje të qafës dhe mbytje.

Dhimbje në qafë tek të moshuarit

Dhimbja që rrezaton në qafë, tek të moshuarit, mund të tregojë zhvillimin e sëmundjeve:

 • Kanceri i majës së mushkërive (kanceri me sindromën Pancost dhe Horner). Dhimbja e pacientit në këtë rast shoqërohet me rritjen e tumorit në mbaresat nervore të brezit të shpatullave dhe qafës.
 • Tumoret e qafës, gjëndrat e pështymës.
 • Sëmundje koronare të zemrës. Dhimbja mund të përhapet nga gjoksi në qafë dhe krahë, duke shkaktuar simptoma të ngjashme me osteokondrozën.
 • Polymyalgia rheumatica është një çrregullim inflamator i karakterizuar nga ngurtësi dhe dhimbje në muskujt e brezit të shpatullave dhe vitheve.
 • Metastazat kurrizore në sëmundje të ndryshme onkologjike (nuk është sekret që gjasat për të marrë kancer rriten me moshën).
 • Subluksimi i rruazës së qafës së mitrës si një ndërlikim i artritit reumatoid.
 • Shkaqet më të zakonshme të dhimbjes së qafës dhe qafës tek të moshuarit janë osteoartriti dhe osteokondroza e shtyllës kurrizore, artriti reumatoid dhe inflamacioni kronik i indit lidhës.

Dhimbje në qafë tek fëmijët

dhimbje në qafë tek fëmijët

Dhimbja e fortë e qafës tek fëmijët ndodh për të njëjtat arsye si tek të rriturit:

 • Trauma
 • Osteokondroza
 • Stresi dhe ankthi
 • Tumoret
 • Sëmundjet e organeve të tjera që shkaktojnë dhimbje të largëta

Ndoshta shkaku më specifik "fëminor" i dhimbjes në qafë është tortikolisi, kur koka e fëmijës kthehet ashpër në anën. Torticollis është e rrezikshme sepse çon në lakimin e shpinës së qafës së mitrës dhe prish formimin e skeletit të fytyrës.

Në kundërshtim me besimin popullor, sëmundja shfaqet jo vetëm gjatë lindjes. Në varësi të mënyrës se si u shfaq tortikolisi, dallohen llojet e mëposhtme:

 1. I lindur - mund të ndodhë në barkun e nënës nëse fetusi nuk është pozicionuar si duhet, por më së shpeshti ndodh gjatë lindjes, kur foshnja kthen kokën anash dhe lëndon muskujt e qafës.
 2. Dermatogjene - kur qafa është e shtrembëruar nga plagët që janë lënë nga traumat ose djegiet.
 3. Refleks - ndodh me lëndime, otitis media, sëmundje të gjëndrës së pështymës.
 4. Neurogjenike - për shkak të spazmave të muskujve pas poliomielitit ose encefalitit.
 5. Spastike - për shkak të tensionit të tepërt të muskujve të qafës së mitrës.
 6. Traumatike - e lidhur me një thyerje të shtyllës kurrizore.

Torticollis (me përjashtim të dermatogjenikut dhe neurogjenikut) zakonisht vërehet tek të sapolindurit, ose manifestohet në muajt e parë. Rreziku më i madh i shfaqjes së tij shfaqet kur:

 • Fetusi gjatë lindjes natyrale të fëmijës është në paraqitje të lehtë.
 • Vendndodhja e fetusit në barkun e nënës është e tillë që muri i mitrës shtyp në qafë.
 • Lindja e fëmijës është e vështirë, dhe muskuli mastoid i foshnjës është dëmtuar (me formimin e një mbresë).
 • Becomesshtë e nevojshme të përdorni pincë dhe vakum për punë të vështirë.
 • Muskuli mastoid është i përflakur gjatë zhvillimit intrauterin, si rezultat i të cilit indet e muskujve u zëvendësuan nga indet fibroze në zonën e inflamacionit.
 • Muskuli mastoid patologjikisht hipertrofizohet dhe shkurtohet.
 • Me prerje cezariane.

Si mund ta kuroni tortikolin?

 • Metoda konservative është me ndihmën e një kursi masazhi dhe fizioterapie, stilimi të veçantë ortopedik të kokës së foshnjës, veshja e jakës ortopedike dhe ushtrimet gjimnastike.
 • Operacioni - kryhet nëse metodat konservative nuk kanë dhënë rezultate. Gjatë operacionit, kirurgu zgjat muskulin sternokleidomastoid dhe drejton pozicionin e kokës së fëmijës.

Lloje të ndryshme dhimbjesh në qafë

Dhimbje të mprehta në qafë

dhimbje në qafë nga puna sedentare

Pse ka një dhimbje të mprehtë në qafë? Ka dy arsye:

 • Trauma (thyerje, goditje, kontuzion).
 • Shkelja e mbaresave nervore - ky është rasti me osteokondrozën, hernien e disqeve ndërvertebrale, ngjeshjen e kanalit kurrizor.

Trajtimi i dhimbjes varet nga shkaku dhe përfshin:

 • Rekomandimi i ilaçeve për dhimbje.
 • Relaksues të muskujve dhe antispazmatikë për të lehtësuar spazmin e muskujve.
 • Imobilizimi (imobilizimi) i shpinës së qafës së mitrës.
 • Terapi ushtrimore dhe fizioterapi.

Dhimbje të forta në qafë

Dhimbja e fortë e qafës është gjithmonë e pakëndshme. Unë do të doja të kuptoja shpejt pse dhemb dhe shërohem. Cilat janë shkaqet e dhimbjeve të forta?

 • Përkeqësimi i osteokondrozës, kur një lëvizje, rrotullim ose tronditje e pasuksesshme e trupit shkakton zhvendosje të rruazave, shkelje të një hernie ekzistuese, ngjeshje të nervave kurrizorë.
 • Radikuliti i qafës së mitrës (inflamacion dhe kapje e rrënjëve kurrizore).
 • Cervicago - "lumbago" (spazmë e mprehtë e fortë e muskujve).
 • Dhimbje të forta në shpinë dhe qafë mund të ndodhin pas një dëmtimi.

Dhimbje në qafë me osteokondrozë

Dhimbja e qafës me osteokondrozë është shumë e rëndë dhe i jep pacientit shumë minuta të pakëndshme. Si rezultat i spazmës së muskujve ose zhvendosjes së rruazave në lidhje me njëri -tjetrin, arteriet që furnizojnë trurin mund të shtypen ose të shtrembërohen. Në rastet më të rënda, kjo mund të çojë në një gjendje të ngjashme me një goditje paraprake, kur një person është i trullosur, gjithçka lundron para syve të tij, ndonjëherë fjalimi dhe shikimi humbin.

Dhimbje në qafë në të majtë

dhimbje në qafë në anën e majtë

Dhimbja e qafës në të majtë është një simptomë e mundshme e problemeve jo vetëm në shpinë të qafës së mitrës, por edhe jashtë saj. Çfarë mund të ketë një person nëse ka dhimbje qafe në të majtë?

 • Sëmundjet e zemrës (sulmi në zemër, sëmundja e arteries koronare, angina pectoris).
 • Kanceri i mushkërive të sipërme të majtë.
 • Lëndimet.
 • Metastazat e tumoreve nga organet e tjera në nyjet e anës së majtë të qafës.
 • Inflamacion infektiv i nyjeve limfatike (për shkak të bajametit, ARVI, bajametit).

Dhimbje në qafë në të djathtë

Dhimbja në qafë në të djathtë është një simptomë alarmante, por më shpesh shpjegohet në mënyrë banale: një person ka osteokondrozë me të gjitha pasojat që pasojnë. Pasoja të tilla përfshijnë bllokimin e nervave, spazmat e muskujve, zgjatjen ndërvertebrale dhe herninë, çrregullimet vaskulare.

Por ka shkaqe të tjera të dhimbjes së qafës në të djathtë:

 • Koliku biliare që rrezaton në qafë dhe shpatull.
 • Kanceri apikal i mushkërive me anë të djathtë me pushtimin e tumorit në nervat e vendosur më sipër.
 • Bruises, lëndime, fraktura të klavikulës dhe rruazave.
 • Tumoret e shpinës së qafës së mitrës (metastaza nga organet e tjera).
 • Nëse dhimbja është e përqendruar në anën e përparme të djathtë të qafës, ajo gjithashtu mund të tregojë probleme në zemër (sulm në zemër, sëmundje të arteries koronare).
 • Inflamacion i nyjeve limfatike për shkak të ARVI dhe dhimbjes së fytit.

Dhimbje në qafë dhe shpatulla

dhimbje në qafë dhe shpatulla

Dhimbja në qafë dhe shpatulla është një shenjë klasike e osteokondrozës së qafës së mitrës dhe komplikimeve shoqëruese të saj (shkelje e hernisë, nervave, trungut të palcës kurrizore). Përveç kësaj, dhimbja e njëkohshme në qafë dhe shpatulla është një simptomë e sëmundjeve të tilla:

 • Sëmundja e gurëve të tëmthit gjatë një përkeqësimi, me dhimbje barku biliare.
 • Sëmundjet e zemrës.
 • Artroza e shpatullave.
 • Plexiti i qafës së mitrës është një inflamacion i nyjeve të mëdha nervore të nervave kurrizorë.
 • Periartriti i shpatullës dhe shpatullës - inflamacion i tendinave të shpatullës dhe kapsulave të nyjeve të shpatullave.
 • Mioziti.
 • Artriti.

Dhimbje në qafë dhe shpinë

Dhimbja në qafë dhe pjesën e poshtme të shpinës, si rregull, është një shenjë e osteokondrozës së përhapur, e cila ka pushtuar të gjithë kolonën kurrizore. Në fund të fundit, nuk ndodh që sjellja në njërën pjesë të shtyllës kurrizore është e mirë, dhe në tjetrën është e keqe. Me osteokondrozën, dhimbjet e qafës janë të lehta kur sëmundja është në falje, dhe të forta, të dhimbshme nëse është përkeqësuar. Përkeqësimi fillon me një dhimbje të mprehtë në qafë dhe mbrapa me një kthesë, lëvizje, ndikim të pasuksesshëm. Mund të hiqet me ndihmën e ilaçeve të përshkruara nga mjeku, pushimit, nxehtësisë së lehtë në zonën e prekur, terapisë së stërvitjes dhe fizioterapisë.

Dhimbje në qafë dhe në qafë

Dhimbja në qafë dhe pjesën e pasme të kokës është më shpesh një simptomë e një osteokondroze banale të qafës së mitrës - një sëmundje e rrezikshme, por jo fatale. Por ndonjëherë tregon meningjit, dhe kjo sëmundje paraqet një kërcënim për jetën e njeriut. Agjentët shkaktarë të meningjitit - bakteret dhe viruset - pushtojnë trurin dhe palcën kurrizore dhe shkaktojnë inflamacion të membranave të tyre.

Mpirje, dhimbje në qafë dhe në pjesën e prapme të kokës, ngurtësim i muskujve zverkues, pamundësia për të tërhequr kokën njëkohësisht në gjoks, përkulni këmbën në gju - të gjitha këto janë simptoma meningeale që do të paralajmërojnë menjëherë mjekun. Trajtimi i një sëmundjeje të rrezikshme kryhet në një spital,

Përveç meningjitit dhe osteokondrozës, shkaku i dhimbjes në qafë dhe pjesën e prapme të kokës mund të jenë dëmtimet, nevralgjia e nervit zverku, hipertensioni dhe tendosja e muskujve.

Shkaqet dhe simptomat e dhimbjes së qafës

Trauma

dhimbje në qafë për shkak të dëmtimeve sportive

Shkaku i dhimbjes në qafë ndonjëherë bëhet një dëmtim, për shkak të të cilit rruazat e qafës së mitrës janë zhvendosur ose thyer, nervat kurrizorë janë dëmtuar. Lëndimi mund të ndodhë nga aksidentet, rëniet, lëndimet, zhytjet e këqija ose lëvizjet e papritura. Simptomat e një dëmtimi të qafës përfshijnë:

 • Përkulja e gabuar e qafës, paaftësia për të kthyer tensionin e muskujve të kokës, gjoksit dhe qafës tregojnë një thyerje të rruazave të poshtme.
 • Dhimbja në kurorën dhe pjesën e pasme të kokës është një tregues që vertebra e parë e qafës së mitrës është e dëmtuar.
 • Swnjtja dhe "mavijosja" mund të jenë pasojë e një dëmtimi të qafës.
 • Dhimbja në qafë kur ktheni kokën, në supet, pjesën e sipërme të gjoksit, dhimbjet e kokës janë një simptomë e dëmtimit të kamxhikut, e cila ndodh për shkak të përkuljes së mprehtë të alternuar dhe shtrirjes së qafës (kjo mund të ndodhë kur automjeti frenohet papritur).

Neoplazite

dhimbje në qafë tek një burrë për shkak të një tumori

Një shkak jashtëzakonisht i rrezikshëm i dhimbjes së qafës është një neoplazi malinje. Si mund te jete?

 • Dhimbja e qafës si simptomë e një tumori në pjesën e sipërme të mushkërive. Ajo mbin tufa nervore dhe enët e gjakut, gjë që shkakton dhimbje të forta. Një person mund të shqetësohet nga dhimbjet e qafës në të majtë ose në të djathtë, në varësi të vendndodhjes së tumorit.
 • Një simptomë e dhimbjes së qafës ndonjëherë tregon zhvillimin e limfomës - kanceri i nyjeve limfatike. Meqenëse shumë nyje limfatike janë të përqendruara në qafë, ato rriten me përparimin e sëmundjes dhe është e vështirë të mos e vësh re atë. Shenja të tjera të spikatura të limfomës janë djersitja e tepërt, ethet në dukje të paarsyeshme dhe humbja e peshës.
 • Kanceri i gjëndrës së pështymës është një tumor që prek gjëndrat e pështymës prapa veshëve, në anën e qafës dhe në qiellzën. Në një fazë të hershme, është pa dhimbje, vetëm ndonjëherë mund të vëreni vula në gjëndrat e prekura.
 • Një tumor i laringut rritet në muret e tij, vizualisht përfaqëson një neoplazi tuberoze. Difficultshtë e vështirë t'i vëresh ato gjatë një ekzaminimi rutinë, prandaj, kanceri, për fat të keq, diagnostikohet në një fazë të vonë, kur shfaqen manifestime të tjera: një ndjenjë e një trupi të huaj në fyt, zhurmë dhe hundë e zërit, vështirësi në frymëmarrje hunda. Një tumor i laringut është gjithashtu i rrezikshëm sepse është i prirur për shfaqjen e hershme të metastazave, gjë që përkeqëson shumë prognozën e shërimit të pacientit.
 • Kanceri i tiroides paraqitet me gunga nodulare, dhimbje në pjesën e përparme të qafës dhe ndryshime të zërit.
 • Në kancerin e kërcit të gjëndrës tiroide, pacientët ankohen për vështirësi në gëlltitjen dhe lëvizjen e ushqimit në laring, ndjesinë e një trupi të huaj ose një gungë në fyt.

Dhimbje e pasqyruar në sëmundjet e organeve të tjera

Dhimbja që rrezaton në qafë jo gjithmonë tregon se problemi është në vetë qafën. Ndonjëherë dhemb për shkak të shëndetit të dobët të organeve të tjera, dhe pastaj dhimbja quhet e reflektuar. Cilat sëmundje mund ta shkaktojnë atë?

 • Kardiake (sëmundje ishemike të zemrës, sulm në zemër, angina pectoris) - ato shoqërohen me sulme, kur dhimbja rrezaton në shpatulla, qafë, ndonjëherë në krah.
 • Dhimbja në qafë në të djathtë, nën shpatullën e djathtë dhe në shpatullën e djathtë ndodh gjatë një sulmi të kolikut biliar me gurë në fshikëz e tëmthit.
 • Sëmundjet e ezofagut (zbaticë, erozion, ulçerë).
 • Sëmundjet onkologjike (limfoma, metastazat e tumorit) janë shkaku i vuajtjeve njerëzore kur neoplazma prek përfundimet nervore. Pra, kanceri i majës së mushkërive, kur tumori rritet lart, çon në dhimbje në qafë dhe shpatulla. Tumoret intrakranial, sëmundjet onkologjike të kokës gjithashtu shkaktojnë dhimbje në shpinë të qafës së mitrës.
 • Absceset dhe gëlbazat e kokës.
 • Gjakderdhje në hapësirën subarachnoid midis trurit dhe indeve të tij delikate.

Shkaqet psikologjike të dhimbjes në qafë

Simptomat e dhimbjes së qafës shpesh shfaqen së bashku me një spazmë të muskujve. Spazma nuk është vetëm për shkak të stresit, dëmtimit ose dëmtimit - shkaku mund të jetë stresi, tronditja nervore dhe lodhja. Pse po ndodh kjo?

Fakti është se trupi e percepton stresin si një kërcënim për mirëqenien e tij, dhe kjo e bën atë të mobilizohet. Ekziston një lëshim i hormoneve të stresit në qarkullimin e gjakut, rrahjet e zemrës rriten, dhe tretja, përkundrazi, ngadalësohet. Toni i muskujve rritet në përgjigje të ndryshimeve hormonale. Sapo të përjetohet situata alarmante, trupi kalon në gjendje normale. Por nëse stresi emocional merr një formë kronike, spazma e muskujve bëhet konstante, dhe në sfondin e tij, zhvillohen sëmundjet e shtyllës kurrizore (osteokondroza, hernia, zgjatja e diskut).

Jeta sedentare, puna e shpeshtë në kompjuter

dhimbje në qafë për shkak të punës me kompjuter

Dhimbja në muskujt e qafës shpesh ndodh për shkak të faktit se një person ka sjellje të dëmtuar, dhe shkaku i sjelljes së dëmtuar mund të jetë një dobësi e korse muskujve. Si rregull, kjo ndodh tek njerëzit që janë larg edukimit fizik, udhëheqin një mënyrë jetese të ulur dhe punojnë shumë në kompjuter. Situata përkeqësohet nga fakti se vendi i punës shpesh nuk është i organizuar si duhet, dhe personi ulet i kërrusur ose i përkulur në mënyrë të pakëndshme. Si rezultat, dhimbja që rrezaton në qafë bëhet një shoqëruese e vazhdueshme, formohet spazma e zakonshme e muskujve, fillojnë ndryshimet degjenerative në disqet ndërvertebral, zhvillohet osteokondroza. Dhe madje edhe me osteokondrozën, dhimbja e qafës bëhet një shoqëruese e vazhdueshme: periudhat e qetësimit të dhimbjes zëvendësohen me përkeqësime, dhe vetëm trajtimi kompetent, një ndryshim në stilin e jetës nga i ulur në lëvizës, kontroll i qëndrimit, forcimi i muskujve të qafës dhe shpinës mund të prishë këtë cikël .

Diagnoza për dhimbjen e qafës

Si të përcaktoni shkaqet e dhimbjes në qafë dhe të përcaktoni diagnozën?

 • Para së gjithash, ju duhet të mbledhni një anamnezë:
 • Anamneza e jetës. Shtë e nevojshme të zbuloni nëse ka pasur lëndime të brezit të qafës dhe shpatullave në të kaluarën, me cilat sëmundje ishte personi i sëmurë dhe cilat prej tyre u bënë kronike, nëse kishte një ftohje dhe hipotermi të kohëve të fundit. Për shembull, fakti i kolecistitit mund të shpjegojë ndjesitë e dhimbshme në qafë - me dhimbje barku biliare, dhimbja ndonjëherë rrezaton vetëm në këtë zonë. Në të njëjtën kohë, shkaku i dhimbjes së qafës në të majtë mund të jetë: një tumor në pjesën e sipërme të mushkërisë së majtë, inflamacioni i muskujve dhe ngjeshja e rrënjëve kurrizore në të majtë.
 • Anamneza e sëmundjes - si dhe si filloi, me cilin mjek u konsultua pacienti, çfarë ekzaminimi dhe trajtimi u përshkrua për të, si ndikoi në rrjedhën e sëmundjes (nëse u bë më mirë apo më keq).
 • Një ekzaminim vizual do të ndihmojë në vendosjen e një diagnoze - mjeku palpon nyjet limfatike dhe muskujt, kontrollon lëvizshmërinë e kokës dhe qafës, vlerëson gjendjen dhe ngjyrën e lëkurës, kërkon dëmtime dhe trauma të dukshme.
 • Nëse ekziston dyshimi se dhimbjet e qafës dhe shpatullave janë rezultat i sëmundjeve të organeve të tjera, pacienti duhet të referohet tek një specialist i specializuar - onkolog, endokrinolog, gastroenterolog, kardiolog, etj.
 • Në raste të tjera, diagnostifikimi i rrezatimit do të ndihmojë në sqarimin e diagnozës: MSCT, CT, X-ray.
 • Ndonjëherë elektroneuromografia (ENMG), një studim elektrofiziologjik, është një procedurë diagnostike e dobishme, e cila përcakton gjendjen e muskujve dhe sistemin nervor periferik.

Trajtimi i dhimbjes së qafës

Mjekimi me drogë

trajtimi i dhimbjes së qafës me ilaçe

Trajtimi mjekësor i dhimbjes së qafës, nëse është për shkak të kancerit ose problemeve në organet e tjera, ka për qëllim përballimin e sëmundjes themelore të identifikuar. Nëse çështja është në sëmundjet e shtyllës kurrizore dhe muskujve, atëherë ilaçet e mëposhtme mund të përshkruhen:

 1. Ilaçet jo-steroide anti-inflamatore (NSAIDs) përdoren për të lehtësuar dhimbjen dhe për të zvogëluar inflamacionin. NSAID -të janë në dispozicion në formën e tabletave, injeksioneve dhe në formën e xhelit dhe vajit. Në fazën akute, të dyja mund të përshkruhen (në intervale prej disa orësh). Pra, nëse mund ta ktheni kokën nga dhimbja në qafë vetëm përmes lotëve, injeksione dhe vajra do të vijnë në shpëtim.
 2. Relaksuesit e muskujve janë ilaçe që zvogëlojnë tonin e muskujve skeletorë.
 3. Antispazmatikë - ilaçe për lehtësimin e spazmave të muskujve të lëmuar.
 4. Vitaminat B janë të nevojshme për të përmirësuar proceset metabolike dhe sintezën e neurotransmetuesve.
 5. Nëse qarkullimi i gjakut është i dëmtuar për shkak të ngjeshjes së enëve të gjakut dhe muskujve, përshkruhen ilaçe vazodilatuese.

Masazh

Masazhi për të trajtuar dhimbjen në qafë dhe pjesën e poshtme të shpinës përdoret kur simptomat akute të sëmundjes janë zvogëluar. Efekti i dobishëm i masazhit është se:

 • Përmirëson qarkullimin e gjakut në zonën e prekur
 • Heq spazmin e muskujve, relakson, ndihmon në lehtësimin e tensionit dhe lodhjes
 • Heq ënjtjen dhe inflamacionin
 • Përmirëson furnizimin me gjak cerebral
 • Rivendos aftësinë e nyjeve për të lëvizur

Fizioterapi

Trajtimi fizioterapik i dhimbjes së qafës fillon në të njëjtën kohë me ilaçet, kur simptomat akute zbuten ose shfaqen falje. Gjatë periudhës së rrjedhës akute të sëmundjes, mund të përshkruhen vetëm ato manipulime që kanë një efekt analgjezik. Fizioterapia jep një efekt të mirë, sepse efekti ka për qëllim veçanërisht zonën e sëmurë. Cilat procedura janë të mundshme?

 1. Elektroforezë me ilaçe të ndryshme. Nën ndikimin e rrymës alternative, ilaçet depërtojnë thellë në inde.
 2. Fototerapi (terapi lazer) - ekspozimi ndaj rrezeve të dritës me një gjatësi vale të caktuar në zonën e prekur të trupit.
 3. Magnetoterapia është një metodë e trajtimit të dhimbjes nën qafë dhe në qafë duke përdorur një fushë magnetike të alternuar ose konstante. Metoda ka efekte anti-inflamatore dhe analgjezike.
 4. Trajtimi me ultratinguj siguron lehtësim nga dhimbja dhe inflamacioni i qafës.
 5. Terapia detensuese është një shtrirje e shtyllës kurrizore për shkak të peshës së një personi në një dyshek të veçantë me brinjë të prirur. Ky lloj fizioterapie normalizon tonin e muskujve, lehtëson tensionin.
 6. Metoda e terapisë me valë goditëse (SWT) bazohet në veprimin e valëve akustike me frekuencë të ulët që veshi i njeriut nuk mund t'i dëgjojë. Trajtimi me ndihmën e terapisë me valë goditëse ju lejon të zvogëloni ose zhdukni dhimbjen, të përmirësoni rrjedhën e gjakut në zonën e ekspozimit ndaj pajisjes.
 7. Terapia e dridhjeve - ekspozimi ndaj dridhjeve mekanike duke përdorur masazhues vibrues.
 8. Terapia e ushtrimeve (ushtrimet e fizioterapisë) - kompleksi mund të ndryshojë nga gjimnastika tradicionale në një grup individual të ushtrimeve, të zhvilluara duke marrë parasysh diagnozën dhe gjendjen e pacientit.

Ndërhyrje kirurgjikale

Trajtimi kirurgjikal për dhimbjen e qafës përshkruhet kur terapia konservative nuk ka dhënë rezultatin e dëshiruar:

 • Dhimbja nuk largohet me ilaçe
 • Ka shenja të ngjeshjes së palcës kurrizore dhe rrënjëve
 • Dobësi e theksuar dhe e shtuar në muskujt e duarve

Më shpesh, operacionet për heqjen e hernieve të diskut kryhen njëkohësisht me shkrirjen dhe imobilizimin e rruazave ngjitur. Për të eleminuar ngjeshjen e palcës kurrizore, përdoret laminektomia - heqja e një pjese të harkut vertebral, e ndjekur nga eliminimi i osteofiteve dhe hernieve.

Pas operacionit dhe rehabilitimit të duhur, simptomat e dhimbjes së qafës pushojnë së shqetësuari pacientin.

Parandalimi i dhimbjes së qafës

një mënyrë jetese të shëndetshme për parandalimin e dhimbjeve të qafës

Me dhimbje në qafë, kthimi i kokës, përkulja ose shtrirja e qetë bëhet një problem i madh. Dhe nëse dhemb shumë, atëherë jeta pushon së kënaquri fare. Ju mund të shmangni problemet e qafës me parandalim. Çfarë duhet të bëjmë?

 • Zgjidhni një pozicion të rehatshëm gjumi, një dyshek me qëndrueshmëri të mjaftueshme dhe një jastëk të ulët mbi të cilin supet tuaja nuk do të bien.
 • Monitoroni sjelljen tuaj: mos u stërvitni, mos u ulni të kërrusur.
 • Kryeni të paktën ushtrime të thjeshta për të forcuar muskujt e qafës tuaj rregullisht. Shtrirja dhe joga janë të dobishme.
 • Nëse jeni një mënyrë jetese e ulur, bëni pushime çdo orë e gjysmë për të ecur, shtrirë dhe shtrirë.
 • Mbroni nga dëmtimet fizike: mos e ktheni qafën fort, shmangni goditjet dhe ngarkesat traumatike sportive.
 • Largohuni nga zakoni i të folurit në telefon duke e shtypur me vesh dhe shpatull.
 • Shmangni tronditjet nervore, stresin dhe shqetësimet. Emocionet negative dhe ankthi mund të shkaktojnë ngurtësim, lodhje dhe ngërçe të muskujve.
 • Isshtë e padëshirueshme të ngarkoni njërën nga dy shpatullat, pasi shtrembërimi i shtyllës kurrizore shkakton dhimbje në qafë në të djathtë ose të majtë.
 • Shmangni ftohjet dhe rrjedhjet që mund të shkaktojnë miozit (inflamacion i muskujve të qafës).
 • Pini shumë lëngje pa kafeinë. Uji i mjaftueshëm ju lejon të transportoni me efikasitet substancat dhe elektrolitet për të cilat kanë nevojë muskujt tuaj.
 • Hani ushqime që përmbajnë kalcium, magnez, natrium dhe kalium. Mungesa e këtyre substancave mund të shkaktojë spazmë të muskujve dhe dhimbje në qafë.

Dhimbja e fortë e qafës mund të shkatërrojë seriozisht jetën tuaj, veçanërisht nëse ka ndodhur në kohën e gabuar - për shembull, në një pushim të shumëpritur. Prandaj, në "thirrjet" e para, nuk duhet të injoroni sinjalet alarmante të trupit, por t'i nënshtrohen një ekzaminimi dhe të merrni rekomandimin e mjekut. Nuk është e pavend të mbani mend për parandalimin: stërvitja e moderuar, gjumi dhe puna në një pozitë të rehatshme, ushqimi i duhur dhe shpërndarja e peshës gjatë mbajtjes do të ndihmojë në ruajtjen e shëndetit të qafës.