Pse dhimbjet e shpinës dhe si ta trajtoni atë

Nuk ka asnjë person të tillë që nuk do të përjetonte dhimbje në shpinë të paktën një herë në jetën e tij, duke kufizuar dhe kufizuar lëvizjet e një personi për një kohë. Sipas praktikës mjekësore, ankesat e dhimbjes së shpinës ose dhimbjeve të shpinës konsiderohen më të zakonshmet dhe mund të kapen në momentin më të papërshtatshëm. Vlen të kujtohet se me simptoma të vazhdueshme të dhimbjes në zonën e shpinës, rekomandohet që të konsultoheni me një specialist i cili mund të përcaktojë saktë shkaqet e imobilizimit dhe të përshkruajë trajtim efektiv. Nëse nuk shihni një mjek në kohën e duhur, mund të shfaqen komplikime serioze.

dhimbje shpine me punë sedentare

Shkaqet e dhimbjes

Në fakt, arsyet që shkaktojnë dhimbje në pjesën e poshtme të shpinës dhe në shpinë mund të jenë shumë të ndryshme, domethënë, si një problem i pavarur ashtu edhe një sinjal i sëmundjeve fillestare të shtyllës kurrizore. Shkaqet kryesore themelore të ndjesive të dhimbshme janë:

 • Ngarkesa e tepërt e muskujve. Rreth 85% e dhimbjeve të shpinës mund të ndodhin për shkak të ushtrimit të tepërt fizik në pjesën e poshtme të shpinës. E ashtuquajtura "lodhje e shpinës" shfaqet jo vetëm gjatë sportit, por përjetohet kur uleni vazhdimisht në kompjuter, si rezultat i së cilës ka rëndim dhe mbingarkesë në muskuj.
 • Hernia ndërvertebrale. Një sëmundje mjaft e zakonshme ndodh kryesisht tek njerëzit mbi 40 vjeç dhe ndodh për shkak të rrafshimit të disqeve ndërvertebrale. Ky proces kontribuon në ngjeshjen e rrënjëve nervore, gjë që çon në dhimbje të forta në shpinë.
 • Thyerje. Shkaqe të tilla rrënjësore për dhimbjen e shpinës diagnostikohen në 4% të pacientëve. Sipas statistikave mjekësore, frakturat e ngjeshjes janë mjaft të zakonshme tek njerëzit e moshuar që vuajnë nga osteokondroza. Sëmundja karakterizohet nga shterimi i kockave, domethënë humbja e masës dhe dendësisë së tyre, për shkak të së cilës ekziston një rrezik i lartë i thyerjes së shtyllës kurrizore.
 • Defektet e lindura të shtyllës kurrizore. Patologjitë e këtij lloji shfaqen që në lindje dhe mund të shoqërojnë një person gjatë gjithë jetës së tij. Devijimet shfaqen në formën e rruazave shtesë ose që mungojnë dhe më shpesh në shpinë lumbare.
 • Spondilolistezë. Me një sëmundje të shtyllës kurrizore, rruazat zhvendosen, gjë që shkakton ndjesi të mprehta të dhimbshme që ndihen në pjesën e sipërme të shpinës.
 • Sëmundjet gjinekologjike. Inflamacioni i organeve gjenitale femërore shoqërohet me dhimbje të forta në shpinë.
 • Shtatzënia. Sulmet e dhimbjes mund të shfaqen si në fazat e hershme të shtatzënisë ashtu edhe në këto të fundit. Kjo është për shkak të faktit se ka një ndryshim në qendrën e gravitetit, zbutje ose relaksim të ligamenteve, një rritje në peshën e trupit dhe një rritje në peshën e trupit.
 • dhimbje në shpinë gjatë shtatzënisë
 • Sëmundjet infektive. Me procese inflamatore në muskujt skeletorë të shpinës, mund të ndodhin dhimbje të forta dhimbjeje, të cilat rrezatojnë në shpatulla, qafë dhe madje edhe në ballë. Ndjesitë e dhimbshme intensifikohen me lëvizje të ndryshme, gjë që e bën mjaft të vështirë të ktheni kokën dhe të përkuleni.
 • Nevralgji interkostale. Me këtë sëmundje, dhimbja shfaqet pikërisht në hapësirën ndërkostale ose mund të lokalizohet në pjesën e poshtme të shpinës, nën shpatullën dhe në vende të tjera ku mbërthen përfundimet nervore.
 • Tumoret kurrizore. Më shpesh, me këtë sëmundje, dhimbja ndodh pikërisht në pjesën e poshtme ose të mesme të shpinës, e cila intensifikohet në mëngjes pas zgjimit, dhe nganjëherë edhe gjatë natës.
 • Patologjia e organeve të brendshme. Për shkak të vendndodhjes së dhimbjes në një zonë të veçantë të shpinës, intensitetit dhe kohëzgjatjes së tyre, mund të parashikoni sëmundjet e një organi të veçantë.

Alarmet

Kur ia vlen të kontaktoni një specialist? Cilat dhimbje janë sinjale serioze të dëmtimit të funksionimit të duhur të shtyllës kurrizore? Ndihma mjekësore është e nevojshme kur viktimat ndiejnë:

 1. dhimbje e papritur e mprehtë në shpinë, e cila nuk është shkaktuar nga ndonjë arsye specifike;
 2. dhimbje të forta gjatë shtrirjes ose gjatë natës;
 3. ndjesi të dhimbshme që ndihen pas lëndimit ose mavijosjes;
 4. dhimbje shpine e shoqëruar me ethe të lartë, ndjesi shpimi gjilpërash në zonën e gjoksit, marramendje, mpirje dhe simptoma të tjera;
 5. sulmet akute të dhimbjes që nuk zhduken brenda 2-3 ditëve;
 6. dhimbje kronike të lehta që nuk largohen në 2-2. 5 javë;
 7. ndjesi të dhimbshme që u jepen njëkohësisht gjymtyrëve, ndërsa kufizojnë ndjeshëm lëvizjen e një personi.
akupunkturë për dhimbjet e shpinës

Rekomandohet që menjëherë të konsultoheni me një specialist nëse shpina dhemb për herë të parë tek ata njerëz që janë diagnostikuar me kancer ose osteoporozë, nëse dhimbja ndihet pas konsumimit të tepërt të alkoolit, pas marrjes së barnave narkotike ose pas përdorimit të ilaçeve steroide.

Vlen të kujtohet se dhimbja që shfaqet në shpinë nuk do të thotë se ka ndonjë sëmundje serioze. Nuk rekomandohet të diagnostikoni në mënyrë të pavarur sëmundjet dhe patologjitë e shtyllës kurrizore, dhe aq më tepër të përshkruani trajtim ose të bëni ushtrime fizioterapie pa specialistë.

Diagnoza

Për të përcaktuar me saktësi shkakun e dhimbjes së shpinës, specialistët kryejnë një studim oral, si dhe një ekzaminim të pacientit, i cili përfshin një ekzaminim vizual të shpinës dhe një vlerësim të aftësisë së viktimës për të ecur, ulur ose shtrirë. Nëse është e nevojshme, një test refleks kryhet duke përdorur një çekiç neurologjik. Të dhënat e marra do të ndihmojnë në përcaktimin e saktë të burimit të shfaqjes së dhimbjes. Nëse mjekët kanë dyshime në lidhje me diagnozën ose dyshohet për një tumor progresiv, ekzaminime të tilla si:

 • Radiografi. Imazhet mund të përdoren për të përcaktuar vendndodhjen e saktë të eshtrave, duke ju lejuar të shihni kushtet artritike, çarje dhe fraktura. Një studim i tillë nuk është i përshtatshëm për ato raste në të cilat pacienti dyshohet për sëmundje të tilla që shoqërohen me indet e muskujve, palcën kurrizore ose mbaresat nervore.
 • MRI dhe CT. Imazhe me rezonancë magnetike ose tomografi kompjuterike ju lejon të përcaktoni nëse një pacient ka sëmundje të tilla si: hernie, sëmundje të kockave dhe indeve të kërcit, probleme me enët e gjakut, nervat dhe tendinat.
 • Osteoskintigrafia. Një studim i tillë përshkruhet rrallë. Falë osteocyntigraphy, është e mundur të identifikohet një tumor i indit të eshtrave, fraktura të ngjeshjes.
 • Ekzaminimi i nervave. Kjo analizë mat impulset elektrike që nxiten nga nervat.
X-rrezet për të diagnostikuar dhimbjen e shpinës

Metodat e trajtimit

Pavarësisht nga intensiteti i dhimbjes së shpinës, këshillohet të konsultoheni me një mjek i cili mund të diagnostikojë saktë shkakun e shfaqjes së tyre dhe të përcaktojë me saktësi metodat e lehtësimit të gjendjes së viktimës. Sigurisht, fillimisht ia vlen të dobësohet sulmi i dhimbjes, i cili mund të jetë i mprehtë dhe i papritur, dhe periodikisht i përsëritur. Shumë shpesh, sulmet e dhimbjes ndihen kur nyjet deformohen ose muskujt e shpinës shtrihen. Kur ndihet një dhimbje e mprehtë e mprehtë, mjekët këshillojnë viktimën të shtrihet, gjë që do të lehtësojë shumë gjendjen e viktimës dhe do të zvogëlojë ngarkesën në shpinë. Pas kësaj, rekomandohet të kufizoni aktivitetin fizik për një ditë ose për dy ditë.

Një shpërthim i dhimbjes akute mund të shuhet me një pako akulli të ftohtë. Kjo metodë mund të zvogëlojë ndjeshëm fryrjen, nëse shfaqet. Në raste të rralla, përdoret masazhi me akull, domethënë masazhimi i një vendi të lënduar me kube akulli për 7-8 minuta. Një terapi e tillë kryhet jo më shumë se 1-2 ditë, pas së cilës mjekët këshillojnë përdorimin e kompresave të nxehtësisë, të cilat kryhen në kurriz të një blloku të ngrohjes ose një peshqiri të njomur në ujë të nxehtë paraprakisht. Ju mund të lehtësoni spazmat në muskujt e shpinës duke shtrirë shtyllën kurrizore, e cila kryhet edhe në pozicionin e shtrirë në shpinë. Për ta bërë këtë, duhet të shtypni gjunjët në gjoks, të bëni pak presion mbi ta dhe pastaj të shtriheni dhe të relaksoheni. Ky ushtrim duhet të përsëritet disa herë. Një analgjezik do t'ju ndihmojë të shpëtoni nga dhimbja në shpinë, e cila mund të zvogëlojë inflamacionin rreth vendit ku dhemb.

terapi fizike për dhimbjet e shpinës

Metodat jo tradicionale të lehtësimit të gjendjes së viktimës përdoren rrallë në mjekësinë tradicionale, por prapëseprapë ato konsiderohen efektive dhe efektive. Attacksshtë e mundur të shërohen sulmet e dhimbjes në zonën e shpinës duke përdorur metoda të tilla si akupunktura, terapi me vakum, terapi manuale, osteopati dhe mjete të tjera popullore. Rekomandohet të merret parasysh që metoda të tilla të përmirësimit të gjendjes së viktimës përdoren vetëm për ato dhimbje që shkaktohen nga sëmundjet e sistemit musculoskeletal. Në cilindo nga rastet, para se të përdorni një ose një metodë tjetër të mjekësisë alternative, rekomandohet të kërkoni këshillën e mjekut tuaj. Për të hequr qafe përgjithmonë dhimbjen e shpinës, rekomandohet të eliminoni shkakun ose sëmundjen origjinale, dhe vetëm atëherë të vazhdoni të kuroni patologjitë e muskujve, eshtrave dhe nyjeve të shpinës.

Parandalimi i dhimbjeve të shpinës

Për të shmangur llojet e ndryshme të dhimbjeve në shpinë, pavarësisht nga shkaku origjinal i shfaqjes së tyre, mjekët rekomandojnë respektimin e këshillave mjaft të thjeshta por efektive, përkatësisht:

 • Mos ngrini pesha. Kur një person heq një ngarkesë, masa e së cilës është disa herë më e lartë se norma, ka një shtrydhje të mprehtë të disqeve ndërvertebrale dhe enëve të gjakut. Mjekëve nuk u rekomandohet të ngrenë njëkohësisht një ngarkesë që peshon 15 kilogramë, dhe aq më tepër ta kthejnë trupin së bashku me këtë peshim në të djathtë ose në të majtë.
 • Jo në një pozicion ulur për një kohë të gjatë. Nëse ka ndryshime patologjike në strukturën e shtyllës kurrizore, është e nevojshme të kufizoni uljen në një karrige ose në një karrige. Me këtë pozicion të trupit, një person fillon të ligështohet, mjaft shpesh vendos një këmbë në tjetrën, gjë që kontribuon në një shpërndarje të pabarabartë të ngarkesës në disqet dhe nyjet ndërvertebrale. Nëse profesioni kryesor shoqërohet me një kohë të gjatë në kompjuter, atëherë këshillohet të ngriheni çdo orë, të ecni dhe të anoni në të djathtë dhe të majtë.
 • Hipotermia duhet të shmanget. Ndjesitë e dhimbshme lindin nga spazma e muskujve të shpinës, e cila më së shpeshti ndodh për shkak të hipotermisë së trupit. Këshillohet të visheni ngrohtësisht, të shmangni tërheqjet, erërat e ftohta dhe ajrin e kondicionuar të fortë.
 • Duhet të lëvizësh më shumë. Zgjedhja e gabuar për shumë njerëz është të kufizojnë ndjeshëm aktivitetin fizik në mënyrë që të ruajnë shëndetin e shtyllës kurrizore. Në mungesë të lëvizjes, muskujt e shpinës atrofizohen me kalimin e kohës, si rezultat i së cilës e gjithë ngarkesa transferohet nga korseja e muskujve në shpinë. Në një situatë të tillë, indet e disqeve ndërvertebrale dhe kërcit artikular shkatërrohen. Një opsion i shkëlqyeshëm për të rivendosur shëndetin e shpinës, forcimin e muskujve dhe shtrirjen e hapësirës ndërvertebrale do të jetë ushtrimi sistematik i shtrirjes, notit, ecjes me një ritëm mesatar.
 • Trajtimi në kohë i sëmundjeve. Nuk është e nevojshme të filloni rrjedhën e sëmundjeve të shtyllës kurrizore, të tilla si osteokondroza ose spondiloartroza, e cila çon në komplikime serioze dhe mjaft shpesh të pariparueshme. Kur diagnostikoni një sëmundje, vlen të filloni menjëherë trajtimin, i cili mund të lehtësojë gjendjen.
 • Procedurat terapeutike. Për të parandaluar sëmundjet e shtyllës kurrizore, terapistët rehabilitues dhe terapistët këshillohen të marrin pjesë në procedura të ndryshme terapeutike terapeutike, përkatësisht: masazh, procedura spa, gjimnastikë shëruese, yoga.
ushtrime për dhimbjet e shpinës

Sulmet e dhimbjes së shpinës mund të ndodhin tek njerëzit në mosha të ndryshme dhe në një larmi rrethanash, duke kufizuar ndjeshëm lëvizjen e një personi. Për të parandaluar shfaqjen e dhimbjeve ftohëse, rekomandohet të lëvizni më shumë, të kujdeseni për shëndetin tuaj dhe mos harroni për sportet.