Si ta trajtoni shpinën në shtëpi

fërkim shpine për dhimbje

Dhimbja në rajonin e mesit në shumicën e njerëzve shoqërohet me dhimbje të nervit shiatik, megjithëse shkaqet e shfaqjes së tij janë mjaft të ndryshme.

Një simptomë e tillë shoqëron jo vetëm dëmtimin e strukturave paravertebrale, por edhe shumë sëmundje të traktit gastrointestinal dhe sistemit gjenitourinar, si dhe çrregullime metabolike dhe procese onkologjike.

Kjo është arsyeja pse, përpara se të përdorni metoda alternative, rekomandohet fuqimisht të konsultoheni me një mjek dhe të zbuloni shkakun e dhimbjes.

Përveç kësaj, dhimbja akute e shpinës nuk ndalet gjithmonë me metodat e zakonshme - pilula ose kremra. Ndonjëherë kërkohet kirurgji ose bllokadë terapeutike.

Një qasje komplekse

Nëse shpina dhemb në rajonin e mesit, diagnoza më e zakonshme është "osteokondroza" ose "hernia ndërvertebrale". Kushti kryesor për trajtimin e suksesshëm është eliminimi i faktorit shkaktar që ka shkaktuar dhimbjen. Përndryshe, ilaçet ose fizioterapia do të jenë të pafuqishme dhe sëmundja do të bëhet kronike.

Trajtimi i shpinës dhe shtyllës kurrizore fillon me një regjim të kursyer, që nënkupton refuzimin e çdo aktiviteti fizik. Për dhimbje të forta, rekomandohet pushimi në shtrat. Për të përshpejtuar shërimin dhe për të hequr qafe shqetësimin, mjekët këshillojnë të blini një jastëk dhe dyshek ortopedik.

Kjo do të zvogëlojë ngarkesën në shtyllën kurrizore, do të parandalojë ngjeshjen e mbaresave nervore dhe spazmat e muskujve. Nëse nuk është e mundur të blini pajisje speciale, atëherë është më mirë të flini në një dyshek me fortësi mesatare dhe të zgjidhni një jastëk me trashësi mesatare.

Terapia me ilaçe e përshkruar nga një mjek zakonisht përfshin jo vetëm anti-inflamatorë dhe qetësues, por edhe komplekse vitaminash. Në periudhën e rehabilitimit kryhen fizioterapi, terapi ushtrimore, masazh. Si një metodë shtesë, ju mund të përdorni mjete juridike popullore, të cilat duhet të bien dakord paraprakisht me mjekun tuaj. Me një diagnozë të njohur dhe miratimin e një specialisti, trajtimi i shtyllës kurrizore në shtëpi do të jetë shumë më efektiv.

Receta popullore për dhimbjet e shpinës

Mund ta eliminoni dhimbjen me suva të zakonshme me mustardë, të cilat janë pothuajse në çdo shtëpi. Për shkak të efektit refleks lokal, ato irritojnë lëkurën dhe rrisin rrjedhjen e gjakut. Për shkak të nxitimit të gjakut, proceset metabolike në inde përshpejtohen, transporti i oksigjenit përmirësohet, dhimbja dhe inflamacioni ulen. Një tjetër efekt i rëndësishëm i suvave me mustardë është stimulimi i sintezës së adrenalinës dhe norepinefrinës, e cila ka një efekt të dobishëm në sistemin nervor qendror.

Receta numër 1. Shtoni 50 ml Furacilin dhe një lugë çaji mjaltë të lëngshëm në ujin për suva me mustardë. Mund të përdorni një tretësirë të gatshme të Furacilin (shitet në farmaci) ose të shpërndani 1 tabletë në 50 ml ujë. Lyejeni suva të përgatitur me mustardë në tretësirë për disa sekonda, më pas hiqeni dhe aplikojeni në vendin e lënduar.

Mbajeni kompresën derisa të shfaqet një ndjesi djegieje, më pas hiqeni dhe fshijeni lëkurën të thahet. E lyejmë me krem ose vaj, e mbulojmë me mbështjellës plastik dhe e mbështjellim me një leckë të ngrohtë.

Receta numër 2. Gjethet e rodheve janë një tjetër ilaç i përballueshëm në shtëpi për të ndihmuar në lehtësimin e dhimbjeve të shpinës dhe të shpinës. Shpëlani disa gjethe të freskëta, më pas vendosini në një grumbull në mënyrë që të jenë në kontakt me njëra-tjetrën në anët e gjelbër dhe vjollcë. Lyejeni këtë pirg në ujë të vluar dhe ziejini për 2-3 minuta, hiqeni me kujdes pa e prishur rregullimin e tyre të ndërsjellë dhe ftohuni. Aplikojeni në pjesën e poshtme të shpinës, duke e fiksuar me një fashë dhe një shall të ngrohtë.

Çfarë duhet të bëni nëse "futet" në pjesën e pasme

Mendohet se meshkujt janë më të ndjeshëm ndaj dhimbjes së nervit shiatik, sepse ata merren me punë fizike ose sporte, ngrenë dhe mbajnë ngarkesa të rënda, ngasin makinën për periudha të gjata kohore dhe shpesh janë mbipeshë. Prandaj, ata shpesh ankohen se i "kapën kurrizin" ose "u futën në pykë" në rajonin e mesit.

Dhimbja e mesit mund të ndodhë kudo: në punë, në palestër apo në shtëpi. Në këtë rast, masat e ndihmës së parë do të ndihmojnë:

 • gjeni pozicionin më të dobishëm në të cilin dhimbja ndjehet më pak dhe qëndroni në këtë pozicion;
 • mos bëni lëvizje të papritura, këshillohet që të mos lëvizni fare;
 • merrni një ilaç analgjezik ose anti-inflamator (Diklofenak, Ibuprofen);
 • aplikoni një pomadë anti-inflamatore në zonën e dhimbshme;
 • nëse ka një rrip elastik prej leshi, lidheni rreth belit, duke e fiksuar shtyllën kurrizore në një pozicion fiks;
 • shtrihuni në shpinë, përkulni gjunjët dhe vendosni një jastëk të bërë nga një peshqir ose batanije e palosur poshtë tyre. Në këtë pozicion, muskujt e mesit relaksohen sa më shumë që të jetë e mundur.

Kur ndiqen rekomandimet e përshkruara, dhimbja zakonisht largohet për rreth gjysmë ore. Nëse një sulm i dhimbjes djegëse u shfaq pas një dëmtimi serioz të shtyllës kurrizore, është e domosdoshme të kontaktoni një traumatolog.

Ndihma mjekësore kërkohet gjithashtu në rrethanat e mëposhtme:

 • viktima është mbi 60 vjeç;
 • kanë një sëmundje onkologjike;
 • rritja e temperaturës së trupit;
 • sulmit i parapriu trajtimi afatgjatë me barna hormonale;
 • dhimbje në pjesën e poshtme të shpinës shqetësojnë më shumë se një muaj;
 • rënie të dukshme të peshës trupore, pavarësisht mungesës së dietës.

Nëse nuk ka analgjezikë në shtëpi dhe nuk ka forcë për të përgatitur ilaçe sipas recetave popullore, mund të përpiqeni të anestezoni shpinën me një gjethe rodhe. Nuk ka nevojë të përvëlohet me ujë të vluar, të ngjyhet apo të zihet, por thjesht të aplikohet me një anë të shndritshme në trup. Mbulojeni me një fashë sipër dhe mbështilleni me një shall leshi. Mbajeni kompresën jo më shumë se 12 orë.

Një recetë po aq e thjeshtë përfshin përdorimin e tretësirës së valerianës nëse nuk u gjet rodhe. Është e nevojshme të lagni garzë ose leckë pambuku në të, e cila më pas duhet të vendoset në pjesën e poshtme të shpinës.

2 recetat e ardhshme janë disi më të vështira për t'u përgatitur: njëra prej tyre do të ketë nevojë për rrepkë të zezë, dhe e dyta do të ketë nevojë për terpentinë dhe argjilë të kuqe.

Receta numër 1. Rrepkën e grijmë dhe e vendosim një napë. Aplikojeni në shpinë, mbulojeni me celofan dhe izoloni zonën e prekur të shpinës. Mbajeni derisa të shfaqet nxehtësia e fortë.

Receta numër 2. Holloni 1 kg argjilë me ujë, shtoni 3 lugë terpentinë në të. Do të merrni një masë që duket si një kek, e cila përdoret si kompresë.

Trajtim në shtëpi me infuzione

Receta numër 1. Kombinoni të njëjtën sasi të bishtit të kalit, tërfilit të ëmbël, luleve të kalendulës, kërcellit të boronicës dhe delli, merrni 2 lugë gjelle. l nga përzierja dhe derdhet me 0, 5 l ujë të vluar. Pini 1/3 filxhan pas ngrënies për një javë.

Receta numër 2. Krijo në 0, 5 litra ujë të vluar 2 lugë gjelle. l koleksion bimor, i cili përfshin:

 • kamomil,
 • nenexhik,
 • kauçrra,
 • hithra,
 • kone hop.

Këmbëngulni 8-10 orë, pini ½ filxhan në mëngjes dhe në mbrëmje, para ngrënies.

Receta numër 3. Koleksionin e delli, rrënjë sanëz, livando, celandine, eukalipt dhe rrënjë luleradhiqe hidhni 500 ml ujë të nxehtë dhe zieni në zjarr të ulët për të paktën 15 minuta. Merrni 3 herë në ditë para ngrënies, gjysmë filxhani.

Receta numër 4. 10-12 gjethe borziloku të freskët (mund të merrni barishte të thata, rreth 20 g) derdhni një gotë me ujë dhe mbajini në një banjë me ujë derisa të avullojë gjysma e lëngut. Shtoni një majë kripë në 100 g të mbetura. Pini 1-2 herë në ditë për 100 g (1/2 filxhan).

Receta numër 5. 50 gr rrënjë leshi hidhni 0, 5 litra vodka dhe vendoseni në një vend të errët për një muaj. Merrni 3 herë në ditë për një lugë çaji.

Receta numër 6. Në një kavanoz me tre litra, vendosni 100 g maja, 3 lugë gjelle. l barishte elecampane dhe 1 lugë gjelle. mjaltë. Shtoni ujë në mënyrë që të mbetet 5-6 cm deri në buzë dhe vendosni një dorezë gome në qafë. Përzierja duhet të fermentohet për një muaj, pas së cilës merret gjysmë gote 2 herë në ditë.

Kujdes: pothuajse të gjitha preparatet shtëpiake të destinuara për përdorim të brendshëm më së miri pihen gjysmë ore para vaktit ose një orë pas tij.

Kompresa, kremra, fërkim: shpejt dhe në mënyrë efektive

Trajtimi i dhimbjes së shpinës në shtëpi është kryesisht aplikime terapeutike për të cilat përdoren barëra, perime, pluhur mustardë, mjaltë dhe madje edhe brumë. Ato kanë të gjitha vetitë e nevojshme për të lehtësuar simptomat e pakëndshme.

Një kompresë e nxehtë mund të bëhet nga infuzion bimor, për të cilin do t'ju duhet manaferra e zezë, kamomil, trumzë dhe kantariona. Bimët duhet të merren në pjesë të barabarta, të derdhen me ujë të valë dhe të injektohen për 15-20 minuta. Procedura bëhet më së miri gjatë natës: lagni garzën në infuzion, ngjiteni në pjesën e poshtme të shpinës, mbulojeni me polietileni dhe rregulloni.

Shpërndani pluhurin e mustardës në ujë të ngrohtë derisa të bëhet krem. Përhapeni pomadën që rezulton në shpinë dhe ngroheni. Mbajeni deri në një ndjesi djegieje, por jo më shumë se 5 minuta.

Brumi i majave me gjalpë shtrihet në disa shtresa garzë të mbështjellë rreth belit dhe kompresa fiksohet me fashë. Shtresa e brumit është rreth dy centimetra. Është më mirë të bëni procedurën përpara se të shkoni në shtrat dhe ta lini locionin e testimit gjatë natës. Kursi i trajtimit është 10 ditë.

Kujdes: të gjitha kompresat e ngrohta nuk duhet të shkaktojnë dhimbje dhe parehati, efekti i dëshiruar është një nxehtësi e lehtë dhe ndjesi shpimi gjilpërash. Nëse shfaqet siklet, aplikimi duhet të hiqet dhe përbërja të lahet me ujë të ngrohtë.

Largon mirë dhimbjen pluhur bodyagi i përzier me vaj ulliri. Një pomadë e tillë aplikohet në pjesën e poshtme të shpinës dhe e ngroh atë. Kohëzgjatja e procedurës është 30 minuta.

gështenjë kali për dhimbjen e shpinës

Gështenja e kalit mund të gjendet në shumë qytete, frutat piqen plotësisht në shtator. Për trajtim, mund të përdorni gështenja të freskëta ose të blini një tretësirë të gatshme në një farmaci.

Gështenja e kalit përdoret për dhimbjet e shpinës ose kyçeve. Kjo bimë ka një efekt të theksuar anti-inflamator dhe antimikrobik, prandaj përdoret gjerësisht në trajtimin e sëmundjeve të sistemit musculoskeletal.

Me dhimbje të nervit shiatik rekomandohet të vishni një rrip ose pantallona me xhepa në të cilët vendosen frutat e gështenjës së kalit. Prej tyre përgatitet një pomadë duke përzier frutat e grimcuara me vaj kamfuri. Për të kuruar osteokondrozën ose nevralgjinë, mund të zëvendësoni vajin e kamfurit me sallo të brendshme ose të shkrirë. Efekti do të rritet nëse e vendosni përzierjen në një copë bukë të zezë dhe e aplikoni në zonën e prekur.

Për recetën tjetër do t'ju duhet: një shishe kolonje trefishe, 2 shishe me sanëz dhe jod, 5 bishtaja spec djegës të kuq. Përziejini përbërësit në një shishe qelqi të errët, shkundni dhe insistoni për një ditë. Natën, thjesht lubrifikoni pjesën e poshtme të shpinës me tretësirë ose vizatoni një rrjetë si jod. Nga lart, mbështillni shpinën me një shall me push ose leshi.

Një locion vajguri dhe panxhari mund të lehtësojë dhimbjen në vetëm një ditë. Bëhet kështu: grini panxharin e pa qëruar, shtrydhni dhe hiqni lëngun. Kombinoni tortën e mbetur me vajguri (1 lugë gjelle. L). Për të mos djegur lëkurën, përzierja shpërndahet fillimisht në pëlhurë, e më pas në shpinë. Vendosni një film ngjitës sipër dhe lidhni një shall të ngrohtë përreth.

Receta me hudhër

Kjo perime jo më kot quhet kura për 100 sëmundje. Ai përmban shumë substanca të dobishme, më e vlefshme prej të cilave është alicina. Hudhra është e dobishme si për të rriturit ashtu edhe për fëmijët, është e domosdoshme për ftohjet dhe imunitetin e reduktuar. Në mesjetë, ajo u përdor për të mbrojtur kundër murtajës dhe kolerës.

Sipas studimeve të fundit, prania e hudhrës në dietën e njeriut mund të parandalojë edhe kancerin, pasi shkatërron qelizat kancerogjene në gojë dhe në rrugët e sipërme të frymëmarrjes. Disa shkencëtarë e barazojnë fuqinë e hudhrës me kimioterapinë.

Nëse ju dhemb pjesa e poshtme e shpinës, mund të përgatisni një eliksir hudhre ose agjent fërkues. Përzierja shëruese për përdorim të brendshëm përgatitet si më poshtë: qëroni dhe copëtoni kokën e hudhrës në blender ose në rende. Të njëjtën gjë bëni edhe me një limon, pa e qëruar dhe përvëluar më parë me ujë të vluar.

Hidhni kokrrën e limonit dhe hudhrës me një litër ujë të ngrohtë, lëreni për dy ditë, më pas filtroni dhe hidheni në një enë qelqi. Pini 2 lugë gjelle. l pas ngrënies 3 herë në ditë. Kursi i trajtimit është një muaj. Masën e përgatitur e ruani në frigorifer.

Pjesa e poshtme e shpinës do të pushojë së lënduari nëse kompresat me hudhër-limon bëhen brenda 30-35 ditëve. Lëngu shërues për ta përgatitet pak më ndryshe. 2 koka hudhra duhet të kalohen në një shtyp ose të copëtohen në një mënyrë tjetër, të kombinohen me 1 litër ujë dhe të insistohet për një ditë në një vend të errët. Pas kësaj, infuzioni i kulluar përzihet me lëngun e dy limonëve. Limoni mund të zëvendësohet me gëlqeren në këtë recetë.

Tinktura e hudhrës-limoni ruhet në frigorifer jo më shumë se dy javë. Për të bërë një kompresë, garzë ose leckë pambuku njomet në tretësirë, e cila aplikohet në pjesën e pasme nën polietileni. Koha e procedurës është 20-30 minuta.

Për kremrat e fërkimit dhe ngrohjes, rekomandohet ilaçi i mëposhtëm: hudhra e kaluar përmes shtypjes kombinohet me sallo të shkrirë në një raport 1: 2. Çdo yndyrë është i përshtatshëm - viçi, derri, qengji, ju gjithashtu mund të merrni patë ose yndyrë të brendshme. Mbajeni përzierjen në një enë qelqi me kapak të mbyllur mirë, afati i ruajtjes në frigorifer është 2 javë.

Para përdorimit, produkti nxehet dhe fërkohet në zonën e prekur 2-4 herë në ditë; pas trajtimit, është më mirë të mbështillni pjesën e pasme me një leckë të ngrohtë ose leshi.

Receta për rrikë

Trajtimi me mjete juridike popullore në shtëpi përfshin përdorimin e rrikë. Prej tij bëhen tinktura, pomada, kompresa dhe kremra alkooli, për të cilat merren gjethet ose rrënjët e bimës.

Receta numër 1. Vendosni disa gjethe rrikë në një enë qelqi dhe derdhni 0, 5 litra vodka. Këmbëngulni për dy ditë. Procedura konsiston në zierjen e gjetheve të lagura në një vend të lënduar. E njëjta tretësirë mund të bëhet nga rrënja, ajo do të kërkojë 8-10 rrënjë të vogla, të cilat janë të mbushura me vodka. Koha e ekspozimit këtu është më e gjatë - të paktën dy javë. Fërkoni pjesën e poshtme të shpinës me tretësirën e përgatitur.

Të gjitha vetitë medicinale ruhen në rrënjët e rrikës, edhe nëse grihet në blender ose grihet: efekti terapeutik qëndron për tre ditë.

Receta numër 2. Shtrydhni rrikën e grimcuar në një mulli mishi ose të grirë, kombinoni lëngun që rezulton me vaj ulliri në një raport 2: 1. Fërkoni muskujt spazmatik të pjesës së poshtme të shpinës në një lëvizje rrethore.

Receta numër 3. Përgatitur, si në recetën e mëparshme, rrikë të përzier me salcë kosi (2 lugë gjelle), aplikojeni në anën e pasme, duke e mbuluar me film ushqimor dhe një shall të ngrohtë. Aplikoni një kompresë për 30-40 minuta, lani përbërjen, fshijeni lëkurën dhe mbështillni pjesën e poshtme të shpinës me një leckë të ngrohtë. Kursi i trajtimit është 3 javë, procedura kryhet 2-3 herë në ditë çdo ditë. Në vend të salcë kosi, mund të merrni mjaltë.

Receta numër 4. Kaloni rrënjët dhe gjethet e rrikës përmes një mulli mishi, më pas vendosni "mishin e grirë" që rezulton në një qese prej liri. Është më i përshtatshëm për të bërë procedurën së bashku, pasi do të jetë e vështirë ta kryeni vetë. Vendosni një qese me rrikë në pjesën e poshtme të shpinës dhe hekuroseni me një hekur të nxehur më parë për të paktën tre minuta. Pas kësaj, mbuloni kompresën nga lart me një shall të ngrohtë dhe shtrihuni për 15-20 minuta. Më pas hiqni qesen. Një qese me gjethe rrikë mund të përdoret disa herë.

Receta numër 5. Rrënjë rrikë e grirë dhe patate (nga një), 1 lugë gjelle. përzieni l mjaltë dhe vendoseni në pjesën e mesit me një shtresë 1 cm Mbulojeni me polietileni dhe një shall të ngrohtë. Për të qenë efektive, duhet të përballoni të paktën gjysmë ore. Seancat mund të kryhen çdo ditë derisa dhimbja të zhduket.

Trajtimi sipas recetave popullore nuk është një alternativë, por një metodë shtesë që ka shumë përparësi. Duke qenë se përdoren përbërës natyralë, efektet anësore janë minimale. Ai gjithashtu përjashton varësinë, gjë që nuk mund të thuhet për disa qetësues.

Megjithatë, duhet të kihet parasysh se sëmundjet e rënda kërkojnë mjekim të detyrueshëm. Duke praktikuar trajtimin në shtëpi, mund të humbisni kohën ose të përshpejtoni procesin patologjik. Prandaj, në rast të shfaqjes së dhimbjes së mesit, me një përkeqësim të gjendjes së përgjithshme, është e nevojshme të konsultoheni me një specialist. Mjeku që merr pjesë jo vetëm që mund të miratojë, por edhe të këshillojë një ose një ilaç tjetër nga banka derrkuc e recetave popullore. Ji i shendetdhem!