Arthrosis shkakton

Të tilla një sëmundje si artriti është më e zakonshme në të moshuarit. Por duke pasur parasysh mjedis, mënyrën e jetesës dhe të ushqyerit e kësaj sëmundjeje është shumë i ri dhe nuk mund të ketë asnjë shaka. Për të di se si për të paralajmëruar, ose të parandalojë zhvillimin e këtyre sëmundjeve, ju duhet të kuptojmë se çfarë është ajo.

të përbashkët

Osteoarthritis — çfarë është ajo

Nëse përshkrimi i sëmundjeve të përdorë një shprehje të thjeshta për të përshkruar atë si një sëmundje e kyçeve kërc. Kjo çon në shkatërrimin e tyre dhe çrregullimeve të funksionimit, dhe modifikim. Shumë shpesh gjatë proces e sipër nuk është inflamacion në kapsulë të përbashkët. Osteoarthritis mund të ndikojë në ndonjë përbashkët, por më shpesh vuajnë nga hip dhe gju.

Shkaqet e osteoarthritis

Osteoarthritis, osteoarthritis — të gjitha emrat e tjerë osteoartritit. Sëmundje, siç u përmend më herët, më së shpeshti ndikon në pjesë më të vjetër të popullatës. Kjo është për shkak të moshës së vjetër, e cila të çon në përçarje të trupit të sistemeve. Por nëse një person larg nga flokët gri dhe artritit kapur me të, arsyet për këtë mund të kryejnë nga faktorët e mëposhtëm:

 • dëmtim, lëndime të locomotor aparatit. Këto përfshijnë vraja, sprains, pjezë ruptures dhe dëmtime tjera;
 • i lindur sëmundje të lidhura me hypoplasia të përbashkët. Me fjalë të tjera, ajo është quajtur glenoid dysplasia;
 • të pahijshme e metabolizmit në trup;
 • pirja e sasive të mëdha të gazuara pije që eluted nga kockat e rëndësishme minerale;
 • mosfunksionim të gjëndrës tiroide, të larta të sheqerit në gjak dhe të tjera të ndërprerjeve në sistemin endokrin;
 • hemorragji në kapsulë të përbashkët.

Shkaqet e osteoarthritis është e gjerë. Prandaj, në mënyrë që të fillojnë në kohë të duhur të trajtimit të, ajo është e mirë për të konsultoheni me një mjek që do të trajtojnë jo vetëm simptomat, por shkaku i sëmundjes.

Simptomat e osteoartritit

simptomat e osteoartritit

Në vendin e parë, zakonisht ndikon në gjurit. Tjetër është hip, dhe pastaj sëmundja përhapet në gishtin e nyjeve të gjymtyrëve të poshtme. Të tjera nyje osteoarthritis ndikon rrallë. Për të kuptuar nëse prania e kësaj sëmundje, ju duhet të njohë simptomat e saj. Në mesin e rëndësishme simptomat e osteoartritit të përfshijë katër komponente kryesore:

 • në fazën fillestare të sëmundjes dhimbje në nyje kur të trafikut të rëndë ose të ngarkesës. Shpesh e shprehura dobët, për shkak të kësaj, artriti është shkaktuar. Faza e dytë karakterizohet nga dhimbje që ndodh me pak stres në dëmtuar të përbashkët. Për të tretën dhimbje që pengon edhe kur të palëvizshme. Nëse një person ka probleme me sistemin kardiovaskular, dhimbje sindromi mund të ndodhë gjatë stinëve;
 • në dëmtuar nyje nga koha në kohë nuk është e thatë dhe e ashpër nga kriza. Pasojë e kësaj është intersilesia e fërkimit midis të përbashkët të sipërfaqeve. Për herë të dytë dhe faza e tretë, e shëndoshë bëhet më e qartë të shëndoshë. Vlen të përmendet se e zakonshme kriza në nyje nuk shoqërohet me dhimbje, nuk tregojnë për sëmundje dhe nuk do të ndikojnë në saj të mëtejshëm të shfaqjes;
 • ndodhë të muskujve, dhimbje barku, të reduktuara të përbashkët hapësirë, osteophytes të shfaqet. Për shkak të kësaj, amplitudë lëvizje e prekur përbashkët është zvogëluar;
 • graduale të modifikimit të përbashkët.

Simptomat e artritit në shumë mënyra ka momente të ngjashme. Pra, disa njerëz i ngatërrojnë këto dy koncepte, ose t'i konsiderojmë ata si sinonime. Por të mendosh kështu është një gabim. Kjo është një sëmundje ngjitëse. Dallimi kryesor është se në osteoarthritis dhimbje të ndodhë kur ngarje në të ditës. Artriti dhimbshme ndjenjat nuk varet nga lëvizje dhe të shfaqet natën. Ata janë më të mprehta dhe të forta.

Llojet e artritit

Llojet diversitetin e sëmundjes është e ndarë në dy kategori: etimologjia dhe natyrën e sëmundjes. Secili prej tyre përmban një pak më shumë lloje, dhe pastaj nuk është konkrete ndarjes, e cila përfshin një numër të madh të varieteteve.

Etimologjia

Bazuar mbi arsyet e ndodhjes ekzistojnë dy grupe të kyçeve arthrosis:

 1. Fillore. Kryesisht ndodh në pacientë nën 40 vjet. Kur një sëmundje fillon të zhvillohet pa ndonjë paraardhës trauma apo lëndimi;
 2. Të mesëm. Osteoarthritis ndodh për shkak të disa arsye, përfshirë të moshës në lidhje me ndryshimet në trup, çrregullime në sistemin endokrin, lëndimit, dëmtimit, dhe disa të tjerë.
dhimbje

Natyra e sëmundjes

Vetëm tre janë fazat e osteoartritit. Personi mund të përjetojnë një të vogël dhe të paqëndrueshëm dhimbje që nuk do të ndërhyjë me atë të funksionojë siç duhet. Në këtë rast, ndihmë mjekësore, ai nuk mund të kontaktit për disa vite. Njerëz të tjerë mund të jenë të ballafaquar me shpejt sëmundje progresive: në një ose dy muaj në një fazë të arthrosis për të lëvizur në një tjetër.

 • faza e parë. Të miturit dhimbje, ndjeheshin të dobët dhe të shfaqen vetëm pas një jetë intensive ngarkesën e përbashkët. Ndodh sepse brendshme anësore të përbashkët kapsulë ndryshimet lëngun synovial dhe shell.
 • në fazën e dytë. Ndodhë shkatërrimin e kyçeve kërc, të fillojë fillor deformim. Edhe në këtë fazë ka kockëmadh rritje. Të gjitha më lart është shoqëruar me dhimbje edhe me një rënie të vogël të stresit në zonën e prekur.
 • në fazën e tretë. Faza e fundit, e cila ka ndodhur tashmë të pakthyeshme ndryshimin e përbashkët. Në të njëjtën kohë ul gjatësia e pjezë dhe humbja e tkurrje të muskujve. Në fund të fundit, njeriu e humb efikasitetin.

Si efektet e drejtimin e osteoarthritis, nuk premtojnë asgjë të këndshme, ajo është e nevojshme për fillimin e procedurës për trajtim.

Trajtimin e osteoarthritis

Në mënyrë për të marrë një program të trajtimit, japin rezultat, ju duhet të kthehet në një të besuar specialist. Ai do të shqyrtojë analizat, stilin e jetës, dhe e bëjnë të përshtatshme për diagnostikimin dhe të përcaktojë medikamentet e nevojshme dhe trajtime shtesë. një prej tyre mund të përfshijnë si më poshtë:

 • fizioterapia:
 • fizioterapia;
 • sanatorium-turistik trajtimit;
 • të ushqyerit e duhur, si dhe disa të tjerë.
Yoga

Mjaft shpesh teknologji është përdorur për të lëmuar e zhvillimit të përbashkët, duke mos të gjatë të qëndrueshme dhe të realizueshme loadings në zonën e dëmtuar. Gjatë kësaj terapia e përbashkët është për të sjellë një të vogël dhemb dhimbja, e cila kalon ditën e ardhshme. Nëse dhimbja bëhet më e fortë, ju duhet të rishikojë sistemin e ngarkesës dhe për të korrigjuar atë. Por jo për të ndaluar zhvillimin plotësisht! Artriti — një sëmundje që është e përhapur në shoqërinë moderne. Çdo vit njerëz të prekur me këtë sëmundje, duke u bërë gjithnjë e më shumë. Kjo është për shkak të përkeqësimit të kushteve të mjedisit, dietë e varfër, rritja e numrit të lëndimeve. Por ajo është gjithashtu në zhvillim dhe teknologjitë që të kontribuojë në zgjidhjen e problemeve me osteoarthritis. Kaq e rëndësishme të mos kandidojë sëmundje, për të bërë të rregullt diagnozën dhe në rast të zbulimit të osteoarthritis për të konsultuar e specializuar të mjekut.

Pse kam arthrosis dhe artritin?

Një të shëndetshme të përbashkët përbëhet nga qelizat e gjalla. Vetëm stanicat e kanë aftësinë për të rigjenerohet dhe të shërohet plotësisht. Pse kam arthrosis dhe artritin? Shumica e nyjeve duart, këmbët, nofullat e ka një konstante efektin e faktorëve që mund të dëmtojë atë — shoku. Në këtë drejtim, sëmundjet e nyjeve, sidomos në nyjet e këmbëve, trajtimin e sëmundjeve të vështira. Për eliminimin e sëmundjes, ajo është parë e nevojshme të dimë arsyen pse sëmundja bëhet kronike, dhe për të eleminuar atë.

Çfarë është dallimi në mes osteoarthritis artriti?

Arthrosis dhe artritit janë sëmundjet që ndikon në nyje. Çfarë është dallimi në mes osteoarthritis artriti?

Osteoarthritis është një graduale të moshës në lidhje me të ndodhin në të deformimit të nyjeve. Më shpesh zhvillimin e osteoarthritis ndodh në moshë të vjetër (45 vjeç dhe më të vjetër). Osteoarthritis është konsideruar si një sëmundje degjenerative dhe është i lidhur me një lëvizje të ngadaltë shkatërrimin e kërc në brendësi të përbashkët.

skema

Artriti shpesh fillon në një moshë të re (para 40 vjetësh). Artriti përbashkët inflamacionit mund të shfaqet e tyre skuqje, ënjtje, dhimbje të forta se nuk do të shkojnë larg, kur një person është në pushim. Në disa raste, nuk është në rritje dhimbje gjatë natës. Ky inflamim mund të shkaktohet ose nga një infeksion apo mos e tepër aktiv sistemin imunitar i cili gabimisht i drejton të saj forcës kundër trupin tuaj. Ndonjëherë artritit tregon një të përbashkët çrregullime metabolike. Ndërsa osteoarthritis vetëm ndikon në nyje. Artriti është një sëmundje inflamatore e gjithë organizmit, dhe inflamacion i nyjeve paraqet vetëm "maja e ajsbergut", e cila fsheh disa procese të tjera brenda trupit. Klasifikimi i osteoartritit e nyjeve të përfshijë arsimin fillor dhe të mesëm osteoartritit. Të shfaqjes së fillor osteoarthritis ndodh në 40-50% të të gjitha rasteve. Sëmundja zhvillohet në më parë nyje të shëndetshme, dhe shkaku mund të jetë, për shembull, punë të rëndë fizike. Në arsimin e mesëm osteoarthritis deformime të prekur përbashkët ishte një nga sëmundje, për shembull, si rezultat i kalimit të lëndimit.

Shkaqet e artritit nyje

Shfaqja e arthrosis mund të kontribuojnë në dehje, bartjen e sëmundjeve ngjitëse (p.sh., typhus, sifilizi, etj.). Përveç kësaj, arsyeja për zhvillimin e arthrosis mund të traumave të përbashkët (kërc kyçeve plagë, thyerje të kyçeve skajet e kockave), të rëndësishme funksionale mbingarkesë e të përbashkëta (për shembull, longshoremen, balet, etj.). I njohur roli i ftohtë (për shembull, paraqitja e osteoarthritis në punëtorë të nxehtë dyqanet). Zhvillimin e osteoarthritis mund të ndodhë në sfondin e rheumatic tokës. Kjo vlen edhe për personat me sëmundje kronike të reumatizma. Ndonjëherë sëmundja vjen nëpërmjet tyre "kits" kur osteoarthritis ndodh reumatizma, venat me variçe me thrombosis, enëve të gjakut sklerozë, goditje në tru, etj. Osteoarthritis mund të ndodhë si një sëmundje autoimune. Kjo do të thotë se i papritur sulmi i sistemit imunitar në qelizat e shëndetshme. Por në shumicën e rasteve, artrit vepron si tregues i artritit reumatoid, dhe përfaqëson rrjedhën e shkatërruese ndryshimet në kërc dhe kocke, të cilat mund të shfaqen me kalimin e moshës, si pasojë e natyrshme e plakjes.

Simptomat e arthrosis

Bazë për zhvillimin e arthrosis është një shkelje e të ushqyerit të të kyçeve (epiphyseal) skajet e kockave. Si rezultat i ndryshimeve të pėrshkueshmėrisė ose të dëmtojë enët nëpër të cilët ato sigurojnë ushqim të kockave, pa mikrobe të shkaktojë nekrozë, të cilat të shoqëruara me dëme të përbashkët. Osteoarthritis ka një karakter progresiv. Parë të dhimbshme të mbuluar ndryshimet e brendshme (të quajtur synovial) mill kapsulë të përbashkët, atëherë ato kanë kapur kërc, e cila është e mbuluar nga sipërfaqet e kyçeve të artikuluar kockat. Rezultati është gradual shkatërrimin e kërc që të çon për ekspozimin e kockave. Ndonjëherë indit eshtëror është holluar, ndonjëherë kompakt, formimin e kockave outgrowths chipouras. Në shumicën e rasteve zhvillimin e osteoarthritis ndodh në hip, gju dhe parë metatarsophalangeal nyje. Simptomat e arthrosis është pamja e dhimbjes. Ata janë karakterizuar nga një periodik pamjen, duke u përkeqësuar pas papritur tendosje fizike ose pasi janë në pushim për një kohë të gjatë. Në sfondin e pranisë së dhimbjeve të kufizuar të përbashkët të lëvizshmërisë. Arthrosis është shoqëruar me inflamacion i indeve që i rrethuar me të përbashkët, dhe nervore mbathje. Funksionalitetin e përbashkët vuan si rezultat i mbrojtëse tensionin e muskujve.

Simptomat e artritit të nyjeve

inspektimi

Artriti në dhimbje të përbashkët, sidomos ndjerë gjatë lëvizje. Shpesh në përbashkëta, lëvizshmëri të kufizuar, ënjtje duket, ndryshimet formë. Në disa raste lëkurë mbi të përbashkëta bëhet e kuqe dhe ka temperaturë. Simptomat e infektimit me artrit përfshijnë skuqje, ënjtje, dhimbje kur presion, shpesh e shënuar nga prani të Përgjithshëm simptomat e një sëmundje infektive është shfaqja e të dridhura, temperaturë, dhimbje të ndodh në të gjithë trupin. Arthritis mund të jetë një përbashkëta (monoartrit) dhe shumë nyje (polyarthritis). Fillimi mund të jetë e papritur, dhe kjo mund të jetë e shoqëruar nga dhimbje të forta të përbashkët (artrit akut), apo gradualisht (kronike të artritit).

Trajtimi i arthrosis

Për trajtimin e osteoarthritis është e nevojshme për të kryer ambulatore aktivitete, një përshkrim të mjekut, një vizitë në sanatorium-turistik kushtet. Në trajtimin e osteoarthritis e nyjeve dhënë për emërimin e painkillers, hormonale droga (adrenocorticotropic numri), një terapi fizike (termike procedurat, ultratinguj), zbatimi i terapeutike ushtrime, masazh. Në qoftë se rasti është i rëndë, që ka nevojë për një ndërhyrje kirurgjikale (arthrodesis, arthroplasty). Nëse kërc është e veshur jo dhe aq shumë që ju mund të ndihmoni të drogës, të cilat përmbajnë glucosaminsulfat, një substancë natyrale që rrjedhin nga predha e kafshëve detare. Ata janë të pajisur me ndikim pozitiv në metabolizmin në kërc dhe përmirëson përbashkët të lëvizshmërisë.

Trajtimin e artritit nyje

Në varësi të formave të trajtimit të artritit sëmundje. Para së gjithash, ju duhet për të eliminuar shkaqet (e tepruar të ushtruar, kequshqyerja, abuzimi me alkoolin). Gjatë trajtimit të artritit mjeku dhënë antibiotikë oral. Përveç kësaj, aplikimi i një nonsteroidal anti-inflamator droga e administruara brenda-artikulare. Gjatë artritit nyje ekspertët gjithashtu i kushton vëmendje të madhe për kryerjen e fizioterapisë dhe zbatimin e terapeutik ushtrime, të cilat është e nevojshme me qëllim të mbështetjes së përbashkët të lëvizshmërisë dhe të ruajtur në masë të muskujve.