Osteokondroza e shpinës së kraharorit: simptomat dhe trajtimi

simptomat e osteokondrozës së kraharorit

Osteokondroza e shtyllës kurrizore torakale- Ky është një proces degjenerativ-distrofik në shpinë torakale, si rezultat i të cilit ndodhin ndryshime patologjike në indin kockor dhe kërcor të shtyllës kurrizore, disqet ndërvertebrale, nyjet dhe ligamentet e shtyllës kurrizore shkatërrohen.

Manifestimet e osteokondrozës në shpinë torakale zakonisht nuk janë aq akute sa në osteokondrozën e qafës së mitrës ose të mesit. Fakti është se shtylla kurrizore e kraharorit është më pak e lëvizshme, dhe nyjet e rruazave, brinjëve dhe sternumit formojnë një strukturë mjaft të fortë, e cila është më pak e ndjeshme ndaj dëmtimit si rezultat i ndikimeve të jashtme. Prandaj, manifestimet klinike të kësaj sëmundjeje kanë shumë më pak gjasa që ta çojnë pacientin te mjeku dhe për rrjedhojë duket se kjo lloj osteokondroze është më pak e zakonshme. Por nuk është. Pothuajse të gjithë ata që janë të detyruar nga natyra e punës së tyre të ulen vazhdimisht në një tavolinë ose të ngasin një makinë për vite me radhë, ka ndryshime në shtyllën kurrizore. Dhe në prani të faktorëve të rrezikut (qëndrimi i dobët, skolioza, lëndimet, muskujt e dobët të shpinës), osteokondroza torakale është praktikisht e pashmangshme.

Shkaqet e osteokondrozës së shpinës torakale

Shkaktarët e sindromave të dhimbjes në osteokondrozën e rajonit të kraharorit, si dhe në llojet e tjera të osteokondrozës, janë ndryshimet patologjike në disqet ndërvertebrale (hollimi i diskut për shkak të degjenerimit të bërthamës pulposus, zgjatja; hernia ndërvertebrale) dhe nyjet e shtylla kurrizore (shkatërrimi i sipërfaqeve kërcore, formimi i osteofiteve).

Si rezultat i këtyre ndryshimeve, ngjeshja e strukturave radikulare të nervave kurrizore (radikulopatia), ngjeshja e palcës kurrizore (mielopatia e ngjeshjes torakale), dëmtimi i palcës kurrizore për shkak të furnizimit të dëmtuar të gjakut për shkak të shtrëngimit, ngushtimi i arterieve të furnizimit. dhe mund të shfaqen venat (mieloiskemia kompresion-vaskulare).

Simptomat e osteokondrozës së shpinës torakale

Simptomat kryesore të osteokondrozës së shpinës torakale janë si më poshtë:

 • dhimbje në gjoks, e rënduar nga qëndrimi i zgjatur në një pozicion dhe gjatë sforcimit fizik;
 • dhimbje e shurdhër në hapësirën ndërskapulare;
 • dhimbje gjatë ngritjes së krahut të djathtë ose të majtë;
 • dhimbje me lëvizje të pjerrëta të trupit, me lëvizje rrotulluese të pjesës së sipërme të trupit;
 • dhimbje e shtuar me thithje dhe nxjerrje të thellë;
 • dhimbje në hapësirat ndërbrinjore që shfaqen gjatë ecjes;
 • një ndjenjë e shtrydhjes së gjoksit ose shpinës (sikur me një rrathë);

Shenjat e osteokondrozës torakale mund të jenë gjithashtu:

 • një ndjenjë e zvarritjes në të gjithë trupin, mpirje e zonave të caktuara të lëkurës;
 • kruajtje, djegie dhe ftohje e ekstremiteteve të poshtme;
 • rritja e brishtësisë së thonjve dhe lëkura e lëkurës (një shenjë e çrregullimeve vaskulare);
 • çrregullime pa shkak të traktit tretës: kapsllëk, diarre, fryrje, nauze.

Simptomat e osteokondrozës së shpinës së kraharorit shpesh janë shumë të ngjashme me simptomat e sëmundjeve të tjera - në veçanti, angina pectoris, infarkt miokardi, sëmundjet e stomakut, pneumoni. Prandaj, është shumë e rëndësishme të kryhet diagnostifikimi diferencial duke përdorur metoda shtesë të ekzaminimit instrumental dhe laboratorik.

Dorsago dhe dorsalgia si manifestime të osteokondrozës së shpinës torakale

Simptomat e osteokondrozës së rajonit të kraharorit varen nga shkalla e ndryshimeve dhe lokalizimi i tyre në shtyllën kurrizore. Osteokondroza torakale karakterizohet nga dy sindroma vertebrale - dorsago dhe dorsalgia.

Dorsagoështë një dhimbje e papritur e mprehtë në shpinë torakale. Zakonisht vërehet te njerëzit, puna e të cilëve shoqërohet me ulje të zgjatur në një pozicion, të qenit në një pozicion të pakëndshëm, duke kryer punë monotone monotone. Sulmi i dorsagos ("lumbago e gjoksit") është një sulm akut i dhimbjes "kamë" midis teheve të shpatullave. Gjatë një sulmi, muskujt janë aq të tensionuar sa mund të jetë e vështirë edhe të marrësh frymë. Në këtë rast, dhimbja në shpinë torakale mund të përhapet si nevralgji ndër brinjëve (përgjatë brinjëve) drejt sternumit, ndonjëherë në tehun e shpatullës. Këto simptoma janë të ngjashme me ato të një infarkti të miokardit. Por ndryshe nga infarkti i miokardit në dorsago, elektrokardiogrami i pacientit është brenda normës së moshës dhe marrja e nitroglicerinës apo barnave të tjera të ngjashme nuk çon në përmirësim të gjendjes. Përveç kësaj, dhimbja intensifikohet me lëvizjet rrotulluese të pjesës së sipërme të trupit, dhe palpimi (palpimi) i shtyllës kurrizore të kraharorit te pacientët me osteokondrozë mund të shkaktojë dhimbje në vendin e daljes së nervit kurrizor (rrënja e nervit).

Dorsalgjiafillon gradualisht, në mënyrë të padukshme dhe zgjat deri në dy deri në tre javë. Karakteristike janë dhimbje të theksuara jo të theksuara në shtyllën kurrizore të prekur dhe shqetësime të ndryshme. Dhimbja përkeqësohet nga frymëmarrja e thellë dhe animi përpara ose anash. Përcaktohet tensioni i muskujve dhe kufizimi i diapazonit të lëvizjes në rajonet cervikotorakale (dorsalgjia e sipërme) ose lumbare-torakale (dorsalgjia e poshtme). Edhe spazma e muskujve është shumë e theksuar, ndaj edhe pacientët kanë ndjenjën e mungesës së ajrit. Ndjesitë e pakëndshme përkeqësohen duke anuar bustin anash dhe përpara, gjë që kufizon çdo lëvizje në pjesët ngjitur të shtyllës kurrizore. Dhimbja zakonisht përkeqësohet gjatë natës, pas zgjimit, dhimbja largohet vetë me një shëtitje të shkurtër. Dhimbja përkeqësohet nga frymëmarrja e thellë, pozicioni i zgjatur i detyruar i trupit.

Alokohen: dorsalgjia e sipërme, e shoqëruar me dhimbje në rajonin cervikotorakal dhe dorsalgjia e poshtme, në të cilën ka dhimbje në rajonin torakolumbar. Dorsalgia mund të zgjasë deri në 3 javë.

Kjo lloj dorsalgjie duhet të diferencohet nga pneumonia, e cila gjithashtu ka simptoma të ngjashme, por ato plotësohen me simptoma pulmonare: kollë, gulçim, temperaturë.

Karakteristika të tjera të simptomave të osteokondrozës së shpinës torakale

Me osteokondrozën e rajonit të kraharorit, shpesh vërehet një sindromë gastrologjike, e cila shpesh përcaktohet si një sëmundje e traktit gastrointestinal. Ankesa kryesore e pacientëve që shpesh i drejtohen gastroenterologut është dhimbja në rajonin epigastrik, e cila, si rregull, shtohet pasdite pas punës fizike dhe ulet (ose zhduket plotësisht) pas një pushimi të mirë të natës. Shfaqja dhe intensifikimi i tij praktikisht nuk lidhen me sezonalitetin (siç dihet, në pacientët e vërtetë me gastrit, ulçerë peptike, kalime të rralla të vjeshtës dhe pranverës pa acarime serioze), cilësinë e ushqimit dhe dietën. Këto karakteristika të manifestimit të sindromës ndihmojnë në vendosjen e diagnozës së saktë.

Me osteokondrozën, disqet ndërvertebrale në nivelin e rruazave 7-11 vuajnë, dhimbja - ose e fortë, paroksizmale ose e shurdhër, e dhembshme - përhapet në hipokondriumin e duhur. Gjatë një ataku, pacientët shpesh vijnë në spital me një sërë diagnozash: kolecistiti akut kalkuloz, prolapsi i veshkave, pankreatiti, koliti, urolithiasis. Dhe vetëm si rezultat i një ekzaminimi të detajuar mjekësor, është e mundur të bëhet diagnoza e saktë -osteokondroza e shtyllës kurrizore torakale.

Çrregullimet vaskulare të shkaktuara nga osteokondroza mund të dyshohen nëse, për asnjë arsye të dukshme, lëkura zhvishet, thonjtë bëhen shumë të brishtë dhe këmbët shpesh ndihen të ftohta.

Shpesh, osteokondroza e shtyllës kurrizore të kraharorit ndërlikohet nga nevralgjia ndërkostale. Dhimbja përgjatë brinjëve shtrihet deri në sternum. Çdo lëvizje rrit shqetësimin, duke përfshirë kollitjen, teshtitjen, madje edhe thithjen. Herë pas here, dhimbje mund të ndihet edhe në murin e përparmë të barkut. Sulmi i nevralgjisë ndërkostale i shkaktuar nga osteokondroza torakale mund të zgjasë nga disa orë në disa javë. Mund të largohet pa trajtim, por më vonë ka rikthime afatgjata. Faktorët provokues të një sulmi të tillë të nevralgjisë ndërkostale mund të jenë ngritja e peshës, qëndrimi i zgjatur i pakëndshëm, hipotermia, ftohja dhe stresi.

Çfarë është osteokondroza torakale? Cilat janë simptomat e tij dhe si ta trajtojmë atë?

Rreth shkaqeve dhe simptomaveosteokondroza e rajonit të kraharoritshtylla kurrizore dhe metodat e reja të trajtimit tregohen nga një mjek dhe profesor profesionist.

Trajtimi i osteokondrozës së shpinës torakale

Trajtimi mjekësor i osteokondrozës

Me osteokondrozën e shtyllës kurrizore të kraharorit, kryhet trajtimi i zakonshëm simptomatik për të lehtësuar dhimbjen: NSAID, analgjezikë, si dhe pomada dhe xhel anestezik. Nëse është e nevojshme, përshkruhen relaksues të muskujve, ilaqet kundër depresionit.

Në çdo fazë të osteokondrozës, trajtimi përfshin caktimin e kondroprotektorëve (barna që rivendosin indet e kërcit), vitamina dhe minerale (për të rritur forcën e ligamenteve dhe për të rivendosur strukturën e indit kockor).

Terapia me barna duhet të kombinohet me trajtime të tjera:

 • gjimnastikë për osteokondrozën e kraharorit (kryhet çdo ditë disa herë në ditë);
 • fizioterapi;
 • masazh;
 • terapi ushtrimore;
 • akupresura (efekt i prekshëm në pikat e akupunkturës, i cili ka një efekt emocionues dhe qetësues në trup)
 • akupunkturë (ose akupunkturë) - futja e gjilpërave speciale për qëllime terapeutike në pikat biologjikisht aktive.

Akupresura dhe akupunktura çojnë në një ulje të dhimbjes, normalizojnë presionin e gjakut, stimulojnë sistemin imunitar.

Terapia e ushtrimeve për osteokondrozën e rajonit të kraharorit ka për qëllim forcimin e muskujve të shpinës, muskujve të brezit të shpatullave dhe muskujve të frymëmarrjes, rivendosjen e kthesave fiziologjike të shtyllës kurrizore dhe formimin e qëndrimit të duhur.

Masazhi ndihmon në lehtësimin e hipertonitetit të muskujve, dhimbjen, përmirëson furnizimin me gjak të indeve paravertebrale dhe ushqimin e kërcit. Masazhi në kombinim me terapi ushtrimore për osteokondrozën e kraharorit jep efektin maksimal pozitiv.

Rezultate shumë të mira në trajtimin e osteokondrozës së shpinës torakale treguan një copëz terapeutike.

Trajtimi i osteokondrozës së shtyllës së kraharorit me një copë toke

trajtimi i osteokondrozës me suva

Ilaçet e përshkruara në trajtimin e osteokondrozës së shtyllës kurrizore, të tilla si NSAID, relaksuesit e muskujve, etj. , Me përdorim të zgjatur, mund të dëmtojnë trupin. Dhe në prani të sëmundjeve të caktuara të traktit gastrointestinal, shumë prej këtyre barnave në përgjithësi janë kundërindikuar.

Për të minimizuar efektet anësore të barnave dhe për të rritur efektivitetin e trajtimit të osteokondrozës, ndihmon një ilaç i gjeneratës së re - një copë analgjezik terapeutik anti-inflamator.

Patch-i mjekësor ka treguar efikasitet të lartë në trajtimin e sëmundjeve të ndryshme të shtyllës kurrizore, duke përfshirë trajtimin e osteokondrozës së rajonit të kraharorit. Ju lejon të lehtësoni dhimbjen dhe inflamacionin, të përmirësoni qarkullimin e gjakut në zonën e prekur dhe të zvogëloni dozën e ilaçeve kundër dhimbjeve dhe anti-inflamatore.

Për të lehtësuar simptomat akute në trajtimin e osteokondrozës torakale të shtyllës kurrizore, përdoret një copë toke mjekësore nga 3 deri në 5 ditë. Kohëzgjatja e kursit të trajtimit - nga 9 ditë. Zakonisht rekomandohet përdorimi i patchit mjekësor në mëngjes për 12 orë, por është i mundur aplikimi i tij gjatë natës.

Efikasiteti i lartë, përbërja unike, efekti terapeutik afatgjatë (deri në 12 orë! ), lehtësia e përdorimit dhe çmimi i volitshëm e bëjnë paçin zgjedhjen në trajtimin e osteokondrozës së shpinës torakale.