Pse dhemb shpina në zonën e teheve të shpatullave?

Njerëzit e lidhin dhimbjen e shpinës në zonën e shpatullave me gjendjen e shtyllës kurrizore. Por dhimbja në pjesën e sipërme të shpinës ndonjëherë ndodh për shkak të sëmundjeve të zemrës, sistemeve vaskulare dhe të frymëmarrjes, epigastrike. Dhimbja është mashtruese, është e lokalizuar në një vend, për shembull, në gjoks dhe mund të rrezatojë në shpinë, kështu që njerëzit mendojnë se dhemb në shtyllën kurrizore. Duke dëgjuar ndjesitë, duke ditur natyrën e dhimbjes, simptomat e mundshme, mund të përpiqeni të bëni dallimin midis sëmundjes së shtyllës kurrizore dhe mediastinumit. Për ta bërë këtë, duhet të dini se cilat sëmundje shkaktojnë dhimbje shpine.

ekzaminimi i shpinës për dhimbje në tehet e shpatullave

Format

Dhimbja e shpinës midis shpatullave nga natyra është:

 • Forma akute - ndjehet në rritje, bëhet e fortë me kalimin e kohës, kalon mjaft shpejt;
 • Kronike - dhimbje dhembje, shqetësime për një kohë të gjatë, nuk ndalet derisa të ndërmerren veprime korrigjuese.

Dhimbja mund të ndodhë pas sportit, ose kur një person është në një pozicion të detyruar për një kohë të gjatë, për shembull, duke fjetur pa jastëk. Dhimbje të çdo natyre: dhimbje të forta, dhimbje, dhimbje të shurdhër midis teheve të shpatullave nuk është një sëmundje, por një simptomë e ndonjë sëmundjeje. Prandaj, para se të filloni ndonjë trajtim, rekomandohet të zbuloni shkaqet e dhimbjes së shpinës midis teheve të shpatullave.

Nuk ka nevojë të vraponi menjëherë për pilula, së pari duhet të vizitoni një mjek. Specialisti do të vlerësojë natyrën e dhimbjes, do të vendosë një diagnozë dhe do të ndihmojë në përgjigjen e pyetjes se pse dhemb shpina midis teheve të shpatullave. Nuk ia vlen të ndalemi te lëndimet e shtyllës kurrizore, sepse nëse një person bie, atëherë shkaku i dhimbjes në shpinë midis teheve të shpatullave është i qartë. Dhe kur një pacient ankohet për dhimbje me etiologji të panjohur, mjeku do t'i shoqërojë këto sëmundje me kolonën ndërvertebrale.

Me një hernie

Hernia intervertebrale rrallë lokalizohet në shpinë torakale. Ky segment i shtyllës kurrizore nuk mbart një ngarkesë të madhe. Por megjithatë ndonjëherë ajo dhemb në shtyllën kurrizore midis teheve të shpatullave pikërisht për këtë arsye. Për të përjashtuar një mundësi të tillë, ia vlen të kontaktoni një neurolog dhe të bëni kërkime - CT, MRI.

Me hernie, ndodh një proces patologjie midis rruazave - një pjesë e diskut del jashtë, duke shtrënguar nervat.

Disku çahet, bërthama, e cila është një amortizues, përplaset në të, sepse pesha tani shpërndahet gabimisht dhe nervat janë dëmtuar, ka dhimbje shpine në zonën e shpatullave. Nëse kjo patologji zbulohet gjatë ekzaminimit, atëherë trajtimi do të kryhet me ilaçe anti-inflamatore jo-steroide. Mjeku do të përshkruajë terapi ushtrimore, fizioterapi. Nëse hernia është e madhe dhe nuk mund të shërohet, atëherë indikohet operacioni.

Një tipar dallues i dhimbjes në një hernie do të jetë dhimbja e fortë në të njëjtin vend me rrezatim në gjoks, sikur zemra të shpohet. Nëse trajtimi nuk kryhet për një periudhë të gjatë kohore, atëherë ka një lakim, parezë të këmbëve, shfaqet një çekuilibër në organet e legenit. Përveç kësaj, pacienti është i përhumbur nga dhimbje të vazhdueshme kronike midis teheve të shpatullave në shpinë.

Hipotermia e muskujve të shtyllës kurrizore dhe tendosje e tepërt

Shpesh mund të dëgjoni se pacienti kishte një "lumbago". Është një simptomë ose gjendje patologjike, jo një sëmundje. Por nëse ndodh "lumbago", atëherë kjo tregon rrezikun e zhvillimit të osteokondrozës, skoliozës, hernies. Një dhimbje e tillë e shpinës në zonën e shpatullave ndihet nga njerëzit që punojnë pa ndryshuar pozicionin e trupit për disa orë çdo ditë.

Grupi i rrezikut janë përfaqësues të profesioneve: punonjës zyre, rrobaqepës, dentistë, shoferë, kirurgë. Puna e lidhur me një qëndrim të detyruar, e cila kombinohet me hipotermi - rryma ose klimatizimi, jep një reagim ndaj muskujve dhe shtyllës kurrizore, ka dhimbje në shpinë. Trajtimi kryhet me medikamente josteroide, pomada, masazhe. Personave që përjetojnë kushte të tilla u tregohen masa parandaluese:

 • Kurse të rregullta masazhi;
 • Yoga ose terapi ushtrimore;
 • Shmangni hipoterminë dhe rrymat;
 • Ecni më shpesh.

Nëpërmjet metodave të parandalimit, mund të shmangen simptomat e pakëndshme që lidhen me lumbagon.

Me skoliozë

Skolioza është një sëmundje shumë e zakonshme. Statistikat thonë se 60% e njëqind njerëzve vuajnë nga kjo sëmundje. Regjioni i kraharorit përfshihet më shpesh në skoliozë. Shkaqet e skoliozës:

 • Patologjitë kongjenitale që lidhen me zhvillimin e sistemit skeletor, aparatit ligamentoz;
 • Punë sedentare;
 • Lëndim, kur ngarkesa në shpinë ishte histerike.

Me skoliozë, pjesa e pasme midis teheve të shpatullave dhemb shumë, shtylla kurrizore fillon të përkulet. Faza fillestare është pothuajse e padukshme, por nëse sëmundja përparon, atëherë përdredhja vertebrale është qartë e dukshme. Shpina, me këtë sëmundje, lodhet shpejt, gjatë një ekzaminimi vizual, shpatullat e pacientit janë në nivele të ndryshme.

Dhimbja është e lokalizuar midis teheve të shpatullave në shpinë dhe jepet pas sternumit. Për nga natyra e dhimbjes, ajo është e vazhdueshme, si dhimbje, por nëse ndodh mbingarkesë fizike, atëherë dhimbja do të jetë e fortë, e mprehtë.

Trajtimi i sëmundjes është i gjatë. Skolioza korrigjohet duke shtrirë rruazat me një korse të posaçme që mbahet në shpinë. Mjeku përshkruan masazh dhe terapi ushtrimore. Analgjezikët dhe terapia anti-inflamatore do të ndihmojnë në zvogëlimin e dhimbjes së shpinës midis teheve të shpatullave.

skolioza si shkaktar i dhimbjes së shpinës në zonën e shpatullave

Me osteokondrozë

Tani osteokondroza gjendet edhe tek fëmijët që nuk kanë arritur pubertetin. Dhe kohët e fundit mendohej se kjo është një sëmundje e një të moshuari.

Në çdo rast, shkaku i osteokondrozës është - pasiviteti. Ka një ndryshim artikular në shtyllën kurrizore, domethënë, distrofi. Në këtë proces, fillon inflamacioni, dhe nervat e diskut kurrizor shtypen. Kjo është arsyeja pse shpina dhemb në zonën e teheve të shpatullave me osteokondrozë.

Dhimbjet ndihen nga natyra - dhembja, kur teshtitni, kur ngriheni befas ose kur kolliteni, ato bëhen shumë të forta.

Pacientët janë të imobilizuar, frymëmarrja është e vështirë, ka dobësi në gjymtyrët e sipërme, mpirje dhe pamundësi për t'i lëvizur. Me osteokondrozë, ata do të përshkruajnë agjentë anti-inflamatorë në mënyrë intramuskulare, gojore, si dhe pomada shpërqendruese, analgjezikë, ushtrime speciale për të ngrohur zonën e sëmurë. Për parandalimin e sëmundjeve - aktivitet dhe sport.

Manifestimet e nevralgjisë ndërkostale

Shkaku i nevralgjisë ndërkostale është shfaqja e presionit në rrënjët e nervave të rajonit të kraharorit. Fajtorët e kësaj gjendje janë lëndimet, sëmundjet infektive, osteokondroza dhe tendosja në shpinë. Me nevralgji, shtylla kurrizore midis teheve të shpatullave rrallë dhemb, njëra anë e sternumit midis brinjëve shpesh dhemb, por në disa raste mund të dhemb te tehet e shpatullave dhe të ankojë. Simptoma e dhimbjes intensifikohet nëse shtypni duart në sternum.

Trajtimi do të jetë: fizioterapi, akupunkturë, vitamina B, janë në gjendje të rivendosin strukturat nervore. Nëse sëmundja përkeqësohet, atëherë ata vendosin një bllokadë novokaine, përshkruajnë qetësues dhe pomada shpërqendruese.

Manifestimet e miozitit të muskujve

Mioziti shfaqet me një të ftohtë, mbingarkesë të muskujve të shtyllës kurrizore, lëndime, hipotermi. Procesi inflamator i muskujve ndodh në periudhën akute dhe kronike. Shpina mund të dhemb në pjesë të ndryshme dhe në shtyllën kurrizore midis teheve të shpatullave mund të dhemb edhe pjesa e poshtme e shpinës. Dhimbjet janë të natyrës së dhembshme, me çdo lëvizje ato intensifikohen. Çfarë duhet të bëni me miozitin? Ndihmojnë qetësuesit e dhimbjeve dhe pomadat ngrohëse.

Manifestimet e spondilartrozës

Për nga manifestimi, sëmundja është e ngjashme me osteokondrozën, ku dhimbja në shtyllën kurrizore midis teheve të shpatullave është kronike, me një ngarkesë në shpinë intensifikohet. Gjithashtu, tehet e shpatullave dhembin më shumë kur sëmundja përkeqësohet. Shenja dalluese e spondiloartrozës do të jetë shkatërrimi kërcor i rruazave, ku kërci zëvendësohet nga kocka. Gjatë diagnozës, këto ndryshime vërehen në rentgen ose MRI dhe nëse ekzaminojmë rruazën e prekur, atëherë mbi të do të gjenden zgjatime kockore.

Trajtimi është përshkruar kompleks. Së pari, dhimbja lehtësohet - mund të jenë analgjezikë, ilaçe josteroidale, bllokada novokaine.

Përshkruhen magnetoterapi dhe elektroforezë, lazer, rryma. Ka shumë procedura fizioterapie për këtë sëmundje, ndaj këtë zgjedhje do ia lëmë mjekut. Tërheqja është terapi tërheqëse. Zonat ku ndodh inflamacioni preken nga rryma, si rezultat i së cilës zvogëlohen spazmat, prodhohet endorfina, e cila shërben si analgjezik. Masazhi i shpinës relakson, eliminon dhimbjen.

këshilla e mjekut për dhimbjen e shpinës në zonën e shpatullave

Një masazh i veçantë tregohet për sëmundjet që lidhen me shtyllën kurrizore, por nuk mund të përdoret gjatë acarimeve, atëherë çdo efekt në rruaza është kundërindikuar. I njëjti rregull vlen edhe për akupunkturën.

Metoda kryesore e trajtimit dhe parandalimit për sëmundjet e shtyllës kurrizore do të jenë ushtrimet e fizioterapisë - terapi ushtrimore, ushtrime në shiritin horizontal, përkatësisht ushtrime tërheqëse. Noti e ka dëshmuar veten shumë mirë, kështu që do të ishte mirë të shkoni në pishinë. Të gjitha këto metoda duhet të jenë nën drejtimin e profesionistëve me përvojë, atëherë përfitimet do të jenë të mundshme.

Dhimbje në organet e brendshme

Nëse ka dhimbje mes shpatullave në shpinë, kjo nuk do të thotë aspak se shkaku qëndron në shtyllën kurrizore. Të gjitha patologjitë e organeve që ndodhen në mediastinum kanë simptoma, ku ka dhimbje në zonën e shpatullave. Proceset e gabuara në organin e zemrës, fillimi i infarktit të miokardit, angina pectoris shkaktojnë dhimbje nën tehun e shpatullës. Një sulm akut shoqërohet me ulje të presionit të gjakut. Sigurohuni që të telefononi një ambulancë.

Dhimbjet karakteristike për këto gjendje janë akute, por kohëzgjatja e tyre është rreth 5 minuta. Dhimbja lehtësohet duke marrë nitroglicerinë.

Me ulçera dhe pankreatit, shpina dhemb gjithashtu në zonën e tehut të shpatullave, por me këto sëmundje dhimbja mund të lokalizohet ende në stomak, rajonin epigastrik dhe shfaqen çrregullime dispeptike, kështu që duhet të dëgjoni me kujdes natyrën e ndjenjave tuaja dhe përpiquni të dalloni të gjitha simptomat.

Nëse shpina dhemb në zonën e teheve të shpatullave dhe ka një kollë, atëherë është e mundur që këto të jenë ndryshime patologjike në sistemin e frymëmarrjes - pneumoni. Me sëmundjet e frymëmarrjes, temperatura rritet, dhimbja midis teheve të shpatullave do të jetë më e fortë me thithjen e thellë. Çdo person që ka pasur grip ose infeksione akute të frymëmarrjes mund të sëmuret me pleurit, pneumoni. Nëse gjatë dhimbjeve nuk ka temperaturë, ato nuk shoqërohen me manifestime kardiovaskulare, kollë dhe çrregullime dispeptike.

Si të lehtësoni dhimbjen

Para ardhjes së mjekut, mund të përpiqeni ta lehtësoni vetë gjendjen tuaj. Ju mund të bëni vetë-masazh dhe ushtrime të veçanta për të lehtësuar dhimbjen:

 1. Ne vendosim gishtat mbi supet tona dhe fillojmë të rrotullojmë bërrylat;
 2. Ngrini duart lart, duke mbyllur pëllëmbët mbi kokën tuaj. Koke poshte. Përdredhja e trupit në anën e djathtë dhe të majtë;
 3. Ulur në një karrige, ulni kokën në mënyrë që mjekra juaj të prekë gjoksin tuaj, vendosni gishtat të kapur së bashku në pjesën e pasme të kokës. Ngadalë shtypni duart në pjesën e pasme të kokës. Nëse ka dhimbje të forta, atëherë stërvitja ndalon;
 4. Rrotullimi i ngadaltë i kokës - në anën, mbrapa, anash, përpara;
 5. Pasi të keni hedhur prapa, dorën e djathtë pas kokës, ndërsa jeni ulur, bëni prirje të ngadalta në anën e majtë. Ndryshoni duart dhe mbështetuni në drejtim të kundërt.

Vlen të kujtohet se gjatë formës akute të ndonjë sëmundjeje, masazhi është kundërindikuar. Duart e shtrënguara në grusht, me gishtin e madh që del jashtë. Duke filluar nga pjesa e poshtme e shpinës, lëvizjet rrethore të grushtit mbi lëkurë shkojnë lart. Ju mund të bëni lëvizje, duke përkëdhelur rrethore shtyllën kurrizore, me gishtin e dytë dhe të tretë. Është e rëndësishme të mos ushtrohet presion në vendin ku lokalizohet dhimbja. Nëse gjatë lëvizjeve të masazhit dhimbja vetëm intensifikohet, procedura duhet të ndërpritet.

Mjetet juridike shtëpiake për lehtësimin e dhimbjeve përfshijnë aplikimin e pomadave dhe xhelave. Duhet mbajtur mend se të gjitha këto aktivitete janë vetëm për të reduktuar dhimbjen, por jo për trajtim. Terapia e vërtetë duhet të përshkruhet nga mjeku, kështu që nëse ka një përmirësim të përkohshëm, kjo nuk do të thotë se sëmundja është larguar. Shikoni menjëherë një mjek dhe qëndroni të shëndetshëm.