Osteokondroza e shpinës mesit: simptomat dhe trajtimi

Një masë e konsiderueshme e një personi bie në pjesën e poshtme të shpinës, dhe kur ngarkesa ngrihet, shtrembërohet, nga një pozicion i gjatë statik, krijohet një stres shtesë në të. Ngarkesa e tepërt, stili i gabuar i jetesës çon në mënyrë të qëndrueshme në degradimin e sistemit musculoskeletal: rruaza dhe disqe midis tyre, të cilat funksionojnë si amortizues. Nga kjo pikë e tutje, vlen të kërkohet informacion në lidhje me osteokondrozën e shpinës mesit: simptomat dhe trajtimi. Pse ndodh degradimi i nyjeve të shpinës?

Osteokondroza e shpinës mesit

Degradimi i sistemit musculoskeletal ndodh si më poshtë: amortizuesi natyror i kolonës kurrizore humbet elasticitetin e saj, zvogëlohet, përhapet përtej kufijve të saj natyrorë, presioni nga rruaza të tjera, organe, ligamente rritet gjithashtu. Le të përshkruajmë ata që janë të prirur të përvetësojnë një patologji të tillë. Osteokondroza e shpinës së mesit mund të vërehet tek njerëzit:

 • Gjeneratat e hershme të të cilëve vuanin nga një vuajtje e ngjashme;
 • Të kesh çrregullime hormonale;
 • Prirja individuale për të zhvilluar sëmundje të tilla (për shembull, struktura kongjenitale e shtyllës kurrizore);
 • Ata që lënë pas dore ushqimin e duhur. Në tryezë çdo ditë një person duhet të marrë një dietë të ekuilibruar me yndyrna të shëndetshme, vitamina, proteina;
 • Ata që kanë punë ulur: ulen për një kohë të gjatë ose qëndrojnë në një vend për një kohë të gjatë;
 • Përjetimi i një ngarkese të mprehtë dhe të rëndë në shpinë, për shembull: peshëngritës, ngarkues, njerëz gjatë punës në kopsht;
 • Duke pasur sëmundje të tretjes, metabolizmit, organeve të legenit;
 • I traumatizuar (u tërhoq shumë pas shpinës, goditi anash, ra, u përkul);
 • Kanë mbushur moshën 30 vjeç;
 • Diabeti.

Nëse ka shenja të osteokondrozës mesit, të cilat përshkruhen në seksionin më poshtë, atëherë duhet të shmangen disa zakone:

 • çarë;
 • tym;
 • merrni një pozë të përkulur për një kohë të gjatë;
 • lëviz pak;
 • pini alkool;
 • rri pa bërë pushime në punë;
 • visheni jo për motin, lejoni që trupi të ftohet.

E rëndësishme. Çdo çrregullim në ligamente përkeqësohet nga prania e peshës së tepërt. Me peshë të tepërt, ngarkesa në pjesën e poshtme të trupit rritet dhe rajoni i mesit, i mbipopulluar me yndyrë, masazhohet shumë.

Fazat e rrjedhës së sëmundjes, shenjat e saj

shpinë

Në fillim, ka dhimbje periodike të lehta që rriten me tendosje fizike. Kjo shqetësim lë të kuptohet se është koha t'i kushtohet vëmendje osteokondrozës së shpinës mesit. Tani për tani, disqet intervertebrale (disku i shtyllës kurrizore është kanali përmes të cilit palca kurrizore dhe unaza fibroze rreth tij) janë degraduese. Më tej, distanca midis rruazave zvogëlohet, nervat janë të shtrënguar. Dhimbjet bëhen të forta, kapin jo vetëm pjesën e pasme, por edhe ijet, muskujt gluteal. Në fazën e tretë, unazat fibroze shkatërrohen, gjë që çon në formimin e një hernie të shtyllës kurrizore, kërrusje të pakthyeshme dhe dhimbja është vazhdimisht e pranishme. Faza e katërt çon në paaftësi. Klasifikimi special i osteokondrozës së shpinës mesit përfshin:

 1. dhimbje;
 2. sindroma ishemike;
 3. sindroma radikulare;
 4. sindroma vertebrale;
 5. kockëzimi i indeve të mbipopulluara.

Ndjesitë e dhimbjes kanë një shkallë dhe karakter tjetër të ashpërsisë: lumbago, për shembull, quhet lumbago; konstante, e rënduar nga stresi, lumbodinia; Përhapja përgjatë pjesëve të poshtme të trupit quhet lumboischialgia. Në rastin kur sëmundjet e shpinës nuk trajtohen, rruazat fitojnë lëvizje shumë të lirë në kolonën kurrizore. Ekziston një kompresim i rrënjëve nervore kur heq ngarkesat dhe veprimet e menjëhershme, atëherë dhimbja nga pjesa e poshtme e shpinës largohet, por lëviz në pjesë të tjera të trupit, për të cilat nervi është përgjegjës. Në mënyrë të pavetëdijshme, ne ndryshojmë pozicionin, duke u rregulluar në mënyrë që dhimbja të ndodhë më pak në shpinë, por në të njëjtën kohë ecja dhe përkulja e shtyllës kurrizore ndryshojnë në mënyrë të pashmangshme. E gjithë kjo i referohet sindromës radikulare, e cila fillon si acarim, dhe pastaj bëhet inflamatore. Shenjat e osteokondrozës së shpinës mesit me sindromën radikulare:

 • Lodhje e tepërt në muskujt e shpinës;
 • ndryshimi i lakimit të shpinës;
 • ndryshimet e ecjes;
 • ënjtje e ekstremiteteve të poshtme;
 • dhimbje në njërën ose të dy këmbët;
 • dhimbje të forta;
 • humbja e përkohshme e ndjeshmërisë së këmbës;
 • kapsllëku periodikisht i gjatë;
 • burrat
 • kanë probleme me ngacmueshmërinë;
 • parregullsitë menstruale tek gratë;
 • dehja e trupit;
 • ngecja e gjakut.

Ju mund të vini re se gjatë pushimeve, shfaqen ndjesi të dhimbshme dhe kur bëni ushtrime në anën e pasme, ato qetësohen. Tashmë në këtë fazë ia vlen të kërkoni një mjek: një kiropraktor, kirurg, neurolog, traumatolog (meqenëse shkaqet e osteokondrozës së shpinës mesit përfshijnë trauma). Nëse e lini sëmundjen të marrë rrjedhën e saj, problemi do të rritet, duke u shtuar nga shoqërues të ndryshëm:

 1. nxehtësia;
 2. mpirje;
 3. djersitje;
 4. ndjesi shpimi gjilpërash;
 5. dridhura;
 6. lëpushë patë;
 7. impotenca;
 8. dhimbje barku në zorrë.

Muskujt e shpinës humbin tonin, dhe kjo çon në një humbje të përgjithshme të funksioneve motorike të njeriut. Me një rrjedhë veçanërisht të rrezikshme të sindromës radikulare, do të ndodhë paralizimi. Sindroma ishemike shoqërohet me radikulare. Në fillim, shtrydhja e rrjedhave të gjakut është periodike, por pastaj një shtrydhje e tillë çon në spazma. Mund t’i vëreni gjatë ecjes normale - ecni me dhimbje, nëse ndaleni, nuk ju dhemb. Degradimi kryesor ndodh brenda dhe nuk është i dukshëm me sy të lirë - rrjedhat e gjakut nuk sigurojnë të gjitha organet e legenit me furnizimin e nevojshëm. Mund të ketë dhimbje në vithe, kofshë dhe më pas mund të ndodhë paralizë e muskujve gluteal. Sindroma vertebrale përfshin një ndryshim në skelet, vetë enët e gjakut.

E rëndësishme. Simptomat e osteokondrozës mesit te gratë janë të lidhura pazgjidhshmërisht me sfondin hormonal, karakteristikat fiziologjike të trupit. Ndodhja e ndjesive të dhimbshme, sjellja e papërshtatshme ndikohet nga veshja e këpucëve të papërshtatshme: në thembra shumë të forta ose shumë të buta; thembra shumë e lartë ose thembra shumë e ulët.

Diagnostifikimi i fazave të sëmundjes

Diagnostifikimi i fazave të sëmundjes

Mund të jetë shumë e vështirë edhe për një mjek të klasifikojë dhe të emërtojë fazën e sëmundjes gjatë ekzaminimit të jashtëm. Fillimisht, një neurolog mund të diagnostikojë:

 1. lakimi i vazhdueshëm i kolonës kurrizore;
 2. dhimbje gjatë prekjes;
 3. ulur udhëtimin në këmbë;
 4. asimetria e zonës gluteale;
 5. ndryshimi i diamantit Michaelis.

Por diagnoza më e saktë mund të bëhet vetëm me rezultatet:

 1. tomografia e kompjuterizuar (CT). Opsioni më optimal për përcaktimin e shkallës së zhvillimit të sëmundjes, duke lejuar vlerësimin e fazës së degradimit të kolonës kurrizore.
 2. Xhirimet me rreze X. Sipas tyre, është e mundur të përcaktohet prania e një sëmundjeje, por nuk është gjithmonë e mundur të përcaktohet shkalla e zhvillimit të dëmtimit të fibrave nervore dhe enëve të gjakut.
 3. rezonancë magnetike. Mjaft e gjatë (nga gjysmë ore në një orë), një procedurë e shtrenjtë, e cila gjithashtu ofron detajet më të plota të asaj që po ndodh me rrënjët nervore dhe enët e gjakut.

Kështu, mjeku më në fund mund të gjykojë në lidhje me osteokondrozën e shpinës mesit: simptomat dhe trajtimi vetëm me rezultatet e hulumtimit të aparateve. Dhimbja e mesit që nuk shoqërohet me një çrregullim të diskut ndërvertebror shkaktohet nga ftohjet, ftohja e veshkave, cikli menstrual ose dhimbja e muskujve të shpinës.

E rëndësishme. Ekzaminimet e CT, rrezeve X janë të papranueshme për gratë shtatzëna. CT është e pasigurt për: 1) fëmijë nën 14 vjeç; 2) njerëz me alergji nga jodi.

Trajtimi mjekësor

Shkaqet e fillimit të sëmundjes, karakteristikat e saj janë konsideruar më lart, tani ne kthehemi në pikën e dytë të osteokondrozës së shpinës mesit: simptomat dhe trajtimi. Sa më gjatë që të injoroni sinjalet e trupit, aq më shpejt sëmundja do të shkojë më tej. Sa më larg që nga fillimi, aq më shumë ilaçe dhe procedura do të duhet të aplikohen. Objektivat e trajtimit:

 1. identifikojë, eleminojë shkaqet e gërvishtjeve të rrënjëve, enëve të gjakut të shtyllës kurrizore;
 2. rivendos ndjeshmërinë e lëkurës;
 3. për të parandaluar zhvillimin e mëtejshëm të patologjisë;
 4. filloni proceset e trupit për vetë-shërim;
 5. forcimi i tonit muskulor të një personi;
 6. rivendosni funksionin e organeve të brendshme të legenit të vogël;
 7. ktheni rrjedhën normale të rruazave të mesit.

Nëse përjetoni ndonjë shqetësim, vizitoni mjekun tuaj. Gjëja e parë që duhet të bëni në simptomat e para është t'i kushtoni vëmendje: një shtrati (një zgjedhje e gjerë e dyshekëve ortopedikë që duhet të zgjidhen individualisht), një jastëk (nuk mund t'ju përshtatet për nga madhësia ose butësia), pozicioni gjatë gjumit, aktiviteti motorik. Në shtëpi, pa ekzaminim të mjekut, osteokondroza e shpinës mesit mund të trajtohet vetëm me pushim në shtrat. Prandaj, vizita tek një mjek është e detyrueshme. Në fazën e faljes dhe fazën akute të sëmundjes, merren ilaçe të ndryshme. Në fazën e fundit, ilaçet përdoren për të lehtësuar dhimbjen, për të çliruar nervat nga marimangat vertebrale dhe për të eleminuar inflamacionin. Të përshkruajnë: - bllokime; - glukokortikoide; - kondroprotektorë; - mio-laksativë; - barna anti-inflamatore jo-steroide (NSAID).

Trajtimi përmes institucioneve mjekësore

Grupi i fundit i barnave, përveç lehtësimit të dhimbjes, lufton me temperaturë të tepërt të trupit, edemë, inflamacion. Fonde të tilla mund të jenë: rektale, për përdorim të brendshëm, injeksion, të jashtëm. Trajtimi i osteokondrozës së shpinës mesit fillon më shpesh me NSAIDs:

 • Diklofenak;
 • Piroksikam;
 • Ibuppofen;
 • Himekulidi;
 • Hapoksi;
 • Dexketoprofen;
 • Meloksikam;
 • Aceclofenac.

Ilaçet anti-inflamatore në këtë listë janë pomada të ndryshme, tableta, xhel. Disa NSAID të tabletuar kanë kundërindikacione për ata me ulçera ose gastrit. Relaksuesit e muskujve lehtësojnë ngurtësinë e kyçeve dhe kontraktimet e pavullnetshme të muskujve të shpinës duke ulur përkohësisht tonin e muskujve. Ky grup ilaçesh përfshin tizanidinë, hidroklorur tolperizon. Kur ka një mundësi për të ruajtur diskun ndërvertebror, përshkruhen kondroprotektorët, të cilët duhet të shërbejnë për të rivendosur anulus fibrosus. Kursi i marrjes së një grupi të tillë të barnave është shumë i gjatë - të paktën 1. 5 muaj, dhe rezultatet mund të shihen vetëm pas një viti. Ata përpiqen të shmangin caktimin e glukokortikoideve, pasi ato kanë efekte anësore të marrjes së tyre, pasi që ky grup ilaçesh i përket hormoneve steroide. Ato duhet të merren nën mbikëqyrjen e mjekut që merr pjesë me plotësimin e të gjitha recetave, pasi që vetëm një specialist di të shërojë osteokondrozën mesit. Një shembull i një ilaçi të tillë është hidrokortizoni. Bllokimet nuk janë ilaçe në vetvete, por ato janë një qetësues i fuqishëm lokal i dhimbjes. Teknika është si vijon: futja e një qetësuesi të dhimbjeve nga injeksioni (IO) ose një kombinim i IO me një ilaç nga grupi i glukokortikoideve në zonën e dhimbjes. Bllokadat nuk kanë veti medicinale, por ato mund të krijojnë varësi, gjë që do të çojë në humbjen e ndjeshmërisë ndaj këtyre barnave. Nëse injektohet shpesh, muskujt rreth injeksionit mund të atrofizohen. Prandaj, kur dhimbja akute zvogëlohet nga kjo metodë e trajtimit, pacienti përshkruan ilaçe që janë krijuar për të rivendosur indet e dëmtuara, rrjedhën e gjakut dhe për të ndihmuar në përmirësimin e tonit të muskujve dhe fibrave nervore. Kjo:

 1. Kondroprotektorët, të cilët kanë një efekt të përgjithshëm forcues në indin e kockave, normalizojnë metabolizmin e indeve kërcore.
 2. Vitaminat që ndihmojnë në rivendosjen e aftësisë nervore.
 3. Përgatitjet biogjenike që inkurajojnë trupin të shërohet vetë;
 4. Medikamentet vaskulare që hollojnë gjakun për të përmirësuar ushqimin e organeve të brendshme.

Gjatë trajtimit, së bashku me marrjen kryesore të ilaçeve, përshkruhen antidepresivë. Ja se si të trajtohet osteokondroza e mesit ndërsa zvogëloni dhimbjen akute:

 1. aplikoni agjentë të jashtëm ngrohës, analgjezik, anti-inflamator;
 2. bëni ushtrime të veçanta për pjesën e pasme;
 3. shkoni për një masazh;
 4. udhëheq një mënyrë jetese të butë për pjesën e pasme;
 5. vendosni një korse rripi kur ushtroni.

Masazh, terapi ushtrimesh, fizioterapi dhe trajtime alternative.

Masazh

Metodat krahasimisht të lira, efektive të luftimit të degradimit të amortizatorit janë ushtrimet fizioterapi, masazhi, fizioterapia. Një masazh i vërtetë mund të bëhet vetëm nga një profesionist me një arsim mjekësor, kështu që një vizitë e thjeshtë në sallone bukurie nuk është e përshtatshme për pacientët. Çdo fazë e sëmundjes kërkon një presion dhe teknikë të ndryshme. Me terapinë e duhur, spazma e muskujve zhduket, korniza muskulore e shpinës forcohet dhe dhimbja gradualisht zhduket. Fizioterapia është e zbatueshme vetëm në procesin e zbutjes së proceseve të dhimbshme ose kur ato mungojnë (për të ruajtur lëvizjen e rruazave). Gjimnastika zgjidhet individualisht, bazuar në moshën, gjendjen e personit, fazën e zhvillimit të sëmundjes. Produktiviteti i ushtrimeve terapeutike varet drejtpërdrejt nga cilësia e performancës dhe frekuenca: ato duhet të bëhen në mënyrë sistematike. Rekomandohet të pushoni në shtëpi, të shtrirë në shpinë, duke përkulur këmbët, duke vendosur një rul të vogël nën pjesën e poshtme të shpinës. Procesi i shërimit monitorohet me ndihmën e anketave me rreze X, tomografike. Trajtimet e fizioterapisë përshkruhen gjatë faljes dhe përkeqësimit. Metoda të tilla si:

 1. akupunkturë. Një metodë e lashtë e trajtimit të dhimbjes, bazuar në stimulimin e pikave të akupunkturës me hala të holla. Procedura lehtëson spazmat, zvogëlon dhimbjen, e eliminon plotësisht atë, zvogëlon edemën e indeve;
 2. rrezatimi ultraviolet, i cili stimulon trupin për të thithur kalcium;
 3. ampilpus, emëruar nga pajisja përkatëse. Procedura e trajtimit është si më poshtë: pllakat e aparatit janë fiksuar në pjesën e pasme, dhe rryma përkatëse terapeutike me parametra të ndryshëm rrjedh nëpër pllaka;
 4. terapi me lazer. Rrezet me lazer lehtësojnë dhimbjen, shërojnë, ndalojnë inflamacionin në rruazat e mesit;
 5. darsonvalizimi. Metoda është krijuar për të përmirësuar qarkullimin e gjakut, për të zgjeruar enët e gjakut, për të stimuluar mbaresat nervore;
 6. fonoforeza trajton me ultratinguj, duke stimuluar rrjedhjen e gjakut në pjesën muskulore të rajonit dorsal.

Secila metodë ka kundërindikacionet e veta. Moreshtë më e vështirë me mjekësinë tradicionale. Mjekësia zyrtare ende nuk e njeh që gjyshet e mamive dinë si të trajtojnë osteokondrozën mesit. Prandaj, nëse një mik ju këshillon të vendosni kompresa të bëra me supë rodhe, të bëni banjë halore, duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Për anestezi, përdoret një metodë e tillë si hirudoterapia, por prapa këtij emri fshihen shushunjat, kështu që mjekët këshillojnë që të keni kujdes me këtë metodë të trajtimit.

Zgjidhja e problemeve kirurgjikale

Në disa raste, nuk është më e mundur të bëhet pa operacion. Me hernie të përparuar intervertebrale, kirurgët neurologjikë përdorin mikrodiskektomi. Operacioni heq diskun e dëmtuar. Nëse nuk ka kundërindikacione, atëherë mjekët mund të kryejnë nukleoplastikë, e cila ka shumë përparësi:

 1. Nuk kërkon shkurtime;
 2. Operacioni zgjat deri në 30 minuta;
 3. Pa kufizime sa i përket procedurave kirurgjikale.

E rëndësishme. Për të ruajtur lëvizjen e shtyllës kurrizore, forcimin e muskujve të shpinës, rekomandohet të bëni yoga, not, Pilates. Vrapimi prodhon një ngarkesë shoku në rruaza, kështu që në shenjën e parë të dhimbjes së mesit, vrapimi i shpejtë duhet të braktiset.