Pse më dhemb shpina?

Burrit i dhemb shpina

Të gjithë kanë përjetuar dhimbje shpine. Për disa është dhimbje periodike, për të tjerët është konstante. Për të hequr qafe shqetësimin, shumë njerëz pinë lehtësues të dhimbjeve dhe nuk u kushtojnë vëmendje shkaqeve të vërteta të shqetësimit. Kjo mund të çojë në komplikime dhe patologji serioze.

Dhimbja e shpinës mund të shkaktohet nga sëmundjet e organeve të brendshme ose shpinë, si dhe dëmtimet. Ndonjëherë siklet është rezultat i sjelljes së dobët, tendosjes fizike ose lëvizjes së papritur.

Së pari, duhet të zbuloni pse ju dhemb shpina, dhe vetëm atëherë të filloni trajtimin.

Llojet e dhimbjeve të shpinës

Diagnoza mund të supozohet duke marrë parasysh natyrën e dhimbjes në shpinë.

Për shembull, nëse dhimbja dhemb dhe përkeqësohet nga ngritja e rëndë, stresi fizik, hipotermia ose palëvizshmëria e zgjatur, atëherë shkaku mund të jetë mioziti, lumbago ose hernia ndërvertebrale.

Dhimbja akute që rrezaton në këmbë ose në krahë mund të sinjalizojë radikulit, hernie intervertebrale ose osteokondrozë. Ndjesitë e pakëndshme përkeqësohen nga ecja, përkulja ose kollitja dhe dobësia ndihet në gjymtyrë.

E njëjta hernie ndërvertebrale, lumbago dhe osteokondroza, si dhe spondiloza, gjithashtu mund të shkaktojnë dhimbje pulsuese. Kjo konfirmohet kur dhimbja nuk qetësohet edhe pas analgjezikëve.

Nëse dhimbja shpërthen ose shtyp në zonën e gjoksit, kjo është një shenjë e embolisë pulmonare ose infarktit të miokardit. Siklet në shpinë flet për spondiloartroza, dhe në rajonin e mesit - për bllokimin e zorrëve. Atheroskleroza mund të jetë shkaku i dhimbjes së fortë në qafë.

Dhimbje shpine pas gjumit

Në mëngjes, shpina mund të dëmtojë, jo vetëm për shkak të dyshekut të gabuar ose sjelljes së gabuar gjatë gjumit. Hipotermia, stresi ose ngritja e rëndë një ditë më parë mund të shkaktojë ngurtësim dhe dhimbje poshtë teheve të shpatullave, në pjesën e poshtme të shpinës, në anën e djathtë ose të majtë.

Arsyet mund të jenë të ndryshme: lakimi i shtyllës kurrizore, osteokondroza, hernia ndërvertebrale ose obeziteti. Gjithashtu, shpina juaj mund të dëmtojë në mëngjes gjatë shtatzënisë.

Patologjitë e shtyllës kurrizore dhe të kyçeve

Siklet në shpinë mund të shoqërohet me sëmundje të sistemit musculoskeletal:

 • Spondiliti ankilozues. Për shkak të spazmës së muskujve, pacienti përkulet përpara për të lehtësuar shqetësimin. Më pas, rruazat e përflakur ngurtësohen dhe rriten së bashku, gjë që e bën shtyllën kurrizore më pak fleksibël.
 • Artrit rheumatoid. Sëmundja fillon në gjunjë, nyje të hip ose shpatulla, duke u zhvendosur më pas në shpinë të qafës së mitrës. Në mëngjes, pacientët kanë ndjesi të shtënat dhe ngurtësi: rruazat e prekura bëjnë presion të panevojshëm mbi nervat.
 • Spondiloliza dhe spondilolistezia. Pacienti ndjen siklet në pjesën e poshtme të shpinës: rruazat janë zhvendosur dhe shtrydhin mbaresat nervore.
 • Osteomielit. Dhimbja akute e muskujve ndodh për shkak të një infeksioni në indin e eshtrave të shtyllës kurrizore.
 • Osteokondroza. Me këtë sëmundje, amortizimi i shpinës bëhet më keq. Disqet midis rruazave janë të dëmtuara, dhe fibroza e unazës prishet: bërthama e diskut del përmes çarjeve dhe shtrëngohet.
 • Hernia intervertebrale. Zgjatja midis rruazave është e ngjeshur gjatë lëvizjes, si rezultat i së cilës është dëmtuar.

Sëmundjet e shoqëruara me muskulaturë

Burimi i shqetësimit mund të jetë spazma dhe nxitjet në korse muskulore që mbështet shtyllën kurrizore:

 • FibromialgjiaMe këtë sëmundje, shpina dhemb nga qafa në pjesën e poshtme të shpinës, dhe shqetësimi përkeqësohet duke shtypur në vende të caktuara.
 • Dermatomyositis. Lëkura rreth muskujve të strijuar dhe të lëmuar bëhet e përflakur.
 • Polimioziti. Sëmundja ndodh për shkak të mbingarkesës ose hipotermisë: dhemb të kthehet, dhe dobësia ndihet në muskuj.
 • Polymyalgia rheumatica. Theshtë e vështirë për pacientin të ngrihet në këmbë pa ndihmën e dikujt, dhe asimetria është qartë e dukshme në shpinë.
 • Sëmundja e Charcot. Nervat periferikë përgjatë shpinës bëhen të përflakur. Ndjeshmëria bëhet më e keqe, muskujt bëhen më të dobët dhe ecja e pacientit ndryshon.

Sëmundjet e palcës kurrizore

Ndjesi të pakëndshme mund të ndodhin për shkak të faktit se çdo pjesë e palcës kurrizore është e kapur ose e përflakur.

Burimet e dhimbjes në këtë rast:

 • ngjeshja e membranave kurrizore si rezultat i një frakture, hematome ose abscesi;
 • pezmatim i muskujve aty pranë;
 • çrregullime të qarkullimit të gjakut;
 • hemorragji;
 • mungesa e vitaminave;
 • ndërlikimi i HIV ose sifilizit;
 • tumori i shpinës me etiologji të ndryshme;
 • sklerozë të shumëfishtë.

Psikosomatikë

Pjesa e pasme gjithashtu mund të dëmtojë për shkak të faktorëve psikologjikë: depresioni, tensioni nervor, stresi kronik ose pakënaqësia seksuale.

Lokalizimi i dhimbjes së shpinës

Ndjesitë e pakëndshme në pika të ndryshme të shpinës shkaktohen nga faktorë të ndryshëm.

Për shembull, dhimbja në anën e djathtë ndodh për shkak të lordozës, skoliozës, kyfozës ose zhvendosjes së diskut ndërvertebror. Ana e majtë dhemb për shkak të splenitit, shtrëngimit të shtyllës kurrizore ose duodenitit dhe burimi i dhimbjes së mesit mund të jetë dhimbja e nervit shiatik, osteokondroza ose hernia intervertebrale.

Nëse dhemb vetëm mbi pjesën e poshtme të shpinës në të djathtë - mund të jetë miozit, në të majtë - osteokondroza.

Sikleti në të gjithë shtyllën kurrizore sinjalizon zgjatje, e cila mund të zhvillohet në osteokondrozë.

Kur duhet të shihni një mjek sa më shpejt të jetë e mundur?

Nëse shkaku i dhimbjes së shpinës është tendosja ose stresi, ai do të zhduket pas disa ditësh. Sidoqoftë, në rastin kur dhimbja rritet vetëm, nevojitet kujdes urgjent mjekësor.

Nevojitet një konsultë e menjëhershme e mjekut në situatat e mëposhtme:

 • nuk mund të gjejë një pozicion në të cilin dhimbja bëhet më e dobët;
 • kohët e fundit kanë pasur një dëmtim të shpinës ose kontuzion;
 • gjendja përkeqësohet gjatë natës;
 • ecja e pacientit ka ndryshuar;
 • pacienti është në ethe;
 • gjymtyrët bëhen të dobëta, mpirë, ndjehet ndjesi shpimi gjilpërash;
 • lehtësuesit e dhimbjeve nuk ndihmojnë.

Diagnostifikimi i dhimbjes së shpinës

Për të përcaktuar shkakun e shqetësimit në shpinë, duhet të bëni një takim me një neurolog. Nëse është e nevojshme, duhet të bëhen analiza të gjakut për të kontrolluar infeksionin ose inflamacionin. Gjithashtu mund të kërkohen provime, të cilat do të përshkruhen nga një specialist.

Skanimi me ultratinguj dupleks dhe tripleks i enëve të qafës dhe trurit është i nevojshëm për të diagnostikuar shkaqet e dhimbjes së kokës, marramendjes ose presionit të lartë të gjakut.

MRI ju lejon të shihni tumore në rruaza, shtypje të nervave kurrizorë dhe palcës kurrizore, disqe intervertebrale hernie, ngushtim të kanalit kurrizor. CT është e nevojshme për të zbuluar frakturat e rruazave.

Rrezet X ndihmojnë në vlerësimin e gjendjes së strukturave të kockave në mënyrë që të diagnostikojnë frakturat, spondilolistezën, artritin dhe shkallën e qëndrimit të dobët.

Elektromiografia zbulon ngjeshjen e nervit për shkak të stenozës kurrizore ose hernies së diskut.

Si të lehtësoni dhimbjet e shpinës?

Para së gjithash, ju duhet të relaksoheni. Për ta bërë këtë, shtrihuni në bark në një sipërfaqe të sheshtë dhe të fortë, mundësisht në dysheme. Pas disa minutash, rrotullohuni mbi shpinë dhe ngrini këmbët në mënyrë që ato të jenë në një kënd 90 gradë. Kjo do të zvogëlojë ngarkesën në shpinë.

Pomadat dhe kremrat anti-inflamatorë janë gjithashtu të dobishëm. Kur dhimbja të qetësohet, duhet të ngriheni butësisht dhe të lidhni zonën e lënduar me një shall ose peshqir.

Nëse lehtësuesit e dhimbjeve nuk janë të disponueshëm, një kompresë e ftohtë - një paketë akulli ose ushqim nga frigoriferi - do të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjeve të forta. Nuk do të jetë e mundur të heqësh qafe shqetësimin, por ai mund të lehtësojë gjendjen. Opsioni diametralisht i kundërt do të ndihmojë gjithashtu - një jastëk ngrohje ose një kompresë ngrohëse.

Një ngrohje e lehtë ose një shëtitje e lehtë do të ndihmojë të heqni qafe ndjesitë e pakëndshme.

Trajtimi i dhimbjes së shpinës

Pas ekzaminimit dhe diagnozës, mjeku përshkruan trajtim. Për të lehtësuar shqetësimet, një specialist përshkruan qetësues të dhimbjeve, vitamina B dhe relaksues të muskujve. Ndonjëherë rekomandohet pushimi në shtrat dhe veshja e një korse të veçantë.

Një fazë e rëndësishme e trajtimit është fizioterapia. Këto janë elektroforezë me ilaçe, terapi lazer, fonoforezë dhe terapi magnetike. Elektroneurostimulimi dhe akupunktura gjithashtu ndihmojnë.

Për dhimbjet e shpinës, masazhi, terapia manuale, osteopatia dhe terapia e stërvitjes janë efektive. Ato gjithashtu ndihmojnë në rehabilitimin e traumave.

Parandalimi i dhimbjes së shpinës

Për të shmangur shqetësimin e shpinës, duhet të lëvizni më shumë. Ushtrimet e mëngjesit dhe joga, kurset e dushit me kontrast dhe masazhet janë efektive.

Shtë e rëndësishme të ruhet shëndeti i mëlçisë që prodhon kolagjen dhe të rritet imuniteti. Vlen të monitorohet pesha, pasi çdo dhjetë paund shtesë rrit ngarkesën në shpinë.

Por, së pari, duhet të shmangni stresin dhe të krijoni një atmosferë madje psikologjike përreth.