Dhimbja e shpinës: shkaqet e shfaqjes, metodat e diagnostikimit dhe trajtimit

Dhimbja e shpinës e një natyre episodike ose konstante shpesh tregon se një sëmundje inflamatore ose degjenerative-distrofike gradualisht po formohet në trup. Diagnostikimi i hershëm i kësaj sëmundjeje mund të rrisë mundësinë e një rikuperimi të plotë. Dhimbja në rajonin lumbosakral të kolonës kurrizore mund të tregojë osteokondrozë, hernie, zgjatje, infeksion ose probleme me organet e brendshme.

Pse dhemb mbrapa

Nëse një person ankohet për manifestime të dhimbshme në shpinë mesit, fillimisht mjeku shpreh dyshime për problemet e pacientit me sistemin musculoskeletal. Dhe vetëm pasi të përjashtohen sëmundje të tilla, kryhet një ekzaminim i plotë për të vlerësuar gjendjen e organeve të brendshme.

dhimbje shpine në rajonin e mesit

Kjo sepse ekziston një inervim i përgjithshëm i rruazave mesit dhe disqeve ndërvertebrorë me trungjet e indit nervor. Për këtë arsye, shfaqja e dhimbjes, për shembull, në organet e tretjes, mund t'i jepet vetëm rajonit të mesit. Le të njihemi në detaje me disa nga shkaqet e dhimbjes së mesit.

Ngarkesa të tepërta

Isshtë një burim relativisht natyral i dhimbjes së shpinës. Me punë të vështirë fizike ose trajnim aktiv sportiv, indet muskulore janë të ekspozuara ndaj stresit të tepruar. Ai grumbullon acid laktik, i cili irriton indet e muskujve skeletorë. Si rezultat, përveç dhimbjes, një person vëren shfaqjen e një ndjesie djegie të mjaftueshme të fortë. Çdo shqetësim zhduket pas një pauze të shkurtër, pasi acidi laktik sekretohet nga muskujt.

Në rast të dhimbjes së shpinës çdo herë gjatë stërvitjes, nëse intensiteti i tyre mbetet i pandryshuar për disa orë, duhet të konsultoheni me mjekun. Trajnimi i tepërt, ngritja e objekteve të rënda shpesh provokojnë shfaqjen e mikrotraumave në disqe dhe rruaza, formimin e sëmundjeve të një natyre degjenerative-distrofike.

Osteokondroza dhe hernia ndërvertebrale

Osteokondroza e mesit e fazës I, II dhe III është shkaku kryesor i dhimbjes së shpinës. Në një fazë të hershme, pacienti është i shqetësuar për shqetësime të vogla, duke treguar një shkatërrim të lehtë në disqet intervertebrale.

osteokondroza e shtyllës kurrizore si shkak i dhimbjes së shpinës

Në rastin kur pacienti në këtë periudhë iu drejtua një neurolog për ndihmë, një shërim i plotë i sëmundjes, si dhe restaurimi i pjesshëm i indeve të shkatërruara, është i mundur. Dhimbje e mprehtë, e fortë që rritet gjatë përkuljes ose përdredhjes së trungut tregon një dëmtim serioz të strukturës së shtyllës kurrizore.

Në sfondin e shkallës radiologjike II ose III të osteokondrozës, shpesh vërehet formimi i hernieve ose zgjatjeve. Për shkak të kësaj, shfaqet dhimbja shpuese, dhe është gjithashtu e mundur të zhvillohen komplikime serioze - sindromi radikular, mielopati diskogjenike.

Sëmundjet gjinekologjike

Siklet në shpinë mesit shpesh shqetëson gratë që janë diagnostikuar me adnexitis, një inflamacion që njëkohësisht prek vezoret dhe tubat fallopiane (shtojcat e mitrës). Përveç sindromës së dhimbjes, pacientët shënojnë shfaqjen e shkarkimit nga organet gjenitale, shfaqjen e problemeve me konceptimin dhe parregullsitë në ciklin menstrual.

Një simptomatologji e ngjashme vërehet me inflamacion të shtojcave të mitrës, formimin e një ciste në vezore dhe formimin e polipeve në mitër.

Sëmundja e veshkave

Meqenëse veshkat janë të vendosura direkt pranë rajonit të mesit, kur funksionaliteti i tyre zvogëlohet, një person mund të ndiejë dhimbje në pjesën e poshtme të shpinës. Fakti që preken këto organe të çiftëzuara në formë fasule tregohet nga një shkelje e funksionit urinar, shfaqja e papastërtive purulente ose të përgjakshme në urinë dhe përkeqësimi i mirëqenies në përgjithësi.

Dhimbja në shpinë lumbale është shpesh shqetësuese në prani të sëmundjeve të tilla: cistit (përfshirë hemorragjik), glomerunonefrit, pyelonefrit, dështim renal akut dhe kronik.

Mbajtja e një fëmije

shtatzënia si shkak i dhimbjes së shpinës

Ky është një nga faktorët natyrorë që çon në manifestime të pakëndshme në shpinë mesit. Kur një grua lind një fëmijë të ardhshëm, mitra dhe fetusi rriten në madhësi, për shkak të të cilave dëmtohen receptorët nervorë të vendosur më poshtë.

Gjatë tremujorit të fundit, trupi i nënës së ardhshme fillon të prodhojë një hormon të veçantë - relaksin. Kjo çon në relaksimin e ligamenteve, tendonave, në mënyrë që të lehtësojë kalimin e fetusit përmes kanalit të lindjes. Për shkak të kësaj, intensiteti i dhimbjes mund të rritet në mënyrë dramatike.

Endometrioza

Kjo është një sëmundje e zakonshme gjinekologjike, në sfondin e së cilës indi i brendshëm i mitrës rritet përtej kufijve të tij. Indi endometrioid ka një ndjeshmëri të shtuar ndaj hormoneve të sintetizuara nga trupi, për këtë arsye, endometrioza shfaqet si gjakderdhje mujore. Për shkak të kësaj, zhvillohet inflamacioni, një nga shenjat e së cilës është sindroma e dhimbjes, që rrezaton në rajonin lumbosakral të kolonës kurrizore.

Menstruacionet

Manifestime të dhimbshme të një natyre tërheqëse të ashpërsisë së moderuar shfaqen në gjysmën e grave para menstruacioneve ose gjatë gjakderdhjes. Kjo dhimbje është mjaft e natyrshme dhe largohet menjëherë pasi të keni përfunduar periodat. Siklet mund të ndihet edhe në pjesën e poshtme të shpinës.

dhimbje shpine në rajonin e mesit

Etiologjia patologjike e dhimbjes së shpinës gjatë menstruacioneve tregohet nga prania e çrregullimeve dispeptike, diarre ose kapsllëk, dhimbje koke të shpeshta dhe marramendje. Në një situatë të ngjashme, një grua mund të diagnostikohet me algomenorrhea ose mosfunksionim menstrual.

Madhësitë e gjoksit

Kolona kurrizore te femrat me gjinj të mëdhenj është e ngarkuar shumë. Nëse gjëndrat e qumështit nuk shpërndahen siç duhet, rreziku i formimit të proceseve degjenerative-shkatërruese rritet. Gratë me gjoks të madh shpesh përkulen, gjë që kontribuon në përkeqësimin e kolonës kurrizore.

Këpucë të pakëndshme

Ndjesitë e dhimbshme në shpinë mesit që shfaqen në fund të një dite pune është një gjendje e zakonshme për gratë që ecin me këpucë të ngushta me takë të lartë. Kjo çon në një shkelje të enëve të gjakut, shqetësime në qarkullimin e gjakut në ekstremitetet e poshtme dhe organet e legenit. Si rezultat, ushqimi i disqeve ndërvertebral në rajonin e mesit përkeqësohet, për shkak të të cilave ato shkatërrohen. Situata po përkeqësohet për shkak të rritjes së stresit në shpinë.

Menopauza

Gjatë periudhës së menopauzës në trupin e gruas, ka një rënie në prodhimin e estrogjeneve të përfshira në rregullimin e proceseve të rimëkëmbjes në sistemin musculoskeletal. Struktura e kockave humbet aftësinë për të asimiluar plotësisht elementët gjurmë të kërkuar për restaurimin e saj. Bëhet e brishtë, e cila mund të çojë në fraktura të shpeshta. Shfaqjet e dhimbshme në shpinë lumbare gjatë menopauzës mund të tregojnë resorbim të kockave, formimin e osteoporozës.

Mbipesha

ushtrime për karrige për të trajtuar dhimbjet e mesit

Mbipesha është një nga shkaqet e osteokondrozës lumbosakrale. Pesha e tepërt rrit ngarkesën në disqet ndërvertebrore, gjë që çon në një rrezik në rritje të mikrotraumës me shkatërrim të mëtejshëm të indeve vertebrale.

Një person që ka mbipeshë zakonisht nuk ha mirë. Dieta e tij është e pasur me ushqime me shumë kalori, dhe perimet dhe pemët e freskëta që përmbajnë elementë thelbësorë gjurmë dhe vitamina nuk konsumohen në sasi të mjaftueshme. Me ngarkesa të rritura në kombinim me mungesën e substancave të dobishme, ekziston një tendencë për të formuar osteokondrozë të rajonit mesit.

Onkologji

Ndryshimet në strukturën gjenetike të qelizave çojnë në një shkelje të rregullimit të rritjes dhe riprodhimit të tyre. Si rezultat, ekziston një përhapje patologjike e indeve, formimi i një tumori të një natyre beninje ose malinje.

Dhimbja në shtyllën kurrizore të mesit mund të shfaqet në sfondin e cenimit të tumorit të receptorëve nervorë të ndjeshëm, shpinës, indeve të buta dhe sistemit të qarkullimit të gjakut. Kalciumi absorbohet në sasi të mëdha nga neoplazma, për shkak të së cilës një mangësi e kësaj substance zhvillohet në indet e eshtrave, gjë që çon në hollimin e kockave.

Hipotermia

Muskujt e skeletit në rajonin lumbosakral shpesh janë të përflakur për shkak të ndikimit të temperaturave të ulëta. Kjo bëhet arsyeja për formimin e miozitit - një sëmundje që shfaqet si një sindrom dhimbjeje lokale në muskujt e dëmtuar. Intensiteti i tij rritet ndjeshëm gjatë lëvizjes dhe palpimit. Në sfondin e procesit inflamator, ka një rritje të tonit të muskujve, gjë që e bën pjesën e poshtme të shpinës më pak të lëvizshme.

Varieteteve të dhimbjes

dhimbje në pjesën e poshtme të shpinës

Një diagnozë fillestare mund të bëhet bazuar në një përshkrim të hollësishëm të simptomatologjisë shqetësuese. Me secilën sëmundje, dhimbja shfaqet me ashpërsi, frekuencë dhe gjendje të ndryshme që i paraprijnë shfaqjes së saj.

Dhimbje e fortë

Ky sindrom dhimbjeje është tipik për fazën II dhe III të osteokondrozës lumbale. Në këtë fazë, ndodhi një shkatërrim i rëndësishëm në disqet ndërvertebrore, dhe karakteristikat e tyre të amortizimit u humbën. Ata nuk janë në gjendje të zbusin ngarkesën gjatë lëvizjes, gjë që e bën strukturën vertebrale të paqëndrueshme.

Kjo çon në ngjeshjen e indeve të buta. Dhimbja e fortë fillon të shqetësojë edhe në një gjendje të palëvizshme, duke u rritur në sfondin e kthesave dhe kthesave, të qeshura me zë të lartë, kollitje dhe teshtitje. Përveç kësaj, ekziston një ndjenjë e "gungave të patë" dhe dobësisë në muskuj.

Dhimbje e fortë

Arsyeja për shfaqjen e sindromës së dhimbjes akute është shtrydhja e receptorëve në kanalin kurrizor nga osteofitet ose disqet. Kjo është tipike për një sulm të lumbagos, i manifestuar shpesh në sëmundjet reumatike, osteokondrozën lumbosakrale, radikulopatitë.

Ndjesitë e dhimbshme janë aq të theksuara, shpuese, djegëse sa pacienti nuk është në gjendje të lëvizë. Shpesh, një person nuk mund të drejtojë shpinën për shkak të frikës se do të shfaqet dhimbja.

Ashtë një dhimbje e shurdhër

Dhimbja në shpinë mesit e një karakteri të shurdhër, të dhembur dhe të ngutshëm është karakteristikë e sëmundjeve të sistemeve të brendshme, duke përfshirë organet gjenitourinar dhe riprodhuese. Një shqetësim i tillë mund të tregojë zhvillimin e osteokondrozës, spondiloartrozës, spondiloartritit.

Dhimbja nuk është e lokalizuar, por mund të rrezatojë në ije, vithe dhe kavilje. Shpesh, dhimbja që dhemb është dëshmi e një procesi shkatërrues në kolonën kurrizore ose inflamacionit në sistemin e brendshëm.

Dhimbje kronike

ushtrime për dhimbjet e shpinës

Dhimbja e një natyre konstante në pjesën e poshtme të shpinës tregon transformimin e sëmundjes në një kronike. Sharpshtë e mprehtë, e fortë gjatë rikthimit, rrezaton në zonat e afërta të trupit. Gjatë periudhës së faljes, siklet i lehtë shfaqet gjatë hipotermisë, ushtrimit fizik, përkeqësimit të sëmundjeve të tjera, infeksioneve virale të frymëmarrjes akute.

Sindroma e dhimbjes rritet në sfondin e përkuljes, kthimit të bustit, ecjes nëpër shkallë dhe ecjes për një kohë të gjatë.

Masat diagnostike

Sëmundja diagnostikohet bazuar në ankesat e pacientit, ekzaminimin e tij vizual, të dhënat anamnestike, rezultatet e diagnostifikimit instrumental dhe laboratorik. Më informative në identifikimin e problemeve me sistemin muskuloskeletor është ekzaminimi me rreze X. Në imazhin që rezulton, ju mund të shihni rruaza të ndryshuara, osteofite të formuara (formacione kockash).

Nëse mjeku dyshon në zhvillimin e një hernie, përshkruhen zgjatje, sëmundje të sistemeve të brendshme, ultratinguj, MRI dhe CT. Falë këtyre metodave diagnostikuese, është e mundur të zbulohet se ku është lokalizuar sëmundja, për të vlerësuar shkallën e përparimit të inflamacionit.

Një studim klinik i gjakut dhe urinës është i detyrueshëm. Nëse ekziston dyshimi për praninë e një sëmundjeje sistemike (përdhes, artriti reumatoid), kryhet një studim biokimik, serologjik.

Cilin mjek të kontaktojë

Shpesh, dhimbja e shpinës shfaqet pas një dëmtimi - subluksimi i rruazave, mavijosje të rënda, lezione të kanalit kurrizor. Në një situatë të tillë, do t'ju duhet ndihma e një traumatologu.

Ju gjithashtu mund të shihni një terapist. Një mjek i tillë mund të diagnostikojë sëmundjet e shtyllës kurrizore, sistemet e brendshme. Pas ekzaminimit të rezultateve të diagnostikimit, ai do të përcaktojë se cili konsultë e specialistit të ngushtë është e nevojshme (reumatolog, neuropatolog ose ortoped) për të përshkruar trajtim të mëtejshëm.

ekzaminimi i pacientit nga një mjek për dhimbje në shpinë

Ndihma e parë

Nëse ka dhimbje të forta akute, viktima duhet të vendoset në një sipërfaqe të fortë në një pozicion në të cilin shqetësimi bëhet më pak i theksuar. Mund të shtriheni me gjunjët pak të përkulur dhe të vendosni një batanije të mbështjellë nën to. Për të lehtësuar shpejt dhimbjen, mund të merrni ndonjë ilaç anti-inflamator jo-steroide.

Veprimet terapeutike

Analgjezikët mund të ndihmojnë në heqjen e dhimbjeve të shpinës. Efekti i tyre nuk do të zgjasë shumë nëse nuk e trajtoni siç duhet sëmundjen themelore. Disa patologji të sistemeve të brendshme trajtohen mirë, përfshirë onkologjinë. Por restaurimi i plotë i disqeve intervertebrale të shkatërruara dhe rruaza të deformuara në sfondin e osteokondrozës është e pamundur. Qëllimi i terapisë është të arrijë falje të qëndrueshme, gjatë së cilës dhimbja në shpinë lumbare nuk shqetëson.

Terapia me ilaçe

Para së gjithash, për dhimbjen e shpinës, rekomandohet marrja e barnave anti-inflamatore jo-steroide (NSAIDs) në formë tabletash ose kapsulash.

Në rast të sëmundjeve onkologjike, ata përdorin ndihmën e analgjezikëve narkotikë. Nëse dhimbja ndodh për shkak të spazmës së muskujve të skeletit, tregohen relaksues të muskujve.

Në trajtimin e sëmundjeve të sistemeve të brendshme, gjithashtu përshkruhen analgjezikë.

Trajtimi me vajra dhe pomada

Ointments dhe gels janë përdorur për të lehtësuar siklet të butë në të moderuar në rajonin e mesit. Droga për përdorim të jashtëm përfshihet gjithashtu në regjimet terapeutike për të zvogëluar dozën e injeksioneve dhe ilaçeve të tabletave, për të zvogëluar ngarkesën farmakologjike në trup.

Për dhimbjen e shpinës, mund të përshkruhet përdorimi i agjentëve të jashtëm nga grupet e mëposhtme:

  1. NSAIDs - kanë efekte anti -inflamatore, analgjezike dhe dekongestante.
  2. Xhelat dhe vajrat ngrohës - kanë një efekt analgjezik, irritues dhe shpërqendrues lokal.
  3. Kondroprotektorët në sfondin e osteokondrozës - kanë efekte analgjezike dhe anti -inflamatore, stimulojnë rikuperimin e diskut.

Injeksione

Zgjedhja e lehtësuesve të dhimbjeve, mjeku bazohet në llojin e sëmundjes, rrjedhën e saj, ashpërsinë e sindromës së dhimbjes. Për të eleminuar dhimbjen akute, ata shpesh drejtohen në ndihmën e bllokadave të ilaçeve me përdorimin e glukokortikosteroideve dhe anestetikëve. Përdorimi i agjentëve hormonalë është mjaft i dëmshëm për trupin, kështu që procedura të tilla mund të kryhen maksimumi 1 herë në 1-3 muaj.

Për të eleminuar dhimbjen e fortë, NSAID përshkruhen në formën e injeksioneve në muskul.

Fizioterapi

gjimnastikë për dhimbjet e shpinës

Nëse një sëmundje është diagnostikuar tashmë, ose për të parandaluar zhvillimin e saj, ekspertët këshillojnë pacientët të kryejnë ushtrime gjimnastikore terapeutike çdo ditë. Kjo do të ndihmojë:

  • të përmirësojë qarkullimin e gjakut në rajonin e mesit;
  • forconi kornizën muskulare të shpinës;
  • zvogëloni intensitetin e dhimbjes.

Kompleksi gjimnastikor zhvillohet nga mjeku që merr pjesë në bazë të llojit të sëmundjes, ndërlikimeve të pranishme dhe gjendjes fizike të pacientit.

Trajtim masazhi

Për të përmirësuar furnizimin me gjak dhe lëndë ushqyese në inde, për të normalizuar tonin e muskujve skeletorë dhe të lëmuar, për të forcuar muskujt, rekomandohet të bëni një masazh:

  • klasik;
  • pikë;
  • segmentar;
  • i konservuar

Masazhi përshkruhet si për qëllime terapeutike ashtu edhe për të parandaluar zhvillimin e përkeqësimit në rrjedhën kronike të patologjisë.

masazh si një mënyrë për të trajtuar dhimbjet e mesit

Trajtimi i të nxehtit dhe të ftohtit

Efekti në shpinë mesit me nxehtësi ndihmon në eliminimin e dhimbjes, por vetëm pasi të ndalet procesi akut inflamator. Për këto qëllime, një jastëk ngrohje, vaj i ngrohtë ose xhel, banjë është i përshtatshëm.

Nën ndikimin e krioterapisë (trajtimi i ftohtë), sistemet e adaptimit aktivizohen. Në zemër të kësaj procedure fizioterapeutike, përgjigjja e trupit nuk është hipotermia e shtresave të jashtme të lëkurës.

Veprimet parandaluese

Shtë e mundur të parandaloni shfaqjen e dhimbjes në shpinë mesit duke përjashtuar faktorët që mund të provokojnë shfaqjen e problemit. Shtë e nevojshme të ndaloni ecjen në këpucë me takë të lartë, për të minimizuar konsumin e ushqimeve shumë kalori. Sportet e rregullta, noti dhe joga janë profilaksi e mirë.