Osteochondrosis të qafës së mitrës shpinë: simptomat, trajtimin, ushtrime, droga

Në botën moderne kjo sëmundje janë pothuajse të gjithë njerëzit mbi moshën 25 vjeçare. Të qafës së mitrës osteochondrosis është shumë më e përhapur se sa në pjesët e tjera të shtyllës kurrizore. Rëndësia e kësaj teme nuk mund të overemphasized.

Në këtë artikull ne do të shikojmë se çfarë e shkakton këtë sëmundje, ajo që duket, si për të trajtuar të qafës së mitrës osteochondrosis, që droga efektive në trajtimin e tij, të cilat drogës pa metoda të ekzistojnë si dhe të mësojnë përgjigjet për pyetjet më të shpeshta të pacientëve me një diagnozë të ngjashme.

Osteochondrosis e shpinë qafës së mitrës është një degjenerative-dystrophic lezioni (progresive) e intervertebral disqe në shpinë qafës së mitrës. Për këtë arsye, ndryshimet në dy disqe intervertebral dhe rruaza dhe nyje të qafës së mitrës.

të qafës së mitrës osteochondrosis

Shkaqet e osteochondrosis të qafës së mitrës

Si pasojë e faktorëve të mëposhtëm ndodh rritja e ngarkesës në qafës së mitrës shpinë, muskujt e qafës, janë duke u përpjekur për të kompensuar për shtesë të ngarkesës, ekziston një vrull, qarkullimin në këtë zonë, e cila çon në ndryshime degjenerative. Për shkak të një numri faktorësh ka ndryshime në intervertebral disqe të qafës së mitrës, duke ndryshuar strukturën e tyre, ushqimin e tyre është e shqetësuar, ndodhin ndryshime në të nyjeve të vogla në mes të rruaza, duket kockëmadh rritje vertebral organeve, për shkak të rritjes së ngarkesës në disqe intervertebral ndryshuar.

Faktorët që kontribuojnë për zhvillimin e degjenerative të diskut sëmundjet e qafës së mitrës shpinë:

 • I pasaktë sjellje dhe prania e scoliosis
 • Mbipeshë
 • Mungesa e ushtrimit, ulur punës
 • Më parë vuajnë një dëmtim në shtyllën kurrizore
 • E metabolizmit
 • Stërvitje e madhe
 • Stresi i vazhdueshëm dhe tensioni
 • Niveli i ulët i përgatitjes fizike
 • Predispozicion gjenetik
 • Të përhershëm të gabuar pozicionin e trupit, për shembull, e mbajnë celularin sup
 • Të vazhdueshme tensioni të kthehet qafë, për shkak të natyrës së punës (stresi në një pozitë të ulur) shoferët, zyra e punëtorëve.
 • Zhvillimore anomalitë në shpinë qafës së mitrës

Shkalla e zhvillimit të qafës së mitrës degjenerative të diskut sëmundje

Shkalla e osteochondrosis është një pamje klinike dhe ankesat e pacientit. Nuk duhet të konceptit të shkallës duhet të ngatërrohet me fazat e degjenerative të diskut sëmundje. Në lidhje me fazat që do të diskutohet më poshtë.

Shkallën e parë

manifestimet klinike janë minimale, pacienti mund të ankohet në dhimbje në shpinë qafës së mitrës është intensitet të ulët, kjo mund të shtojë kur ju kthejnë kokën tuaj. Ekzaminimit fizik, mund të zbulojë të vogël tensionin e muskujve të qafës.

Shkallë të dytë

pacienti në fjalë për dhimbje në shpinë qafës së mitrës, intensitetin e tij është shumë më e madhe, dhimbja mund të jetë e përhapjes së në supe, në krah. Kjo ndodh për shkak të ulur lartësinë e diskut intervertebral dhe vuaj nervore nervat. Dhimbja është më e keqe kur lakimi dhe duke e kthyer kokën. Pacienti mund të vërehet ulje e performancës, dobësi, dhimbje koke.

Shkalla e tretë

simptomat e qafës së mitrës degjenerative të diskut sëmundje janë të përforcohet, dhimbja është e vazhdueshme të përhapjes së për krah ose shpatull. Mpirje ose dobësi në muskujt e duarve, pra, si janë diskale disqe. Të shqetësuar dobësi, marramendje. Kur ekzaminimi zbuloi reduktuar lëvizshmërinë në shpinë qafës së mitrës, dhimbje në palpation të qafës së mitrës.

Në shkallën e katërt

nuk është një të plotë shkatërrimin e diskut intervertebral dhe zëvendësimin e saj me ind lidhës. Në marramendje intensifies, ka një zhurmë në vesh, humbje të koordinimit, si proces përfshin vertebral arterieve që furnizojnë cerebellum dhe occipital lob e trurit.

Pamje klinike të degjenerative të diskut sëmundjet e qafës së mitrës shpinë — simptomet dhe shenjat

Simptomat e degjenerative të diskut sëmundjet e qafës së mitrës shpinë janë të ndryshme nga manifestimet e sëmundjes në vende të tjera të shtyllës kurrizore. Kjo është për shkak se rruaza të qafës së mitrës janë të vendosura pranë njëri-tjetrit, disqe intervertebral kanë një numër relativisht të vogël lartësi, duke rezultuar në klinikë edhe në më të vogla proceset patologjike. Gjithashtu në shpinë qafës së mitrës shpesh rezulton në ngjeshja e rrënjët nervore dhe të palcës kurrizore.

Simptomat më të zakonshme degjenerative të diskut sëmundjet e qafës së mitrës simptomat:

 • Dhimbje: dhimbje mund të kenë të ndryshme, lokalizim, ata mund të jenë në qafë, në occipital rajon, krah ose në pjesën e sipërme ekstremitetet. Dhimbje në krah ose në krahun shfaqet kur procesi përfshin rrënjë nervore, Innervate e sipërme të gjymtyrëve. Dhimbja në anën e pasme të kokës të shkaktuara nga spazma e qafës muskujt që të bashkëngjitni occipital kockave dhe të qarkullimit të gjakut në këtë fushë.
 • Dobësia e duarve ndodh kur dëmtuar në shtyllën kurrizore, e cila përmban nervat motorike që Innervate krah muskujt.
 • Ka rënë ndjesi në dorë ndodh kur dëmtuar në shtyllën kurrizore, e cila përmban nervat e ndjeshme, innervating e lëkurës së sipërme të gjymtyrëve.
 • Kufizimi i levizjes e qafës së mitrës shpinë dhe përtyp kur lëvizja ndodh për shkak të ulur lartësinë e diskut intervertebral, pamjen e kockëmadh rritje në vertebral organet dhe prishjen e nyjeve të vogla mes rruaza të qafës së mitrës.
 • Marrje mendsh, humbje të koordinimit, dobësi - të gjitha këto simptoma janë për shkak të përfshirjes së vertebral arterie, e cila shkon në vet channel, të vendosura në tërthor proceset e rruaza të qafës së mitrës. Zhvillimi i qafës së mitrës degjenerative të diskut sëmundje, formimin e indet fijor, zhvendosjen e rruaza, përkeqësim rrjedhjen e gjakut në këto arteriet, gjë që çon në përkeqësim të furnizimit me gjak të occipital lobes e trurit dhe cerebellum.
 • Mpirje e gjuhës, humbjen e dëgjimit dhe të shikimit

të ndodhë në raste të rënda të rënda në përkeqësimin e furnizimit me gjak të occipital lobes i trurit, cerebellum dhe të rrjedhin.

Simptomat në varësi të dëmtuar rruazë

Veç e veç, ju mund të zgjidhni radicular sindroma, udhëheqës të ndryshme ndijore dhe motorike çrregullime. Ato ndryshojnë në varësi të cilën rruazë është compressing e kurrizore rrënjë nervore:

 • C1: që çon në mpirje dhe të dëmtuar ndjesi në anën e pasme të kokës;
 • C2: dhimbje në parietal rajon dhe occiput;
 • C3: shkelje e të folurit, ndjeshmërinë ndaj gjuhës, dhimbje, dhe ulur ndjesi në anën ku margjinalizuara kurrizore nervore;
 • C4: zemra e dhimbjes, të majtë e sipërme kuadratike, supe, shpatull, çrregullime të frymëmarrjes, ulur tonin e muskujve të qafës;
 • C5: supe dhimbje në rajon të jashtëm;
 • C6: dhimbje që rrezaton nga parakrahun për të gishtit të madh, dhe nga qafa tek shpatullat teh;
 • C7: dhimbje në shpinë të sup, nga qafa tek shpatullat-teh, i jep një parakrah për 2-4 gishtat e një dore;
 • C8: dhimbje nga qafa tek shpatullat nga parakrah në gishtin e vogël.

Diagnoza e qafës së mitrës degjenerative të diskut sëmundje

Kryesore diagnostikuese metodave:

 • Radiografi e shpinë qafës së mitrës. Është një uninformative metodë, veçanërisht në fazat e vonshme të sëmundjes.
 • CT. Më mirë e tregojnë ndryshimet në rruaza, por është e vështirë për të përcaktuar madhësinë dhe prania e intervertebral hernie, dhe prania e disko-medullary konfliktit (ngjeshja e kurrizore hernie).
 • Rezonancë magnetike të imazhit. Më informative metodë. Krejtësisht e dukshme jo vetëm struktura e kockave, por gjithashtu disqe intervertebral, hernie, madhësia e tyre, drejtimin e tyre të rritjes.
 • Nëse ju dyshoni për një shkelje të rrjedhjen e gjakut në vertebral arterieve, të përdorur ultratinguj duplex skanim. Kjo metodë lejon të përcaktohet me saktësi nëse ka një ulje në shpejtësinë e rrjedhjes së gjakut, nëse nuk është një pengesë normale të fluksit të gjakut.

Kontrolli radiografik fazë të qafës së mitrës degjenerative të diskut sëmundje.

 • Faza 1 – ndryshime minimale në konfigurimin e rruaza, rrafshim i qafës së mitrës lordosis (përkulja).
 • Faza 2 – paqëndrueshmëri mes rruaza, është e mundur zhvendosjen e një rruazë në raport me një tjetër, torsion (rrotullimin rreth boshtit të shtyllës kurrizore), një rënie të vogël në lartësinë e diskut intervertebral.
 • Faza 3 – duke reduktuar lartësinë e diskut intervertebral ¼ relativisht të vendosur mbi disk, ndryshimet në intervertebral nyje, më vonë osteophytes (outgrowths e kockave), ngushtimin e intervertebral vrima dhe ngushtimin e kurrizore canal se shtëpitë e palcës kurrizore me membranat e saj.
 • Faza 4 – një reduktim të ndjeshëm në lartësinë e diskut intervertebral, ndryshime të rëndësishme në intervertebral nyjeve, i madh e pasme osteophytes, konsiderueshme ngushtimin e intervertebral vrima dhe të rëndësishme ngushtimin e kurrizore canal me formimin e myelopathy.
dhimbje në qafë

Parimet e trajtimit të qafës së mitrës degjenerative të diskut sëmundje

Metodat kryesore të trajtimit të degjenerative të diskut sëmundjet e qafës së mitrës shpinë është ilaç, terapi fizike, masazh qafën dhe zonën e qafës, veçanërisht efektive terapeutike e ushtron me qafës së mitrës osteochondrosis. E grupe kryesore e drogave që përdoren në këtë sëmundje janë:

Emri i grupit Veprim
Nonsteroidal anti-inflamator droga (NSAIDs) uljen e dhimbjeve, uljen e inflamacionit dhe ënjtje të shtyllës kurrizore e dëmtuar nervore.
Vitamina B të përmirësuar proceset metabolike në indit nervor.
Barnat që përmirësojnë gjakut rheology dhe rrjedhjen e gjakut të përmirësimin e të ushqyerit të dëmtuara rrënjët nervore dhe përmirëson rrjedhën e gjakut në tru.
Chondroprotectors droga që të rivendosur kërc indeve, duke përfshirë dëmtuar diskut intervertebral.
Relaxants muskujve droga që të lehtësojë vrull muskujve.

Kujdes! Këto barna nuk janë të parapara, të paraqitur vetëm për informacion.

Fizioterapia në trajtimin e qafës së mitrës degjenerative të diskut sëmundje

Electrophoresis me drogë. Nën veprimin e një aktuale elektrike e joneve e përgatitjeve të bien në vend. Bëhet novocaine për analgesia ose aminophylline për të përmirësuar rrjedhjen e gjakut.
Ultratinguj ka anti-inflamator, efekt analgjezik, përmirëson proceset metabolike në ndikimin e zonës.
Terapi magnetike ka një efekt analgjezik për shkak të largimit të indeve edemë.
Lazer terapi për shkak të dritës ekspozimit është arritur anti-inflamator efekt dhe përmirëson qarkullimin e gjakut.

Fizioterapia

Terapi fizike me të qafës së mitrës osteochondrosis duhet të jenë të kryera jashtë të mprehta përkeqësimin. Më të madh në efikasitetin e teknikë në periudhën e shërimit. Gjatë performancës së një kompleks nuk duhet të jetë shqetësim dhe dhimbje!

Ushtrimi # 1 Të shtrirë mbi të tij në stomak, pushoni në duart tuaja në dysheme, ngre kokën dhe bust, përsëri duhet të jetë i drejtë. Qëndroni në këtë pozicion për 1-2 minuta. Ngadalë zhytet poshtë në dysheme. Të përsëritur 2-3 herë.
Ushtrimi # 2 Të shtrirë në barkun tuaj, shtrij krahët përgjatë trupit, kokës nga ana e majtë, do të përpiqet të prekë veshin dysheme, pastaj ktheni kokën në të djathtë. Përsëriteni 6-7 herë në çdo drejtim.
Ushtrimi # 3 Në pozitë të ulur, për të marr frymë, përkulem përpara dhe koka e tij do të përpiqet të prekë gjoksin tuaj, atëherë exhaling, përkulem prapa dhe përkulni kokën tuaj. Përsëriteni 10-15 herë.
Ushtrimi # 4 Ulur bashkëngjitni pëllëmbë të ballit, presion me pëllëmbët mbi ballin, dhe ballin në pëllëmbë të duarve tuaja. Vazhdojnë këtë ushtrim për 30 sekonda. Të përsëritur 2-3 herë.
Ushtrimi # 5 Ngadalë kthejnë kokën tuaj të parë një mënyrë, pastaj në një tjetër drejtim. 10 vishet në çdo drejtim. Watch për të mos paraqitet në marramendje. E kur ajo shfaqet ushtrimi është ndërprerë.

Pyetjet më të shpeshta të pacientëve me qafës së mitrës osteochondrosis dhe përgjigje

Mund të kërkojnë kirurgji për të qafës së mitrës degjenerative të diskut sëmundje?

Indikacionet për ndërhyrje kirurgjikale është mungesa e efektivitetit të trajtimi konservativ për 6 muaj, i shoqëruar nga dhimbje të vazhdueshme, dhe shenja e rrënjë nervore dëme dhe myelopathy. Në të gjitha rastet e tjera, operacioni nuk është kryer.

Sa kohë ju mund të përdorni NSAID?

Pasi që shumica e NSAIDs kanë një efekt anësor në mukoza e stomakut, një kohë të gjatë dhe të shpeshta të marrjes së këtyre barnave nuk është i rekomanduar. Kur të bëjnë këtë grup të drogave duhet në mënyrë rigoroze të ndjekin rekomandimet e ndjekin mjek, kohëzgjatja e trajtimit mund të jetë individualizuar, ajo varet nga faza e osteoarthritis, pacientin e tij comorbidities.

Se sa efektive është marrë chondroprotectors?

Në këtë moment nuk ka asnjë dëshmi e efikasitetit dhe efektshmërisë së këtyre barnave. Në raste të tilla, mjekët janë të mendimit se përdorimi i drogës është i papërshtatshëm.

Sa më mirë që të merrni vitaminat në formë të pilulave apo injeksion?

Asnjë ndryshim në nivelin e asimilimit të drogës në këto dy rrugët e administratës nr. Duke pasur parasysh dhimbshme injeksione dhe shfaqjen e komplikimeve, ajo është e rekomanduar për të marrë vitaminat Në formë tabletash.

Çfarë hapash duhet të ndërmarrë nga përkeqësimi?

Ajo është e mirë për të bërë terapi fizike në shtëpi 2 herë në vit për të vizituar masazh zonën e qafës së mitrës dhe kufizimin e tepruar stresin në shpinë qafës së mitrës.