Dhimbje shpine

Dhimbje, lumbago, rëndim i vazhdueshëm, a jeni njohur me ndjesi të tilla në shpinë?

Dhimbja e padëmshme tërheqëse është shpesh një shenjë e një sëmundjeje të rrezikshme. Në artikull, ne do të analizojmë të gjitha shkaqet e sëmundjes.dhimbje shpinedhimbje në pjesën e poshtme të shpinës tek një grua

Shkaqet

1. Sëmundjet e shtyllës kurrizore dhe kockave të legenit.

 • Osteokondroza (dëmtimi i disqeve ndërvertebral (zgjatje, hernie diskale);
 • Spondilit (një sëmundje inflamatore e shtyllës kurrizore);
 • Spondiloartroza (artroza e nyjeve ndërvertebrale);
 • Spondiloza (rritja e kockave);
 • Spondiloartriti (inflamacion në nyjet ndërvertebrale);
 • Myositis (inflamacion në muskuj);
 • Osteoproza (zvogëlimi i densitetit të kockave) me thyerje të ngjeshjes së rruazave dhe strukturave të tjera të eshtrave;
 • Lëndimi i shtyllës kurrizore dhe kockave të legenit (fraktura, çarje);
 • Sakroiliiti (inflamacion në nyjet sakroiliake);
 • Tumoret e strukturave të kockave dhe indeve të buta.

2. Dhimbje e pasqyruar në shpinë lumbare,e lidhur me sëmundjet e organeve të barkut dhe të legenit (sëmundje inflamatore dhe tumore), kjo dhimbje shpesh shoqërohet me dhimbje barku.

Natyra e dhimbjesmund të jenë të ndryshme:

 • Akute është dhimbja që shfaqet shpejt, papritmas;
 • Kronike - dhimbja për më shumë se 2 muaj, ndodh me përparimin e sëmundjeve të shtyllës kurrizore;
 • Me patologji inflamatore të sistemit gjenitourinar, organeve të barkut (me gastrit kronik, pankreatit, kolecistit, enterokolit).

Intensiteti i dhimbjes

Nga siklet në dhimbje të forta.

Në rast të dhimbjes akute dhe intensive të barkut që rrezaton në shpinë lumbare, është gjithmonë e nevojshme të përjashtohet patologjia kirurgjikale që kërkon ndërhyrje urgjente kirurgjikale (gjakderdhje gastrointestinale, apendicit, peritonit, etj. ).

Dhimbje të forta në shpinë lumbare

Mund të jetë refleks (spazma e muskujve e shkaktuar nga acarimi i receptorëve në muskujt paravertebral). E lëndon një person të kollitet, teshtijë, të gjitha lëvizjet shoqërohen me dhimbje. Kur rrënja nervore është e ngjeshur (zgjatja e diskut, hernia e diskut), dhimbja përhapet në ekstremitetet e poshtme, shpesh nga njëra anë.

Sindromi miofascial

Ajo është shkaktuar nga acarimi i receptorëve të dhimbjes në muskuj dhe fashë. Ekziston formimi i shkaktarëve (nyjeve të dhimbjes) në muskuj, sindroma e dhimbjes është kronike, shpesh e përsëritur.

Çdo traumë ndaj indeve të buta ose strukturave të eshtrave shoqërohet gjithashtu me dhimbje të forta.

Kur të shihni një mjek: Çdo rast dhimbjeje në shpinë lumbare kërkon një vizitë te një mjek për të ndihmuar në diagnostikimin e shkakut të dhimbjes dhe për të ndërmarrë veprime.

Dhimbje tek burrat, gratë

Me sëmundjet e sistemit riprodhues, sindroma e dhimbjes ndryshon tek meshkujt dhe femrat.

Për burrat me patologji të prostatës, një dhimbje tërheqëse, dhembëse është karakteristike, e shoqëruar shpesh me një shkelje të urinimit. Tek gratë, simptoma është shpesh akute, e theksuar. Me apopleksinë vezore ose shtatzëninë ektopike, dhimbja është e padurueshme. Zakonisht sindroma është më intensive në anën e prekur.

Me endometriozë, mioma e mitrës - dhimbje, tërheqje Nëse dhimbja shoqërohet me patologjinë e shtyllës kurrizore, intensiteti i dhimbjes nuk varet nga gjinia. Vihet re se burrat shkojnë te mjeku më vonë.

Diagnostifikimi

Ekzaminimi nga specialistët

 • vertebroneurolog;
 • gastroenterolog;
 • neurokirurg;
 • kirurg;
 • gjinekolog;
 • urolog;
 • reumatolog;
 • onkolog.

Metodat laboratorike

 • test i përgjithshëm i gjakut (për të përjashtuar procesin inflamator, nivelin e leukociteve, ESR), përjashtimin e anemisë (niveli i hemoglobinës);
 • analiza e përgjithshme e urinës: përjashtimi i procesit inflamator në fshikëzën, veshkat (bakteret, leukocitet, eritrocitet);
 • analiza e jashtëqitjeve për gjak okult;
 • biokimi i gjakut: teste reumatologjike për të përjashtuar inflamacionin sistemik (CRP, RF, acid urik), vlerësim i funksionit të mëlçisë (alt ast bilirubin), vlerësim i funksionit të veshkave (ure kreatinine), funksion pankreatik (amilazë), etj.

Metodat e kërkimit instrumental

 • radiografi e shpinës lumbare dhe kockave të legenit; radiografi e thjeshtë e zgavrës së barkut (përjashtuar pengimin e zorrëve);
 • Ultratinguj i organeve të barkut dhe legenit;
 • FGDS;
 • kolonoskopia;
 • MRI (CT) e shpinës lumbare, MRI (CT) e mesit me kontrast;
 • MRI (CT) e zgavrës së barkut dhe legenit të vogël, MRI (CT) e zgavrës së barkut dhe legenit të vogël me kontrast.

Trajtimi

Kur zbulohet një tumor, në varësi të vendndodhjes dhe natyrës së tumorit, përcaktohen taktikat e trajtimit, kirurgjisë ose të tjerëve (vëzhgimi dhe trajtimi në një spital neurokirurgjik, kirurgjikal, dispenseri onkologjik).

Mjekimi me ilaçe

Sëmundjet e shtyllës kurrizore (më shpesh brenda kuadrit të osteokondrozës):

 • NSAIDs;
 • relaksues të muskujve;
 • analgjezikë opioidë;
 • ilaçe diuretike;
 • ilaçe vaskulare;
 • ilaçe antibakteriale;
 • bllokim mjekësor dhe mjekësor me novokainë, lidokainë dhe diprospan.

Metodat jo-droga

Ato përdoren kryesisht në trajtimin e sëmundjeve të shtyllës kurrizore:

 • fizioterapi (lazer magnetik, magnetoterapi, CMT me novokainë, etj. );
 • akupunkturë;
 • tërheqje harduerike e shpinës lumbare;
 • terapi manuale;
 • masazh;
 • balneoterapi (aplikime baltë, ozokerite);
 • Terapi ushtrimore.
shpina e një burri dhembnjë burrë ka dhimbje shpine

Parandalimi i sëmundjeve të shtyllës kurrizore (brenda kornizës së osteokondrozës) të gjitha metodat e mësipërme (përveç fizioterapisë).

Parandalimi i sëmundjeve të traktit gastrointestinal: dieta, dieta, puna dhe pushimi.

Nëse keni dhimbje të mesit, shkoni në klinikë.

Spitali ka të gjithë specialistët dhe të gjitha metodat diagnostikuese të paraqitura në këtë artikull. Ka edhe departamente spitalore: një departament gastroenterologjik dhe një qendër vertebrologjike të qytetit. Përdoren të gjitha metodat e trajtimit, përveç kirurgjisë. Ju mund të monitoroheni, ekzaminoheni dhe trajtoheni në baza ambulatore, domethënë jashtë spitalit.