Trajtimi i artrozës së nyjës së gjurit në shtëpi - metoda efektive

Një nga sëmundjet më të zakonshme të kyçeve është artroza. Kjo sëmundje prek kryesisht të moshuarit.

Çfarë është osteoartriti i gjurit?

Artroza është një sëmundje degjenerative e kyçeve, e cila shoqërohet me shkatërrimin gradual të kërcit brenda artikulacionit. Pacienti përjeton dhimbje të forta në nyje, lëvizshmëria është e kufizuar. Njerëz të tillë e kanë të vështirë të lëvizin dhe e kanë të vështirë të kryejnë punët standarde të shtëpisë. Kur kërci konsumohet, kyçi humbet aftësinë e tij për të lëvizur.

Simptoma kryesore është dhimbja gjatë aktiviteteve të caktuara:

 1. Kur ecni lart shkallët.
 2. Gjatë ngritjes së ngarkesave.
 3. Gjatë mbledhjes.
 4. Nëse ndaloni papritur pas një shëtitjeje të gjatë.

Dhimbja mund të përkeqësohet para gjumit dhe ënjtja e gjurit ndodh gjatë natës. Mund të ketë gjithashtu një grumbullim të lëngjeve në nyje.

Trajtimi në shtëpi

Pasoja e trajtimit kompleks të artrozës duhet të jetë një falje e përhershme. Terapia komplekse e artrozës kombinon trajtimin me ushtrime terapeutike dhe fizioterapi.

Qëllimi i trajtimit të artrozës është eliminimi i sindromës së dhimbjes dhe më pas aktivizimi i mëpasshëm i rigjenerimit të indit të kërcit. Gjatë kësaj periudhe, ilaçet që përmbajnë kondroitinë dhe glukozaminë në përbërjen e tyre do të jenë shumë të dobishme. Këto barna mund të përdoren në formën e tabletave, pomadave, spërkatjeve. Kohëzgjatja e trajtimit mund të zgjasë shumë, deri në një vit.

Gjatë ushtrimeve bëhen lëvizje që nuk dëmtojnë indin e kërcit, por ndihmojnë në rikuperimin.

Të gjitha sa më sipër ndihmojnë vetëm në fazën e parë të artrozës. Në fazën e dytë dhe të tretë kërkohet ndërhyrja kirurgjikale.

Trajtimi mjekësor i osteoartritit të nyjës së gjurit në shtëpi përfshin:

 1. Ilaçet kundër dhimbjeve. Ilaçe për qetësimin e dhimbjeve: tableta, pomada, sprej. Mund të përdoren edhe tableta anestezike.
 2. Medikamente që relaksojnë muskujt. Barnat që nxisin relaksimin e muskujve reduktojnë spazmat.
 3. Kondroprotektorë - "mbrojtës kërc". Këto barna janë baza për trajtimin e artrozës.
pilula për trajtimin e osteoartritit të gjurit

Të gjitha barnat duhet të përshkruhen nga mjeku, nuk duhet t'i merrni pa recetë, të gjitha kanë kundërindikacione.

Ushtrime terapeutike

Ushtrimet duhet të zgjidhen nga një ortoped, i cili do të bazohet në specifikat e sëmundjes. Ushtrimet më efektive për artrozën:

 1. Shtrihuni në shpinë, drejtoni këmbët dhe relaksohuni. Ushtrimi lehtëson stresin, forcon muskujt e legenit. Rrit rrjedhjen e gjakut në nyjen e gjurit.
 2. Shtrihuni në shpinë, ngrini këmbët pingul me trupin tuaj dhe shtypni fort në dysheme. Lëvizni këmbët në ajër, duke imituar biçikletën.
 3. Shtrihuni në bark, në mënyrë alternative ktheni gjunjët. Ky ushtrim forcon muskujt e këmbëve, duke aktivizuar proceset metabolike në nyjet e gjurit.
 4. Një person ulet në një karrige dhe ngre këmbët e tij paralelisht me dyshemenë. Kështu, gjaku ngrihet në gjunjë, duke përmirësuar rigjenerimin e indeve në nyje.

Një rezultat pozitiv nga ushtrimet e mësipërme do të jetë nëse i bëni ato rregullisht. Mundësisht çdo ditë për 15 minuta, duke alternuar me masazh, fizioterapi.

Për të qenë në gjendje të angazhoheni në sporte të ndryshme, vrapim, ecje, është më mirë të përdorni një mbajtës gjuri ortopedik, i cili zvogëlon ngarkesën në nyjen e gjurit, trajton artrozën - e ngroh atë, ka një jastëk magnetik që përmirëson qarkullimin e gjakut. Kjo është një blerje e nevojshme për artrozën e nyjës së gjurit.

mbajtëse gjuri ortopedike për artritin

Për çdo artrozë, duhet të ndryshoni stilin e jetës dhe dietën tuaj. Që trajtimi të jetë efektiv, sheqeri, pijet alkoolike, ushqimet pikante dhe yndyrore, aditivët kimikë duhet të përjashtohen nga menyja. Nuk këshillohet të vdisni nga uria, për të mos dëmtuar furnizimin me ushqim në qelizat e kyçeve.

Metodat popullore të trajtimit

Mjetet juridike popullore më të zakonshme për trajtimin e artrozës së nyjës së gjurit:

 1. Aplikimi i shkumës dhe kefirit. Është e nevojshme që këta përbërës të bëhen një masë homogjene, e cila aplikohet dhe fiksohet në gju për natën.
 2. Aplikimi i tërshërës – përgatitni tërshërën dhe aplikojeni në këmbë gjatë natës.
 3. Një zierje me luleshtrydhe. Në këtë rast përdoren gjethet e luleshtrydhes, mundësisht në formë të tharë. Para së gjithash, ju duhet të copëtoni gjethet. Më pas hidhini në ujë të vluar dhe ziejini për 20 minuta. Këshillohet që ta merrni këtë ilaç gjatë gjithë ditës, në vend të ujit.
 4. Hop. Merrni 2 lugë hop dhe përzieni me 50 g vaj vegjetal. Përdoreni si kompresë.
 5. Përzieni 1 lugë gjelle mustardë, 1 lugë gjelle mjaltë dhe 1 lugë vaj ulliri, ziejini të gjitha (të paktën 5 minuta) dhe aplikojeni në kyçet e prekura për dy orë.
 6. Një anestezi e mirë është një tretësirë e gjetheve të agave dhe alkoolit në një raport 1: 10. Vendoseni këtë përzierje për një muaj në frigorifer. Përdorni 20-30 pika, në mëngjes, pasdite dhe në mbrëmje.
 7. Rodhe e ka provuar veten shumë mirë në mesin e bimëve të tjera në trajtimin e artrozës. Merrni 6 gjethe rodhe të sapokëputura, me anën kadifeje poshtë. Hidhni sipër një tas të rëndë me ujë të valuar. Pas 30 minutash, gjethet mund të përdoren. Zona e prekur lyhet me vaj vegjetal dhe mbi të aplikohen gjethet e rodheve dhe mbështillen me fletë metalike.
 8. Përdorimi i luleradhiqeveLulet e luleradhiqes së sapo vjelur duhet të shpëlahen me ujë të ftohtë dhe të përtypen, pavarësisht nga shija e tyre e pakëndshme. Të paktën 4 lule duhet të hahen në ditë. Gjethet e thata të luleradhiqes mund të përdoren gjithashtu si ushqim.
 9. Mund të aplikoni një kompresë me kripë deti në gjurin e lënduar. Nëse kripa përfundon në kohën e duhur, mund ta zëvendësoni me rërë të zakonshme, e cila nxehet dhe mbështillet me një peshqir përpara përdorimit. Ky mjet ndihmon në luftimin e ënjtjes.

Përdorimi i rrikë

Rrënja e rrikë për artritin e gjurit

Gjethet dhe rrënjët e rrikës janë të pasura me vitamina, fitoncide natyrale, minerale dhe vajra esencialë. Pra, si ta trajtojmë artrozën me rrikë:

 • Pritini dhe zieni rrënjën. Pezullimi që rezulton aplikohet në garzë dhe fiksohet në gju. Vendoseni pëlhurën sipër dhe lëreni kompresimin për gjysmë ore. Ju mund ta bëni këtë çdo ditë.
 • Rrikë dhe uthull molle, përzieni në përmasa të barabarta, shtoni pak vaj liri dhe aplikojeni në nyjen e lënduar. Mbulojeni me celofan dhe mbajeni për 30 minuta. Përsëriteni procedurën çdo ditë tjetër.
 • Skuqni rrikën dhe më pas përzieni me të njëjtën sasi kosi. Aplikojeni masën që rezulton në zonën e problemit dhe mbulojeni me film ushqimor. Mbajeni për 30-40 minuta dhe më pas shpëlajeni me ujë të ngrohtë. Për të arritur rezultatin maksimal, duhet të kryeni të paktën 7 procedura.