Pse dhembin të gjitha nyjet e trupit: shkaqet dhe trajtimi i mundshëm

Është shumë e rëndësishme që pacienti të kërkojë menjëherë ndihmë mjekësore kur të gjitha nyjet e trupit lëndohen, shkaku, trajtimi i tyre përcaktohet vetëm nga një specialist. Mjeku juaj do të analizojë simptomat tuaja dhe do t'ju tregojë se ku të shkoni. Me kalimin e moshës, nyjet e njeriut fillojnë të konsumohen gradualisht. Prandaj, në shumicën e rasteve, ankesat për dhimbje bëhen nga pacientë të moshës së shtyrë. Por në disa raste edhe të rinjtë mund të ankohen për këtë. Cila është arsyeja që disa grupe kyçesh fillojnë të lëndohen në të njëjtën kohë dhe si ta trajtojmë këtë problem?

dhimbje kyçesh

Faktoret e rrezikut

Ka disa faktorë rreziku që mund të çojnë në sëmundje. Një nga më të zakonshmet është trashëgimia. Nëse, për shembull, disa grupe nyjesh lëndohen në të njëjtën kohë te një gjyshe dhe nënë, atëherë ky problem herët a vonë mund të lindë në brezat pasardhës.

Gjinia është një tjetër faktor rreziku. Është vënë re se te femrat, sëmundjet e kyçeve janë disa herë më të zakonshme se tek meshkujt. Në këtë rast, gratë kanë më shumë gjasa të sëmuren pas fillimit të menopauzës. Kjo për faktin se para tij femrat "mbrojten" nga hormonet e tyre seksuale femërore. Me kalimin e moshës, numri i tyre fillon të zvogëlohet në mënyrë të pashmangshme, dhe pasi ato praktikisht zhduken, nuk ka njeri që të mbrojë një grua, dhe nyjet fillojnë të deformohen gradualisht dhe të shemben. Tek meshkujt, ky problem praktikisht nuk lind. Prandaj, nyjet, për shkak të shkeljes së sfondit hormonal, i lëndojnë ato disi më rrallë se tek gratë.

Tek meshkujt, dhimbja e kyçeve ndodh kryesisht për shkak të punës së rëndë fizike. Kjo për faktin se ato janë vazhdimisht nën ngarkesë të rëndë. Gradualisht, kërci fillon të konsumohet, vetë nyjet inflamohen dhe në të njëjtën kohë deformohen.

Njerëzit që shpesh vuajnë nga një sëmundje si p. sh. bajamet mund të ankohen se nyjet e tyre fillojnë të lëndohen. Kjo për faktin se bakteret që shkaktojnë anginë mund të ndikojnë negativisht edhe në kyçet, veçanërisht ato të mëdha.

Shkaqet dhe trajtimi i dhimbjes në të gjitha nyjet e trupit janë të ndërlidhura ngushtë.

Shkaqet e dhimbjes së kyçeve

Shpesh, pacientët pyesin mjekët e tyre që marrin pjesë pse pothuajse të gjitha nyjet dhe shpina dhembin menjëherë? Ka shumë arsye të ndryshme për këtë.

Mosha. Ekzistojnë dy grupe qelizash në indin kockor. Një grup, osteoblastet, ndihmojnë në rinovimin e indit kockor. Dhe grupi i dytë, osteoklastet, është i përfshirë drejtpërdrejt në shkatërrimin e kockave. Me kalimin e moshës, kyçet thyhen gjithnjë e më shumë, kështu që nga pleqëria ato deformohen dhe shkatërrohen. Kjo është arsyeja kryesore pse tek të moshuarit nyjet dhe shtylla kurrizore fillojnë të dhembin në të njëjtën kohë.

Hipodinamia, nga e cila "vuan" shumica e popullsisë, mund të çojë në faktin se disa grupe nyjesh fillojnë të dëmtojnë një person menjëherë. Lëndimet e kyçeve gjithashtu mund të çojnë në zhvillimin e sëmundjes. Ky problem mund të shfaqet edhe te sportistët që merren profesionalisht me sport. Më shpesh kjo është për shkak të faktit se gjatë stërvitjes intensive, kërci në nyje konsumohet shpejt.

Sëmundjet infektive dhe ndërlikimet e tyre shpesh çojnë në dhimbje të kyçeve në të gjithë trupin dhe shpinë.

Shumë shpesh, diagnoza e poliartritit, domethënë inflamacionit të disa grupeve kyçesh, u bëhet atyre personave që kanë disa probleme me mbipeshën.

Disa po pyesin nëse ka një lidhje midis kequshqyerjes dhe sëmundjes së kyçeve në të gjithë trupin? Ekspertët deklarojnë pa mëdyshje: po, dhe më e drejtpërdrejta! Ushqimi jo i duhur, i cili konsiston në konsumimin e tepërt të ushqimeve të skuqura, yndyrore, pikante dhe pijeve që përmbajnë alkool, çon në çrregullime metabolike. Si rezultat, një sasi e madhe e një substance të tillë si acidi urik fillon të formohet në trup. Teprica e saj vetëm depozitohet në nyje. Kjo çon në faktin se pothuajse të gjitha nyjet dhe shtylla kurrizore fillojnë të lëndohen tek një person.

Përdorimi afatgjatë i disa ilaçeve hormonale, veçanërisht glukokortikosteroideve, çon në shkatërrimin gradual të kyçeve. Në këtë rast, lezioni mbulon kryesisht grupe të mëdha kyçesh. Më shpesh preken ijet, gjunjët, kyçet e dorës dhe e gjithë shtylla kurrizore. Në të njëjtën kohë, dhimbjet në të gjithë trupin, duke përfshirë edhe shpinën, janë aq intensive sa është shumë e vështirë t'i largoni ato me qetësues kundër dhimbjeve konvencionale.

Dhimbje të forta mund të shfaqen kur një person, kur bie në shpinë, godet sipërfaqen e trupit të rruazave. Në këtë rast, një thyerje e shtyllës kurrizore është e mundur, kërkon trajtim afatgjatë në spital, dhe më pas në shtëpi.

Shkaqet e sëmundjes janë të ndryshme. Prandaj, para se të përshkruani terapinë me ilaçe, është e nevojshme të përcaktohet se çfarë çoi në lezion në këtë rast.

Diagnoza e sëmundjes bëhet jo vetëm në bazë të ankesave të pacientit, ekzaminimit të tij, por edhe në bazë të rezultateve të këtyre metodave laboratorike dhe të tjera shtesë të ekzaminimit. Metoda më informuese për diagnostikimin e sëmundjeve të të gjitha nyjeve dhe shtyllës kurrizore është x-ray. Një metodë tjetër për të konfirmuar ose hedhur poshtë diagnozën është tomografia e kompjuterizuar.

Nga metodat e hulumtimit laboratorik, më informative është një numërim i plotë i gjakut me një formulë të detajuar. Kohët e fundit, dëmtimi i kyçeve në të gjithë trupin është shkaktuar nga shkaqe autoimune, kështu që një test imunologjik i gjakut mund të bëhet gjithashtu informativ, ai ju lejon të identifikoni antitrupat që prodhohen kundër qelizave të nyjeve të trupit tuaj.

Trajtimi i sëmundjeve

Trajtimi i sëmundjeve duhet të fillojë pasi të përcaktohen shkaqet e sakta të shfaqjes së tyre.

Meqenëse dhimbja në thelb e bën një person të vizitojë një mjek, gjëja e parë që duhet bërë në çdo rast është lehtësimi i dhimbjes. Ilaçet konvencionale anti-inflamatore jo-steroide mund të ndihmojnë me këtë.

Shumë shpesh, sëmundja shoqërohet me ethe, dhimbje dhe dhimbje në të gjithë trupin. Kjo gjithashtu duhet të merret parasysh kur përshkruani trajtimin. Zakonisht këto simptoma tregojnë një sëmundje të tillë si reumatizma. Është autoimune, ndaj prek jo vetëm kyçet, por të gjithë trupin. Për trajtimin e tij është i nevojshëm emërimi i imunomoduluesve.

Metodat jo-drogë duhet të përfshijnë masa të tilla terapeutike si masazh dhe ushtrime fizioterapie. Por duhet të kihet parasysh se gjatë zbatimit të tyre, pacienti praktikisht nuk duhet të ndjejë dhimbje.

Nëse shkaku i sëmundjes është një përpjekje e rëndë fizike, atëherë ekspertët rekomandojnë përdorimin, për shembull, fasha elastike përpara saj, të cilat do të zvogëlojnë ndikimin e stresit në nyje.

Masat parandaluese

Për të shpëtuar nyjet tuaja, duhet t'i mbroni vazhdimisht dhe të angazhoheni në punë parandaluese. Në fund të fundit, jo më kot njerëzit pajtohen me pohimin se sëmundja është më e lehtë për t'u parandaluar sesa për të kuruar. Gjëja e parë që duhet të bëni është të shmangni hipoterminë nëse është e mundur, pasi ajo mund të çojë në një sëmundje të tillë si bajamet. Dhe ajo, nga ana tjetër, mund të japë komplikime. Dhe në vetvete, hipotermia mund të çojë në inflamacion të disa grupeve të nyjeve menjëherë.

Si gratë ashtu edhe burrat duhet të monitorojnë me kujdes peshën e tyre, pasi pesha e tepërt është një rrugë e drejtpërdrejtë për deformimin e artrozës së të paktën nyjeve të gjurit dhe ijeve. Burrat dhe gratë duhet të monitorojnë aktivitetin e tyre fizik. Gjatë lëvizjes, nuk ka stagnim të gjakut dhe lëngjeve të kyçeve. Nyjet nuk deformohen dhe nuk lëndohen.

Përveç kësaj, ju duhet të monitoroni regjimin tuaj të pirjes. Dihet se një i rritur mesatarisht duhet të pijë të paktën dy litra lëngje në ditë. Në këtë rast, lëngu i kyçit sinovial përditësohet vazhdimisht. Nëse nuk ka lëng të mjaftueshëm, atëherë kërci fillon të fërkohet, duke shkaktuar kështu dhimbje të forta dhe nyjet fillojnë të deformohen.

Nëse monitoroni me kujdes nyjet tuaja, atëherë nuk do të ketë probleme me to.