Osteochondrosis dhe shkaqet e saj

Sëmundje, e cila derdhjet gjatë në formë kronike dhe dëmtimin e shtyllës kurrizore disqe dhe kërc është quajtur osteochondrosis. Fillon të zhvillohet zakonisht pas 25-30 vjet, një sëmundje kronike sigurisht ndodh më afër 40 vite. Dhimbje të ulët mbrapa, është një nga shkaqet më të zakonshme të dhimbjeve mbrapa.

Osteochondrosis të shtyllës kurrizore

Çfarë është osteochondrosis

Ky term i referohet një sëmundje që prek indet e shtyllës kurrizore. Me kalimin e kohës, shpinë ngjesh dhe crushes e disqe. Këto disqe janë të nevojshme për forcimin dhe lëvizshmërinë e rruaza. Dimensionet e disqe intervertebral të ndryshojë, ata nuk do të marrë energji të mjaftueshme dhe të pushojë për të kryer funksionet e tyre. Në fazë të avancuar të osteoarthritis e mbrapa mund të shkaktojë herniation ose kurrizore lakim. Shpesh sëmundja bëhet një shkak të aftësisë së kufizuar.

Arsyet

Shkaku i vërtetë i këtyre sëmundjeve si osteochondrosis janë ende të panjohura për mjekët, por ka disa faktorë në zhvillimin e sëmundjes, si për shembull:

 • Të lindura dhe të fituara barin e shpinë për shkak të frekuentimit të bie, ndikimet.
 • Keq gjenetike dhe sëmundjet e shpinë në familje.
 • Moshë të vjetër, mbipeshë.
 • Banesë këmbët, sjellje, dhe sëmundjet e tjera të sistemit musculoskeletal.
 • Metabolizmit çrregullim.
 • Ulur dhe atrophied muskujt.
 • Papritur lëvizjet apo shumë tendosje në muskujt dhe kockat, asimetrike lëvizjet gjatë trajnimit apo punë.
 • Pabalancuar ushqimi, pirja e Duhanit, përdorimi i drogës dhe alkoolit.
 • Negative të kushteve të mjedisit — lagështia e lartë, në temperaturë të ulët dhe të dobët të mjedisit.
 • Duke veshur këpucë të pahijshme dhe takë të lartë.

Kjo është vetëm në bazë të faktorëve që ndikojnë në zhvillimin dhe në rrjedhën e sëmundjes. Sëmundja ndodh në njerëzit e angazhuar në të rënda fizike e punës. Për shembull, peshëngritës, të shpërngulur, gymnasts apo ndërtuesit. Të vazhdueshme stresi, mungesa e ushtrimit dhe dietë mund të shkaktojë zhvillimin e sëmundjeve të tilla si osteochondrosis e shtyllës kurrizore.

Osteochondrosis e shpinë në të rriturit dhe klasifikimit

Sëmundja mund të fillojnë në adoleshencë, kur shpinë thjesht nuk kanë kohë që të rritet. Por me kalimin e kohës, ky problem do të zhduket. Fëmijët të lëvizin shumë, ushtrime dhe një dietë e ekuilibruar me një përmbajtje të lartë të vitaminave ndihmon për të harruar për dhimbje të ulët mbrapa.

Por me të rriturit është e ndryshme. Osteochondrosis e shpinë në të rriturit është i lidhur me moshën e lidhura me ndryshime — që do të thotë të ushqyerit e dobët dhe e qarkullimit të kërc dhe kockat. Në disqe intervertebral e një të rrituri të ndryshojnë në përbërjen e tyre, ata e tyre të enëve, në mënyrë që ata të marrë ushqim dhe oksigjen nga indet e tjera. Për të siguruar kërc të ushqyerit është detyra kryesore në luftën kundër osteoartritit. Kjo mund të bëhet vetëm duke bërë ushtrimet që janë të drejtë për grupet e muskujve e mbrapa. Edhe ndihmojnë në terapi fizike, masazh dhe të ushqyerit e duhur.

Sipas shkencëtarëve SHBA, shfaqja është në rritje çdo vit.

Osteochondrosis e shtyllës kurrizore në të rriturve në Shtetet e Bashkuara të zbuluar më shumë se 30% të popullsisë dhe kjo shifër është në rritje çdo vit. Kjo shfaqet më shpesh në meshkujt të cilët ose preferojnë një mënyrë jetese i ulur, ose duke bërë të rënda fizike e punës. Në Rusi, shifrat janë edhe e trishtë. Më shumë se 50% e popullsisë së rritur të paaftë për të punuar për shkak të problemeve me sistemin nervor dhe sistemin musculoskeletal.

Dhimbje në shpinë, qafë dhe kokë të ulur e dëshirë për jetën. Personi bëhet pasive dhe i nevrikosur. Të shpeshta të depresionit, të shoqëruar me përkeqësimin e shëndetit. Zakonisht dhimbje të ulët mbrapa ka një numër të comorbidities të tilla si kronike, stresi emocional, migrenë dhe sëmundjet e enëve të gjakut të sistemit.

E kurrizore degjenerative të diskut sëmundje: simptoma dhe diagnoza

Simptomat e kësaj sëmundje është e shprehur qartë, për të ngatërruar atë me ndonjë gjë e vështirë.

Për të hershme për të përcaktuar osteochondrosis është e nevojshme të kujtojmë vetëm disa nga shenjat kryesore dhe të kërkoni ndihmë të kualifikuar.

Osteochondrosis e shpinë në të rriturit

Atje janë 4 lloje të sëmundjeve: të qafës së mitrës, mesit, kraharorit, dhe të përzier, që është, në disa vende të shtyllën kurrizore.

Simptomat në varësi të parë është pak më ndryshe:

 • Për mesit degjenerative të diskut sëmundje e veçantë të vazhdueshme dhimbje më të ulët mbrapa që ndonjëherë ndodh, por shpesh zëvendësohet nga akute sulmet.
 • Dhimbje mund të rritet gjatë ushtrimit apo të papritur dhe lëvizjet e tyre.
 • Më shpesh, dhimbje ndryshimet në revole. Mund të rrezatojë për të legenit të organeve, legen dhe madje edhe këmbët.
 • Ndjeshmërinë e këmbëve pjesërisht të thyera, por në një forma më të avancuara krejt zhduket.
 • Njeriu është e vështirë për të përkulem dhe të bëjë kthen trupit, pacienti përpiqet për të ruajtur të njëjtën sjellje, jo për të çliruar veten në siklet.

Simptomat e qafës së mitrës degjenerative të diskut sëmundje të është disi e ndryshme:

 • Nuk janë të shpeshta koke se nuk do të shkojnë larg edhe pas aplikimit, dhimbje të rëndë, duke kthyer kokën dhe lakimi.
 • Pacienti mund të ndjehen shumë të trullosur, kur lëviz kokën.
 • Dhimbje nga qafës së mitrës jep shpinë, krahë, gjoks.
 • Shpesh nuk është përkeqësimin e shikimit dhe dëgjimit, para syve të shfaqen njolla të errëta, është e vështirë të përqëndrohen sytë në ndonjë objekt.
 • Ju mund të ndihen mpirje të gjuhës, si dhe të dukshme të ndryshuar zëri.

Kraharorit degjenerative të diskut sëmundjes shpesh mund të ngatërrohet me pamjen e qafës së mitrës, por ka disa shumë gjëra të veçanta:

 • Pacienti mund të përjetojnë dhimbje në gjoks, supet dhe armëve.
 • Kur overcooling ndodh një rënie të theksuar, dhimbje gjithashtu rrit gjatë natës ose gjatë ushtrimit.
 • Shpesh është e vështirë për të marrë një frymëmarrje të thellë, gjoks, sikur të ngushtë.
 • Shfaqen në lëkurë ndjesi shpimi gjilpërash ose djegia, shpejt e ngrirjes këmbët dhe duart.
 • Dhimbja është më keq kur duke ecur shpejt ose duke.

Diagnoza

Në mënyrë që të bëjë një diagnozë, mjeku shqyrton pacientin në pozicione të ndryshme në këmbë, shtrirë, ulur, në lëvizje dhe në pjesën tjetër. Kështu, në konsultim ajo është e rëndësishme për të folur haptas për të gjitha ankesat, edhe në qoftë se dhimbja është pak më keq kur e kollitjes ose teshtitjes. Kjo mund të ndikojë edhe më tej diagnozën. Për të konfirmuar ose në të kundërtën zvogëlojnë praninë e sëmundjeve të, përshkruajnë një numër të hardware shtesë për hulumtim. Një nga llojet më të njohura është MRI, me rreze x dhe tomografia e llogaritur.

E kurrizore degjenerative të diskut të sëmundjeve, simptomat e që shpesh ndihmojnë për të identifikuar disa sëmundje të tilla si kyphosis, hernie diskale dhe zgjatje e disqe, ajo është e nevojshme për të përcaktuar mjeku.

Nuk është e nevojshme të vetë-mjekoj-dhe të shtyjnë vizitën tek mjeku për një kohë të pacaktuar. Kjo ndikon jo vetëm në praninë e dhimbje prapa, por plotësinë e jetës.

Osteochondrosis të shtyllës kurrizore: trajtimin mjekësor dhe kirurgjik

Terapia e kësaj sëmundje të rrezikshme është i ndarë në 2 lloje — konservatore dhe ndërhyrjes kirurgjikale. Zgjedhja e duhur e trajtimit të vetëm mund të specializuara, pacienti është shpesh e nevojshme të konsultoheni me disa mjekë — një neurolog, një kirurg dhe traumatologist.

Format më të avancuara të sëmundjes mund të eliminohet vetëm me anë të operacionit. Tjetër, ne kemi nevojë trajtimi konservativ, i cili ndihmon për të rimarrë trupin. Periudhën postoperative përfshin masazhet, fizioterapia dhe dietë.

Trajtim me ilaçe

Shpesh mjeku i përshkruan zbulimin e sëmundjeve të tilla si osteochondrosis, trajtimi me ilaçe. Ajo është e kombinuar së bashku me një dietë që përfshin të performancës më shumë minerale dhe vitamina. Një pjesë të madhe konsumi i vitaminave është e nevojshme kur të marrë medikamente që ata nuk kanë pasur një ndikim negativ në të kockave, sistemin kardiovaskular dhe traktit gastrointestinal.

Trajtimi i osteochondrosis me ndihmën e ilaçeve mund të përfshijë disa lloje:

 • Përdorimi i josteroidë dhe anti-inflamator droga.
 • Antispasmodic komplekse.
 • Antioksidantë.
 • Gjaku microcirculation.
 • Përgatitjet për restaurimin e kërc.

Por nuk mbështeten vetëm në medikamente. Shpesh kjo "pasive" trajtim nuk prodhojnë rezultatin e dëshiruar, dhe nganjëherë është e padobishme metodë. Kjo është e rëndësishme jo vetëm të presim për të përmirësuar dhe kujdesuni për shëndetin tuaj dhe formën fizike. Edhe në avancuar e pacientëve janë të lejuar një numër ushtrime fizike për të rritur tonin e muskujve dhe për të përmirësuar qarkullimin e gjakut.

Trajtimi konservativ gjithmonë duhet të përbëhet nga disa procedurave, për shembull:

Vertebral osteochondrosis
 • Fizioterapia.
 • Manual terapi dhe masazhet.
 • Fizioterapia pajisjeve mjekësore.
 • Një dietë të ekuilibruar dhe të punojnë me një gjendje mendore në rastet e stresit.

Në shumë raste, pacientët ndihmon në ushtrimin e terapisë, masazh dhe manualit të terapisë. Shumica e mjekëve të përpiqemi për të bërë në trajtimin pa ilaçe, si të gjitha ilace nuk e trajtojnë vetëm, por edhe të shkaktojë ndonjë dëm në trup.

Masazh dhe manual terapi

Shpesh pacientët janë dërguar për trajtim të chiropractors. Por kjo është vetëm parandalimin e sëmundjes ose një mënyrë e madhe për lehtësimin e sulmeve akute të dhimbjes. Procedura duhet të kryhet vetëm nga përvoja e specialistëve. Shpesh pacientët janë ofruar për t'i nënshtrohen një kursi të masazh apo edhe akupunkturë. Zgjedhja e masseur duhet të trajtohet me kujdes ekstreme, si çdo lëvizje e gabuar mund të shkaktojë dhimbje dhe madje edhe dëmtim në shtyllën kurrizore.

Akupunkturë ndihmon për të normalizuar ekuilibrin hormonal, të lehtësojë dhimbje dhe spazma, për të rivendosur tonin e muskujve.

Ushtrim

Për të rritur efektivitetin e masazh dhe ilaçet që me stërvitje. Por ne duhet të kujtojmë se ata kanë nevojë për të kryer në mënyrë të rregullt dhe pa fanatizmit. Gjithashtu nuk mund të ushtrojë, gjatë bouts e sëmundjes. Së pari ju duhet për të hequr përkeqësimi. Një grup të veçantë të ushtrimeve duhet të zgjidhni një mjek, kjo varet nga shkalla e sëmundjes. Por më shpesh ajo është e thjeshtë gjimnastikor lëvizjet pa ndonjë e papritur dhe lëvizjet e tyre.

Terapi fizike ndihmon në lehtësimin e dhimbjes, forcimin e muskujve kornizë dhe për të hequr spazma. Metodat e masazh dhe terapi fizike shpesh ofron mundësi për upstage përdorimin e drogës.

Terapi fizike

Kjo procedurë është një pjesë e rëndësishme e trajtimit. Pacienti në periudhën postoperative ose si një Shtesë në bazë të trajtimit mund të caktojnë llojet e mëposhtme të terapia:

 • Shoku-valë metodë.
 • Magnetotherapy.
 • Lazer trajtim.
 • Balneotherapy.
 • Detensor ose tërheqje të shtyllës kurrizore.
 • Vibro.

Çdo metodë në fakt ka një efekt pozitiv në trup, por të njohë procedurat e tilla duhet me recetë dhe nën një mjek i kujdesit.

Trajtimi i osteochondrosis

Trajtimin e mjete popullore

Për lehtësimin e bezdisur dhimbje ose cramping mund dhe metodat tradicionale. Për shembull, fërkim të ndryshme, bimët dhe rrënjët, leshi apo bee helmit.

Shumë mjete popullore mund të përdoret brenda dhe jashtë vendit — fërkim, fasha dhe banjot. Por ju duhet të dini, nuk ju keni një Alergji të disa komponentëve. Vëmendje e veçantë i duhet dhënë rastertime dhe kremrat në bazë të bimë helmuese. Përveç kësaj, disa bimë janë në gjendje për të reduktuar efektin e ilaçeve. Është e rëndësishme që të konsultoheni me një specialist para se të kombinuar me kryesore e trajtimit.

Një fërkim i kërkesës dhe të japë një efekt të ngrohjes që siguron rrjedhjen e gjakut për të dëmtuar disqe.

Dele ose qen e flokëve të lehtësojë dhimbje dhe spazma dhe ënjtje. Mirë ngrohtë deri të lënduar vend. Gjithashtu ngrohtë deri dhimbje të ulët mbrapa do të ndihmojë me një kërkesë të vajguri dhe sapun. Për këtë ju duhet për të moisten natyrore pëlhurë në vajguri, shtrydhur nga dhe sapun ajo. Pëlhurë duhet të aplikohet në lëkurë dhe të mbyllë një të ngrohtë shall. Lëmë për 1-2 orë, fashë duhet të hiqen në çdo siklet.

Dietë

Kripë — këtu është ajo për të përjashtuar në radhë të parë, në prani të degjenerative të diskut sëmundje. Por është e rëndësishme që gradualisht të ulë këtë produkt. Për të eliminuar nga dietën tuaj ju duhet kafeje, sodë dhe shumë e ëmbël ushqimit. Në peshën e tepërt është e rekomanduar për të hequr bukën, e rregullt dhe e bukës në vend të muffins me krunde ose biskota të thata.

Pjesa kryesore e dieta juaj duhet të përbëhet nga proteinat shtazore — të mishit, pulave, peshkut, qumështit dhe vezët. Për frutat dhe perimet nuk duhet të harrohet. Shumë vitamina të përfshira në lakër, speca, karota, selino dhe majdanoz! Blerë mayonnaise dhe vaj luledielli është më e mirë për të zëvendësuar ulliri me një lugë lëng limoni.

Për të rivendosur kërc indeve, është e rëndësishme për të konsumuar vitamina a, C, D, B, kalcium, magnez dhe mangan. E gjithë kjo gjendet në sasi të mëdha të produkteve në dispozicion — arra, djathë, marule, deti peshk, dhe gjalpë. Pacienti duhet të sigurojë një konsum të lartë të kalciumit së bashku me magnez, ndryshe kalcium nuk do të duhej të zbatoheshin dhe do të kulloj jashtë i eshtrave, të cilat do të ndikojnë negativisht në përparimin e trajtimit.

Komplikimet

Nëse ju nuk e trajtojnë ndonjë sëmundje, ajo do të shkaktojë komplikime. Dhimbje të ulët mbrapa mund të zhvillojnë dhimbje të nervit shiatik, një hernie, hipertensionit, dhe ndër brinjëve neuralgia.

Më shumë pasoja të rënda — kjo është një goditje dhe një sulm në zemër, dhe inflamacion i sciatic nervore. Një prej më të rrezikshme komplikime është ngjeshja e vertebral arterieve. Ata pastaj i shpëtojmë të trurit me oksigjen, pa rrezik të lartë për probleme me sistemin kardiovaskular, të dëgjimit dhe të shikimit.

Parandalimi

Për të shmangur këtë sëmundje nevojë për stërvitje të rregullt — joga, not, running.

Për të marrë kujdesin e duhur sjellje, si edhe në karrige me një ngurtë backrest që do të mbështesë shpinën drejt. Një shkëlqyer për parandalimin do të jetë e veçantë masazh dyshek.

Mundohuni të mos për të kryer peshave të rënda në njërën dorë dhe të bëjë asimetrike ushtrimet kur e trajnimit.

Zgjidhni këpucë me të drejtën e Këpucëve dhe shoku-thithjen e vetme.

Ushqimi është një element i rëndësishëm në luftën kundër degjenerative të diskut sëmundje, pra të rrinë në një dietë e duhur është një nga rregullat më të rëndësishme.