Të qafës së mitrës degjenerative të diskut sëmundje: simptomat dhe trajtimin

Trajtimi gjatë përkeqësimin e degjenerative të diskut sëmundje kalon nën mbikëqyrjen e mjekut, respektimin e emërimeve.

Trajtimi i akute exacerbations e qafës së mitrës degjenerative të diskut sëmundje

Të qafës së mitrës osteochondrosis

Në kohën e përkeqësimin, mjeku do të rekomandojë për të ndaluar duke luajtur sport. I lejohet notimi në gjendje që pas pool pacienti ngrohtësisht veshur

Është e rëndësishme të mos SuperCool. Me të nxehtit, ju duhet të jenë të kujdesshëm

Aktive të ngrohjes (për ngrohje pads, ngrohja trajtimet) do të rrisin dhimbjen. Mbani lënduar vend ishte i mbështjellur me një të ngrohtë shall.

Do të qetësojë dhimbjen pozita anësore të shtrirë me të palosur gjunjë. Poza ndihmon për të shtrihet shpinë për t'u çlodhur vuaj nervore. Gjatë përkeqësimin e nuk është për të përdorur masazh. Të butë stroking me përdorimin e analgjezik kremrat, gels. Pas manipulimin e lënduar vend është për të përfunduar, për t'i dhënë pacientit për të fjetur.

Periudha e përkeqësimi i degjenerative të diskut sëmundja zgjat 3 – 5 ditë. Varet nga shkalla e ashpërsisë së sëmundjes, numri i pacientëve të rruaza, mosha e pacientit, në përputhje me rekomandimet e mjekut. Pas heqje e dhimbjes, duhet të fillojë të lëvizë. Por gradualisht, nuk SuperCool.

Pse sëmundje akute

Ajo duhet të theksohet se procesi i përkeqësimit të varet nga faza, kjo mund të ndodhë për ndonjë prej tyre, nga fillestar të fundit. Përkeqësimi gjithmonë paraprijnë arsye. Kryesor i tyre lista duket si ky.

 1. Pacienti bërë një lëvizje e papritur.
 2. Në zonën e qafës së mitrës zgjerohet për të ngarkesës tepruar.
 3. Ka ndodhur heqjen e peshave ose afat-gjatë zhvendosjes.
 4. Pacienti është nën stres ose kur nervor.
 5. Bërë një specialist masazh. Ose teknik a nuk e di për pacienti ka degjenerative të diskut sëmundjes, sepse ai nuk ishte paralajmëruar.
 6. Ka luhatjet e theksuar të kushteve të motit.
 7. Pacienti kishte hypothermia e tërë trupit ose të dridhura zonën e qafës.
 8. Pas banjë ose sauna pacienti zhytur në akull ose vetëm ujë të ftohtë.
 9. Mosha e pacientit është i rëndësishëm, për të cilin disqe intervertebral janë të veshur dhe të dëmtuar për shkak të moshës veshin.
osteochondrosis të shtyllës kurrizore

Nëse nuk trajtohet në osteochondrosis, në çfarëdo faze ai mund të jetë, përkeqësimi patjetër do të ndodhë herët a vonë. Simptomat e përkeqësimin e osteochondrosis qafës është e nevojshme të dinë dhe të kuptojnë diferencuar nga karakteristikat e tjera vertebrate sëmundjet.

Simptomat akute të

Ndriçimin e ashpërsinë e simptomave varet nga faza e patologji dhe shtrirjen e saj të progresit.

Listën e mëposhtme.

 1. Dhimbje në parietal fushë.
 2. Ulja e ndjeshmëri e lëkurës parietal fushë.
 3. Dhimbje në një anë e qafës.
 4. Dhimbje në klavikul dhe shpatullën.
 5. Ashpërsia e gjuhës.
 6. Ndërprerja e frymëmarrjes, kjo nuk është e qetë.
 7. Hidhërim në kardiak rajon.
 8. Dhimbje simptomat në të drejtën e sipërme të kuadratike.
 9. Dhimbje koke me presion në sy, ose dhimbje koke unilaterale vetëm pjesërisht.
 10. Kriza që është dëgjuar në zonën e qafës nga prapa në zbatimin e tilt,, tundni kokën tuaj, ose të bëj.
 11. Mjegull në sy, njolla apo pikë, çrregullime të dëgjimit dhe të tingullit të ziles në vesh.
 12. Dhimbje dhe dobësi e muskujve në duar, deri në dore.

Për këto simptoma është e vështirë të mos i kushtoj vëmendje për të, megjithatë janë pacientët të cilët, edhe në këtë situatë nuk do të ngutemi për të vizituar një mjek dhe duke u përpjekur për të ndihmuar veten me mjetet juridike në shtëpi

Dietë

Objektivat e dietës në osteochondrosis përfshin:

 • normalizimin e proceset metabolike;
 • parandalimin e calcification në shpinë;
 • rivendosja e kërc struktura;
 • forcimi i ligamenteve të disqe intervertebral;
 • reduktimi i peshës së tepërt dhe për parandalimin e obezitetit. Është e njohur se pesha e tepërt rrit ngarkesën në shpinë dhe provokon zhvillimin e osteoarthritis, dhe në pacientët me sëmundje është shpesh e diagnostikuar trashje.
dhimbje në qafë

Ushqimi duhet të jetë i zgjedhur nga pranishëm mjeku në varësi prania/mungesa e comorbidities. Një dietë të vetme në osteochondrosis jo.

Bazuar në të ushqyerit klinike në të qafës së mitrës dhe mesit degjenerative të diskut sëmundjes për pacientët me e duhur normale e peshës së trupit, mund të merret Dietë Nr 15, e cila përmban të gjitha të nevojshme macronutrients, minerale dhe një sasi në rritje të yndyrë/ujë i shpjegueshëm vitamina, karbohidratet. Energjia vlera e dietës në nivelin e 2600-2700 kcal (g proteina 85-90, 90-95 gram yndyrë dhe 350-400 g e carbs).

Atë që produktet duhet të hyjë në menynë:

 • të produkteve të qumështit (të gjithë qumështit dhe produkteve të qumështit);
 • perime, herbs. Theks i veçantë duhet t'i jepet lakra, trangujt, radishes, selino, beets;
 • fruta dhe kokrra të kuqe enët, duke përfshirë jellies dhe compotes;
 • vaj perimesh;
 • yndyrë të ulët të mishit;
 • jellied enët, jellied të mishit;
 • e errët breads, biskota, muffins;
 • vezë;
 • arrat, farat e susam fara;
 • drithërat;
 • ushqim deti (peshk, karkaleca, alga deti, midhje);
 • jo-gazuara me ujë.

Në dietën dietë në osteochondrosis e shpinë duhet të përjashtohen:

 • yndyrë supë e koncentruar
 • yndyrore të mishit të kuq,
 • refractory yndyrna shtazore, mishi i shpendëve (rosë patë),
 • kafe dhe pije që përmbajnë kafeinë (të fortë çaj, çokollatë).

Të kufizojnë konsumin e me sheqer ushqime dhe pije alkogolsoderzhaschih.

Shkaqet dhe simptomat e përkeqësimi i qafës së mitrës degjenerative të diskut sëmundje

Osteochondrosis e vertebral patologji e sistemit skeletor. Kur saj shkeljet e diskut intervertebral degjenerative dhe dystrophic karakter. Devijim prek indet e rruaza, përhapjen e sëmundjes.

 • VBN në sfondin e qafës së mitrës degjenerative të diskut sëmundje: trajtimi
 • Akupunkturë osteochondrosis të qafës së mitrës

Mosha mesatare e fillimit të sëmundjes nga 30 deri 35 vjet. Për shkak të gabuar të ngarkesës në shpinë dhe këmbët, ose për shkak të lëndimeve traumatike të devijimit të mund të zbulohet sa më herët.

Karakteristikat kryesore të mbështetur zhvillimin e sëmundjes:

 1. Dhimbje përhapjes së në krahët, supet, e përsëritur ose të vazhdueshëm ndjenjë të tensionit në shpinë dhe qafë.
 2. Negative dinamikën e osteochondrosis është shoqëruar nga atrophic dukuri në indet e muskujve, në luhatje të ndjeshme, anomalitë në organet për shkak të compression dhe zhvendosjen.
 3. Dhimbje koke, marrje mendsh, të shpeshta lodhje, parehati në duar.
 4. Ngurtësi, dështimi i shpatet, me radhë, të provokuar nga mpirje, parehati në muskuj dhe nyje, spazma, hypotension.
 5. Floaters dhe spote në syve, zhurmë në vesh.

Parakohshme terapia e qafës së mitrës degjenerative të diskut sëmundje mund të shkojë në një fazë me të rënda exacerbations. Trajtimi në këtë fazë duhet të jetë një mjek.

Shkaqet e anomalitë në shpinë:

 1. Të gabuar duke u peshë shtyllën kurrizore — goditje çanta e dorës bagazh vazhdimisht në një krah ose në një dorë.
 2. Lakuar sjellje në një ulur mode.
 3. Shumë dyshek të butë dhe të lartë jastëk për të fjetur.
 4. Veshur këpucë me e gabuar struktura anatomike, të ngushtë, shtypëse, takë të lartë, duke shkaktuar tensionin e muskujve dhe përkeqësimi i sëmundjeve të shtyllës kurrizore, degjenerative të diskut sëmundjet e qafës së mitrës pjesë.
 5. Pasiviteti fizik, pesha e tepërt, lëndimet traumatike e shpinë, këmbët banesë këmbët.
 6. Procesin e plakjes së degjenerimi për shkak të dëmtuar furnizimit me gjak në shpinë.
 7. Fizike, lodhje, krizat, neuro-sistem emocionale.
 8. E shqetësuar metabolizmit, sëmundjet e stomakut, zorrët, e shoqëruar nga i dëmtuar thithjen e lëndëve ushqyese dhe minerale.
 9. Të rrezikshme, të profesionit, të cilët punojnë në vende me një dridhje të fortë.
 10. Prania e një predispozicion gjenetik për të qafës së mitrës degjenerative të diskut sëmundje me exacerbations.
 11. Jo-respektimi i rregullave të shëndetshme sjellje në periudhën e rritjen aktive, scoliosis.
 12. Dehidratim për një kohë të gjatë. E parregullt, e pabalancuara të ushqyerit, mungesa e vitaminave.
 13. E ndërrimit të ngarkesës që ndodhin gjatë shtatzënisë në pazhvilluar muskulor kornizë.

Në acarim të shkaktuara nga sezonal influenca, një mënyrë e jetës, mund të ndodhë në një kohë të papërcaktuar.

Trajtimi

Për të pasur një të saktë dhe të plotë të trajtimit të ju duhet të konsultoheni me një mjek. Ai do të përshkruajnë një efektiv studim për të gjetur shkakun e sëmundjes. Të përshkruajnë barna, masazhet, mjekësore gjimnastikë.

Gjatë përkeqësimin është paraparë këto medikamente:

 • painkillers
 • chondroprotectors ata janë përdorur për një kohë të gjatë dhe në mënyrë për të rivendosur kërc;
 • relaxants muskujve të ndihmojë për të hequr vrull muskujve;
 • nootropic drogë
 • vasodilators
 • vitamina D

Trajtimi mund të jetë kryer, si në shtëpi spital. Ajo të gjitha varet nga sa e fortë simptomat dhe çfarë komplikacionesh. Për të zgjidhur ajo do të jetë vetëm një specialist. Mjeku mund të dërgoni pikë masazh dhe kështu me radhë. Nëse ju nuk e ndiqni rekomandimet e ekspertëve, kjo do të çojë në pasoja serioze.

Ju duhet të bëni në dietën tuaj produktet të qumështit, mish ligët, fruta të freskëta dhe perime, arra, drithëra, peshk

Vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet ushqimit i cili përmban pelte, ajo është më shpesh pelte. Vaji i ullirit duhet të përdoret për sallata

Ajo është e mirë për të ngrënë llojin e ushqimit që është steamed, të ziera dhe të pjekura. Për të unsubscribe nga kripur, aromë, yndyrore, duhan produkte. Kjo është e ndaluar për të pirë kafe të fortë, çaji dhe braktisja e gazuara ujë të ëmbël.

Masazh trajtimet mund të ndihmojë për të hequr tensionin e muskujve dhe për të normalizuar rrjedhën e gjakut. Por është e domosdoshme që në periudhën e përkeqësimin e osteochondrosis të bëjë atë me shumë kujdes dhe ajo ka të kryhet vetëm nga një masazh profesional terapist.

Nëse personi ka dhimbje të forta, ai ka nevojë për të qëndruar në shtrat. Ka raste që pacienti ju nuk do të marrë deri. Por kjo nuk mund të zgjasë më shumë se tre javë, si muskujt mund të atrophy. Nëse njerëzit mendojnë përmirësim, ju mund të merrni deri, por një maksimum prej dhjetë minuta në ditë. Të gjithë ju duhet të bëni kështu thotë një mjeku, përndryshe kjo mund të çojë në komplikacione të rënda.

masazh qafën osteohondroz

Parandalimi

Ajo është shumë e lehtë për të parandaluar një përkeqësim të degjenerative të diskut të sëmundjeve të kraharorit. Dhe ajo është në gjendje për çdo person i cili kujdeset për shëndetin e tyre. Në mënyrë për të shmangur përkeqësimin e osteochondrosis, ju duhet të ndiqni rregullat e thjeshta.

Patjetër duhet të lëvizin më shumë, sepse patologji shfaqet në njerëzit që ulen shumë. Prandaj, ato ndodhin pezëm dhe të dëmtuar të fluksit të gjakut. Ju duhet që rregullisht të shkoni Shëtitje dhe për të shkuar në palestër. Kjo do të ndihmojë për të parandaluar acarim të kraharorit degjenerative të diskut sëmundje.

Nuk ka nevojë për t'u ulur në skicat, sepse në shtyllën kurrizore mund të jenë të lodhur. Do të vuajnë dhe të kraharorit, dhe të mesit. Ajo është rekomanduar me forcë për të vishen ngrohtësisht në dimër, edhe kjo ndikon në shëndetin e njeriut. Ndoshta nuk duhet të jetë në të ftohtë në qoftë se ju nuk doni për të lënduar.

Kur ju keni peshë shtesë, ju duhet të heqin qafe e obezitetit. Për të bërë jo gjithmonë aq e thjeshtë sa ne do të donim që njerëzit. Ju duhet të ulen në dietat dhe për të shkuar në palestër. Nuk ka nevojë për të zgjedhur ushqime të yndyrshëm dhe një pasiv mënyrë e jetës, duke sakrifikuar shëndetin e tyre.

Vlen të theksohet se kjo është tejet e rëndësishme për të fjetur. Ne po flasim për atë që ne kemi nevojë për të blerë dyshek dhe jastëk

Ata do të ndihmojë për të mbajtur shpinë dhe qafë në korrekt shtetit gjatë gjumit. Siç e dini, për shkak të mismatched mbulesat shpesh shfaqen probleme me rruaza. Kështu që nuk ka nevojë për të kursyer para për të banimit atributet, dhe pastaj të shëndetësisë do të bëhet shumë më mirë.

Njeriu veten e tij mund të ndryshojë faktin se përkeqësimi nuk ndodhi. Për këtë ju duhet të ndiqni këshilla të thjeshta dhe të mos harrojmë për shëndetin tuaj. Gjithashtu, është e nevojshme për të përfunduar kursin e plotë të trajtimit të sëmundjes që në të ardhmen nuk duhet të vuajnë nga dhimbje të forta.