Trajtimi i osteokondrozës së qafës së mitrës

Midis shumë sëmundjeve të njohura, më së shumtiosteokondroza e qafës së mitrëssëmundjet e sistemit musculoskeletal janë të zakonshme, e cila lidhet kryesisht me pasivitet fizik. Përveç kësaj, probleme të tilla janë të natyrshme jo vetëm tek të moshuarit, por edhe tek të rinjtë. Osteokondroza e shpinës së qafës së mitrës zë një vend të veçantë midis patologjive që prekin sistemin musculoskeletal. Cila është kjo sëmundje? Me çfarë kërcënon pronarin e saj? Si manifestohet? A ka masa efektive parandaluese dhe trajtuese?

Osteokondroza e qafës së mitrës është një sëmundje progresive degjenerative-distrofike, e shoqëruar me deformim të disqeve ndërvertebrorë. Ai kërkon trajtim të menjëhershëm për të parandaluar ndryshime patologjike të pakthyeshme. Ndër format e ndryshme të osteokondrozës, patologjia e qafës së mitrës zë vendin e dytë, e dyta vetëm për dëmtimin e rajonit lumbosakral.

Fazat e sëmundjes

Zhvillimi i osteokondrozës së qafës së mitrës ndodh në faza:

 • Faza e parë. Disqet ndërvertebrore fillojnë të shemben: çarje shfaqen në fibrosusin e unazës, disku humbet forcën dhe elasticitetin e tij dhe bëhet më i vogël në lartësi. Si rezultat, rrënjët nervore janë të ngjeshura, të cilat shoqërohen me dhimbje të dhembjes.
 • Faza e dytë. Shkatërrimi i diskut vazhdon, duke çuar në zhvendosje të vogla të rruazave. Ndjesitë e dhimbjes intensifikohen dhe bëhen të përhershme. Mund të ndodhë sindroma e rënies së kokës, e cila karakterizohet nga dhimbje të forta që detyron kokën të mbahet në një pozicion fiks.
 • Faza e tretë. Anulus fibrosus shkatërrohet pothuajse plotësisht, gjë që çon në zgjatime dhe hernie ndërvertebrore. Në këtë rast, dhimbja mund të ulet, pasi nuk ka burim dhimbjeje - ind kërcor. Por sindroma e dhimbjes nuk zhduket plotësisht, pasi rrënjët nervore mbeten të mpiksura. Shkelja e mundshme e ndjeshmërisë, shfaqja e dhimbjes së kokës dhe marramendjes, nauze, "lumbago" në qafë.

Në fazën e parë, sëmundja shërohet me sukses. Në fazat e dytë dhe të tretë, ndodhin ndryshime të pakthyeshme. Prandaj, nuk do të jetë e mundur të rikthehet plotësisht trupi.

Shkaqet e ndryshimeve patologjike

trajtimi i osteokondrozës së qafës së mitrës

Rruazat e vendosura në shpinë të qafës së mitrës janë më të lëvizshmet. Ata kanë përmasa të vogla dhe kanë muskuj të dobët. Kjo strukturë e rruazave kontribuon në zhvillimin e çrregullimeve degjenerative. Përveç kësaj, rajoni i qafës së mitrës është i ngopur me nerva dhe enë të gjakut, dëmtimi i të cilave jo vetëm që shkakton simptoma të pakëndshme, por gjithashtu shkakton komplikime serioze.

Faktorët kryesorë që çojnë në zhvillimin e osteokondrozës së qafës së mitrës përfshijnë:

 • stil jetese i ulur;
 • qëndrimi i zgjatur në të njëjtin pozicion;
 • ndërprerje në metabolizëm;
 • depozitat e kripës;
 • ushqimi i dobët.

Rreziku i zhvillimit të sëmundjes rritet me:

 • predispozitë trashëgimore;
 • pleqëria;
 • dëmtimi i qafës;
 • hipotermi e zgjatur ose e rregullt e trupit;
 • çekuilibër hormonal;
 • mbipesha;
 • sëmundjet autoimune;
 • sëmundjet kronike të sistemit musculoskeletal.

Simptomat e sëmundjes

Zhvillimi i osteokondrozës së qafës së mitrës është i ngadaltë. Simptomat e sëmundjes varen nga sa rruaza preken, shkalla e dëmtimit dhe prania e nervave të mbërthyer.

Simptoma kryesore e patologjisë është dhimbja me intensitet të ndryshëm në qafë, duke rrezatuar në pjesën e pasme të kokës, veshëve, shpatullave, parakrahëve, gjoksit. Ato amplifikohen duke kthyer kokën dhe në sforcimin më të vogël fizik.

Përveç dhimbjes, me osteokondrozë të qafës së mitrës:

 • shfaqen dhimbje koke dhe dhimbje zemre;
 • marramendje;
 • errësohet në sy;
 • duart dhe këmbët janë të mpirë;
 • dëgjohet tringëllimë në veshët;
 • gjuha mpihet;
 • mprehtësia vizuale dhe dëgjimi dobësohen;
 • një kthesë e mprehtë e kokës shkakton humbje të vetëdijes;
 • ka lodhje të shpejtë;
 • koordinimi është i prishur.

Njihen disa sindroma të osteokondrozës së qafës së mitrës:

 • radikular - pinchimi i mbaresave nervore çon në dhimbje të forta në qafë, duke rrezatuar te shpatullat, parakrahët, tehu i shpatullave dhe pjesën e poshtme të shpinës;
 • kardiak - rrënja e muskujve të kraharorit ose nervit frenik është dëmtuar, duke rezultuar në simptoma që i ngjajnë një sulmi në zemër: dhimbje të zgjatur në zonën e gjoksit (ato nuk zhduken kur marrin nitroglicerinë), të cilat rriten me lëvizjen dhe frymëmarrjen e thellë;
 • arteria vertebrale - dhimbja pulsuese zhvillohet në pjesën e pasme të kokës dhe tempujve;
 • irrituese-refleks - dhimbja e djegies ndodh në zonën e qafës, duke rrezatuar në shpatulla dhe në zonën e gjoksit, e përkeqësuar nga kollitja dhe kthimi i kokës.

Komplikime të mundshme

Osteokondroza e qafës së mitrës mund të shkaktojë dëm të konsiderueshëm në trup. Especiallyshtë veçanërisht e rrezikshme për shkak të faktit se rruazat e deformuara dëmtojnë rrënjët nervore dhe enët e gjakut që sjellin gjak në tru. Si rezultat, truri nuk merr sasinë e kërkuar të oksigjenit dhe lëndëve ushqyese, të cilat mund të shkaktojnë paaftësi, madje edhe vdekje, pasi aktiviteti kardiak dhe funksioni i frymëmarrjes janë të dëmtuar.

Nëse nuk ka trajtim të nevojshëm, sëmundja mund të çojë në një sërë ndërlikimesh: sindroma e arteries vertebrale, zgjatimi, hernie disqe, goditje kurrizore, ishemi cerebrale. Shpesh, osteokondroza e qafës së mitrës shkakton radikulopati. Në këtë rast, formohen rritje në rruazat e dëmtuara, për shkak të të cilave trupi pjesërisht ose plotësisht humbet ndjeshmërinë dhe lëvizshmërinë.

Por kompresimi më i rrezikshëm i palcës kurrizore, që çon në vdekje.

Prandaj, trajtimi në kohë i osteokondrozës së qafës së mitrës është i rëndësishëm, i cili do të ndihmojë në shmangien e shumë problemeve.

Diagnostifikimi

diagnoza e osteokondrozës së qafës së mitrës

Për të vendosur një diagnozë, pacienti referohet për një ekzaminim instrumental:

 • radiografi;
 • skanim dupleks;
 • dopplerografi me ultratinguj;
 • imazhe me rezonancë magnetike të llogaritur.

Masat diagnostike do të japin informacion mbi vendndodhjen dhe shkallën e dëmtimit.

Ndihma e parë

Në rast se pacienti përjeton dhimbje të padurueshme, lehtësuesit e dhimbjeve (natriumi metamizol, etj. ) Do të vijnë në ndihmë. Nëse ata nuk mund të heqin qafe dhimbjen, atëherë ata i drejtohen ilaçeve anti-inflamatore jo-steroide (diklofenak, ibuprofen, nimesulid). Por ato nuk mund të merren për një kohë të gjatë, pasi ato kanë një efekt negativ në zorrët.

Pomadat anestetike me një efekt ngrohës dhe një suva speci mund të lehtësojnë në mënyrë efektive dhimbjen.

Nëse gjymtyrët e pacientit bëhen të mpirë, rekomandohen masazhe dhe ushtrime të veçanta që aktivizojnë qarkullimin e gjakut.

Për edemë, merren diuretikë.

Por të gjitha fondet e mësipërme mund të kenë vetëm një efekt të përkohshëm. Prandaj, nuk duhet të shtyni vizitën tek mjeku në mënyrë që të parandaloni zhvillimin e komplikimeve.

Metodat e trajtimit

fizioterapi e osteokondrozës së qafës së mitrës

Në mënyrë që lufta kundër sëmundjes të kurorëzohet me sukses, është e nevojshme:

 • lehtësoni sindromën e dhimbjes;
 • hiqni ënjtjen;
 • rivendosni rrjedhën e gjakut;
 • forconi korse muskulore;
 • përmirësojnë ushqimin e indeve dhe sigurojnë rigjenerimin e tyre.

Trajtimi i osteokondrozës së qafës së mitrës duhet të jetë gjithëpërfshirës dhe të përfshijë:

 • terapi me ilaçe;
 • fizioterapi;
 • ushtrime fizioterapie;
 • metodat e mjekësisë alternative dhe tradicionale;
 • dietë

Trajtimi i ilaçeve përfshin marrjen:

 • ilaçe anti-inflamatore - lehtëson inflamacionin, lehtëson dhimbjen, aktivizon qarkullimin e gjakut;
 • relaksues të muskujve - lehtësojnë spazmat e muskujve;
 • kondroprotektorë - rivendosni indin e kërcit;
 • Vitaminat B - administrata orale dhe administrimi intramuskular janë të mundshme.

Procedurat fizioterapeutike kanë një efekt efektiv në osteokondrozën e qafës së mitrës:

 • magnetoterapi;
 • elektroforezë;
 • terapi me ujë;
 • terapi parafine.

Ndihma efektive në luftën kundër sëmundjes do të sigurohet nga metoda jo-tradicionale (osteopati, homeopati, refleksologji, hirudoterapi), masazh, terapi manuale dhe ushtrime speciale. Ata stimulojnë qarkullimin e gjakut, lehtësojnë tensionin e muskujve, i cili ka një efekt të dobishëm në gjendjen e përgjithshme të trupit. Por është e nevojshme të angazhoheni në ushtrime fizioterapie nën mbikëqyrjen e një specialisti, përndryshe mund të merrni efektin e kundërt.

Përveç (por jo në vend të) trajtimit me ilaçe, rekomandohet përdorimi i mjeteve juridike popullore.

Për 3-4 muaj, duhet të ndiqni një dietë të rreptë:

 • refuzoni produkte që përmbajnë kolesterol: yndyrna shtazore, mish yndyror;
 • kufizoni konsumin e sheqerit, kripës, produkteve të miellit;
 • përjashtoni pijet alkoolike.

Profilaksia

produkte për parandalimin e osteokondrozës sheinrgo

Një mënyrë jetese aktive dhe humbja e peshës janë thelbësore për masat parandaluese. Ushqimi që përmban vitaminat dhe mineralet e nevojshme nuk është i një rëndësie të vogël.

Dysheku i gjumit duhet të jetë i fortë dhe jastëku i ulët.

Kur punoni ulur, sigurohuni që të bëni pushime.

Njerëzit të cilët janë të prirur për osteokondrozë duhet të vizitojnë një ortopedist në mënyrë periodike.