Osteokondroza torakale: simptomat, ndjesia dhe tiparet e terapisë

Foto e osteokondrozës torakale 1

Osteokondroza - ndryshime distrofike dhe degjenerative në kërc dhe indet e eshtrave. Osteokondroza e shtyllës kurrizore mund të ndodhë në shpinë cervikale, torakale ose lumbale. Përparimi i sëmundjes çon në shkatërrimin e ligamenteve, strukturës së nyjeve, disqeve ndërvertebrale.

Osteokondroza e shtyllës kurrizore në rajonin e kraharorit nuk është e zakonshme. Kjo është për shkak të veçorive të strukturës së saj. Lëvizshmëria e tij është më e ulët se ajo e rajoneve të qafës së mitrës dhe mesit. Një pjesë e ngarkesës merret nga brinjët dhe sternumi. Rreziku i patologjisë në vështirësinë e diagnostikimit të saj. Simptomatologjia është e ngjashme me sëmundjet e tjera, zbulohet mjaft vonë, gjë që e ndërlikon procesin e trajtimit.

Shkaqet e sëmundjes

Foto e osteokondrozës torakale 2

Zhvillimi i osteokondrozës torakale shoqërohet me çrregullime metabolike dhe rritje të ngarkesës në disqet ndërvertebrale. Brenda diskut ndërvertebral ndodhet bërthama pulposus, e cila është e rrethuar nga anulus fibrosus. Nëse dëmtohet, ndodh tharja dhe humbja e cilësive të amortizimit të bërthamës. Si rezultat i proceseve degjenerative, ndodh inflamacioni dhe shtrëngimi i fibrave nervore të palcës kurrizore.

Shkaqet e osteokondrozës mund të jenë:

 • trashëgimia;
 • hernia ndërvertebrale;
 • prania e osteofiteve;
 • furnizimi i dobët i gjakut në palcën kurrizore për shkak të shtrëngimit të enëve të gjakut;
 • shkelje e metabolizmit mineral (në veçanti, mungesa e kalciumit);
 • lakimi i shtyllës kurrizore, e cila krijon një ngarkesë të pabarabartë në disqe;
 • trauma në rajonin e kraharorit për shkak të një rënie, mavijosje, goditje;
 • sportet e forcës, ngritja e rregullt e peshave;
 • mënyrë jetese pasive.

Simptomat dhe ndjesitë me osteokondrozën e gjoksit

Disa faktorë ndikojnë në pamjen klinike të patologjisë:

 • niveli i dëmtimit të shtyllës kurrizore;
 • mosha e pacientit;
 • faza e procesit patologjik (përkeqësimi ose falja).

Simptomat e osteokondrozës së gjoksit karakterizohen nga shumëllojshmëria dhe jospecifiteti, kështu që sëmundja shpesh ngatërrohet me patologji të tjera.

Shenjat kryesore të osteokondrozës së gjirit:

 • Dorsago - një dhimbje e mprehtë, e papritur në gjoks dhe shpinë ("lumbago e gjoksit"), pacienti ndjen gulçim.
 • Dorsalgia është dhimbje e vogël në rruazat e prekura që zhvillohet gradualisht gjatë disa javësh. Dhimbja mund të rritet me një frymëmarrje të thellë, duke u përkulur anash dhe përpara, si dhe me qëndrim të zgjatur në një pozicion statik.

Ndjenja e dhimbjes së fortë të brezit dhe problemet e frymëmarrjes shoqërohen me nevralgji ndër brinjësh, në të cilën rrënjët nervore janë të ngjeshura. Intensiteti i dhimbjes zakonisht rritet pasdite dhe ulet pas gjumit të natës.

Ndër simptomat neurologjike janë:

 • shkelje e ndjeshmërisë së gjymtyrëve;
 • mpirje e muskujve të zemrës;
 • sindromi pulmonar;
 • ndjesi shpimi gjilpërash, djegie, mpirje të lëkurës;
 • dridhje dhe spazma e muskujve;
 • një ndjenjë e pranisë së një objekti të huaj në faring kur osteokondroza është e lokalizuar në segmentin e sipërm të kraharorit.

Nevralgjia ndërkostale është një simptomë shoqëruese e patologjive degjenerative-inflamatore të shtyllës kurrizore (osteokondroza, zhvendosja e rruazave, skolioza). Por pamja e saj i ngjan shenjave të sëmundjeve të ndryshme të organeve peritoneale dhe rajonit të kraharorit.

Shënim!Shpesh, dhimbja shfaqet në zonat e sipërme të rajonit të kraharorit, duke e mbuluar gradualisht atë plotësisht, si dhe në zonën e teheve të shpatullave (që kujton angina pectoris). Dhimbja në hipokondriumin e djathtë ndodh me osteokondrozën e rajonit të mesit të kraharorit. Ato mund të diagnostikohen si pankreatit ose kolecistit. Dhimbja në traktin gastrointestinal shfaqet me lezione të segmentit të poshtëm të rajonit të kraharorit të shtyllës kurrizore, duke imituar sëmundjen e zorrëve.

Fazat e zhvillimit të sëmundjes

dhimbje shpine me osteokondrozë në gjoks

Shkalla e zhvillimit të sëmundjes shoqërohet me çrregullime patologjike të shtyllës kurrizore, të cilat karakterizohen nga simptoma të caktuara klinike.

Ekzistojnë 4 periudha të zhvillimit të sëmundjes:

 • shkalla e 1- shfaqja e çarjeve brenda unazës fibroze, pas së cilës lëngu i bërthamës pulposus depërton në të. Shfaqet një sindromë dhimbjeje, e lokalizuar vetëm në zonën e prekur. Mund të ketë dhimbje në zonën e muskujve të zemrës, ngërçe të muskujve.
 • shkalla e 2-të- shfaqet lëvizshmëri jonormale ndërmjet rruazave, nënluksacionet janë të dukshme në regjionin e kraharorit. Me qëndrim të zgjatur statik ose gjatë lëvizjes, ndjehen siklet dhe dhimbje të shtuara.
 • Klasa 3- çarje e anulus fibrosus, duke shkuar përtej bërthamës pulposus. Ndodh formimi i hernieve ndërvertebrale. Kjo shkakton dhimbje të forta të brezit, lëvizshmëri të dëmtuar dhe simptoma të tjera.
 • 4 shkallë- proceset patologjike shtrihen përtej shtyllës kurrizore. Në ndryshimet degjenerative-distrofike përfshihen ligamentet paravertebrale, zhvillohet fibroza.

Diagnostifikimi

Radiografia është shumë informuese. Prania e patologjisë tregohet nga:

 • skajet e pabarabarta të diskut;
 • zmadhimi dhe mprehja e proceseve uncinate;
 • ulje në lartësinë e disqeve, deformim i formës së tyre;
 • prania e osteofiteve.

Ndonjëherë kryhet një studim me kontrast me rreze X. Agjenti i kontrastit mbush diskun e shkatërruar, gjë që bën të mundur përcaktimin e shkallës së neglizhencës së procesit patologjik. MRI dhe tomografia e kompjuterizuar konsiderohen jo më pak informuese.

Trajtime efektive

Si të trajtoni osteokondrozën e rajonit të kraharorit? Qasja ndaj terapisë duhet të jetë gjithëpërfshirëse. Është e nevojshme të merret parasysh faza e zhvillimit të sëmundjes, shkalla e proceseve shkatërruese, gjendja e përgjithshme e pacientit.

Terapia me barna

Në trajtimin e osteokondrozës së gjoksit, përdoren disa grupe barnash.

 • NSAIDs dhe relaksuesit e muskujve;
 • Glukokortikosteroidet. Efekti i tyre terapeutik është më i theksuar se ai i NSAID-ve, por rreziku i efekteve anësore është më i lartë.
 • Kondroprotektorë. Besohet se agjentët kondroprotektivë kontribuojnë në rregullimin e indit të kërcit të dëmtuar. Por efektiviteti i tyre nuk është konfirmuar përfundimisht.
 • Diuretikët përdoren për një kohë të shkurtër për të lehtësuar ënjtjen e fibrave nervore të mbytura gjatë një përkeqësimi të osteokondrozës.

Mjete dhe receta popullore

selino për trajtimin e osteokondrozës së gjirit

Përdoret më shpesh gjatë periudhës së faljes së sëmundjes dhe vetëm si një metodë shtesë e trajtimit.

Trajtimi i osteokondrozës në shtëpi duke përdorur mjekësinë tradicionale:

 • Hidhni 30-40 g rrënjë selino të copëtuar me 1 litër ujë të vluar. Këmbëngulni 8 orë. Pini 1 lugë ëmbëlsirë tri herë në ditë.
 • Shkrini me avull 150 gr yndyrë derri. Shtoni 2 lugë dylli në të. Ngroheni për 15 minuta. Shtoni 1 lugë amoniak. Fërkoni zonat problematike dy herë në ditë. Ruani në një vend të freskët.

Masazh dhe terapi ushtrimore

Një nga masat terapeutike më efektive për osteokondrozën është masazhi. Ndihmon në eliminimin e spazmës së muskujve, përmirësimin e furnizimit me gjak në zonën e problemit dhe normalizimin e gjendjes funksionale të shtyllës kurrizore. Me një përkeqësim të sëmundjes, rekomandohet masazh vibrues. Pas zbutjes së manifestimeve klinike, mund të bëni një kurs masazhi klasik.

Masazhi nuk rekomandohet për osteokondrozën e kraharorit të shkallës 3, kur ka një hernie ndërvertebrale. Kjo mund të përkeqësojë gjendjen e pacientit.

Qëllimi i terapisë fizike dhe gjimnastikës për osteokondrozën është të përmirësojë lëvizshmërinë e nyjeve ndërvertebrale, të forcojë trupin muskulor. Terapia e ushtrimeve ju lejon të lehtësoni spazmat e muskujve, të hiqni ngurtësinë në shpinë. Klasat duhet të kryhen çdo ditë nën mbikëqyrjen e një instruktori me përvojë. Plani i tyre bëhet individualisht për çdo pacient.

Karakteristikat e fuqisë

Parimet kryesore të ushqyerjes së duhur në trajtimin e osteokondrozës së gjoksit:

 • një sasi e madhe e proteinave në dietë;
 • përjashtimi i yndyrës dhe i skuqur;
 • ushqimi duhet të jetë i zier ose i pjekur.

Kripa duhet të përjashtohet nga dieta ose duhet të kufizohet ndjeshëm. Shmangni pijet e gazuara dhe me kafeinë. Është më mirë t'i zëvendësoni me çajra bimorë, lëngje natyrale. Për të përmirësuar sintezën e indit të kërcit, është e dobishme të futni në dietë pelte, pelte, pelte, të cilat përmbajnë kondroitin. Për të marrë mjaftueshëm kalcium për shëndetin e kockave, duhet të hani produkte qumështi. Pajtueshmëria me ushqimin e duhur parandalon përparimin e procesit patologjik.

Masat parandaluese

Për të parandaluar zhvillimin dhe përkeqësimin e proceseve shkatërruese në shpinë torakale, rekomandohet të merren masa parandaluese sa më shpejt që të jetë e mundur dhe t'i ndiqni ato rregullisht.

modeli i shtyllës kurrizore dhe osteokondroza torakale

Rekomandime:

 • bëni ushtrime të veçanta për shpinën çdo ditë;
 • hiqni dorë nga varësitë;
 • hani siç duhet dhe të ekuilibruar;
 • normalizimi i peshës;
 • me punë të ulur 10 minuta çdo orë duhet të bëni një ngrohje;
 • not, gjimnastikë në ujë;

Osteokondroza torakale nuk është shumë e zakonshme në krahasim me atë të qafës së mitrës dhe mesit. Por nuk është më pak e rrezikshme në pasojat e saj për trupin. Është mjaft e vështirë për ta zbuluar atë në fazat e hershme për shkak të ngjashmërisë së simptomave me patologjitë e tjera. Prandaj, është e rëndësishme të monitorohet shëndeti i shtyllës kurrizore gjatë gjithë kohës, të merren të gjitha masat për të parandaluar shkatërrimin patologjik.