Gju osteoarthritis: masë, simptomat dhe trajtimet

Çfarë e bën diagnozën e "gju osteoarthritis"

Ne jemi duke folur rreth sëmundjes në të cilën kërc është e deformuar dhe e shkatërruar. Kërc, duke qenë një leckë të dendura që vepron si një amortizues në çdo përbashkët, ajo është e nevojshme për lëvizjen e saj. Kur ndarje e kërc në përbashkëta gradualisht humbet mobilitetit, por nëse sëmundja nuk trajtohet, atëherë, krejtësisht do të pushoj për të punuar. Megjithatë, në fazat e hershme të osteoarthritis mund të në mënyrë efektive të trajtohen me medikamente dhe fizioterapia.

Metodat e trajtimin e osteoarthritis e gju

Nga rruga, Rreth 12% e njerëzve të rinj vuajnë nga artriti, dhe në pension kjo shifër është mbi gjysmë — një e katërta e të gjithë të vjetër ankohen për simptome të sëmundjes.

Gratë vuajnë osteoarthritis më shpesh se meshkujt.

Rreziku i grupit gjithashtu përfshin atletët aktive të trajnimit dhe microtrauma të kërc shpesh çojnë në kufizim të lëvizshmërisë së nyjeve në një moshë të re.

Ka dëshmi se për osteoarthritis ka një predispozicion gjenetik. Nëse ju keni një familje ka pasur raste të kësaj sëmundjeje, ju duhet me kujdes të monitoruar gjendjen e nyjeve.

Shkaqet e sëmundjes

Arsyet për zhvillimin e osteoarthritis e gju shumë. Këto përfshijnë:

  • trauma dhe microtrauma e nyjeve;
  • të qënit mbipeshë, është një barrë shtesë mbi gju përbashkët;
  • çrregullime metabolike në të cilën kërc mungon ushqyesve thelbësore;
  • pabalancuara të ngarkesës në punë fizike ose tepruar intensive të trajnimit;
  • malfunctions e sistemit të qarkullimit të gjakut, në të cilën të dëmtuar të ushqyerit e kërc indeve;
  • zgjatur spazma të enëve të gjakut të këmbëve. Shkalla e gju OA dhe simptomat

Gju osteoarthritis zhvillohet gradualisht.Pra, janë disa gradë nga kjo sëmundje.

1 shkallë. Në këtë fazë, ndryshimet janë ende të vogla dhe mund edhe të lirshëm të përcaktohet nga instrumenti sondazheve. Për zhvillimin e osteoarthritis e treguese të simptomave, të tilla si të lehtë ngurtësi të përbashkët pas shumë immobility (shpesh në mëngjes) dhe crunching të përbashkët, kur papritur lëvizjet. Dhimbje të forta zakonisht është aty, kështu që njerëzit shpesh e injorojnë këto shenja dhe shkoni te mjeku vetëm kur gju arrin në 2 faza.

2 diplomë e Përbashkët të deformimit, x-rrezet e dukshme ngushtimi i përbashkët i hapësirës dhe deformime të kërc. Simptomat bëhen të theksuar — pacientët ankohen për dhimbje të vazhdueshme, e cila e rrit me fillimin e lëvizjes, kufizimin e mobilitetit, një dukshme ngurtësi në mëngjes. Një përpjekje të vogël (p.sh., ngritje) të shkaktojnë edhe dhimbje. Ndonjëherë lëkura mbi përbashkët bëhet e kuqe, shtohet pak dhe të bëhet i ngrohtë i prek — kjo tregon zhvillimin e inflamacionit. Me osteoarthritis e gju 2 shkallë pacientët raportojnë rritje të dhimbjes, kur moti ndryshimet ose pas ekspozimit.

3 shkallë. Të rëndë në gju osteoarthritis karakterizohet nga dhimbje të forta në të gjitha lëvizjet, lameness, dhe nganjëherë një shënuar shkurtimin e gjymtyrë. E përbashkët zonë është shumë i fryrë, dhe në mëngjes, njerëzit thjesht nuk mund të merrni nga shtrati — ndonjëherë ju duhet të prisni gjysmë ore para motility është pjesërisht të rivendosur. Kur 3 shkallë osteoarthritis e gjurit kërc dukshëm më e hollë, dhe në disa vende të shkatërruar plotësisht, në mënyrë që eshtrat të prekin njëra-tjetrën.

4 shkallë. Shkatërrimin e kërc, dhimbje torturuese dhe immobility — se është ajo që ju merrni, nëse ju e injoroni shenjat e osteoartritit të fundit. E përbashkët hapësirë është e humbur dhe ajo fillon deformimi i kockave. Diagnostics si fazë e parë e trajtimit

Nëse ju dyshoni sëmundjen që ju duhet menjëherë të bëjë një takim për të parë një mjek i podiatër, që është diagnostikuar e saj.

Diagnoza e osteoarthritis përfshin laboratorike dhe metodat instrumentale.

E para është e Përgjithshme dhe biokimike të gjakut dhe urinës për analizë. Këto teste të ndihmojë për të përjashtuar sëmundjet autoimune, duke çuar në humbjen e nyjeve, për të përcaktuar praninë e inflamacionit.

E instrumentale metodat e diagnostikimit të osteoarthritis më shpesh përdoret thjeshtë i radiografisë në dy projektime, ultratinguj, tomografia e llogaritur, imazhe me rezonancë magnetike.

Metodat e trajtimin e osteoarthritis e gju

Osteoarthritis e gju është trajtuar, por prognoza është më i favorshëm në qoftë se ju të filloni trajtimin sa më shpejt të jetë e mundur në 1-2 fazat e para të sëmundjes. Shumë metoda e trajtimit, por vetëm një trajtim gjithëpërfshirës jep rezultatin e dëshiruar.

Ndër metodat më efektive e shokut valë, terapia, tërheqje e nyjeve, brenda-artikulare e administrimit të barnave, tonin e muskujve dhe fizioterapia (fizioterapi).

Terapia

Ndihmon që të merren vetëm me simptomat.

Nonsteroidal anti-inflamator droga

redukuar inflamimin dhe dhimbje.

chondroprotectors

nxitjen e të ushqyerit të kërc kyçeve. Si një Shtojcë e përdorur gjerësisht vajra dhe xhel me efekt analgjezik, si dhe fonde të jashtme për lehtësimin e inflamacionit dhe përmirësimin e gjakut microcirculation.

UHT

Shoku valë terapi — metodën me të cilën efektin terapeutik është arritur efekti i shëndoshë valët e indeve të përbashkët. Kjo është relativisht e pa dhimbje procedura, të cilat megjithatë i lejon për të arritur rezultate mbresëlënëse — për të lehtësuar dhimbjet, për të shkatërruar dhe për të zbutur kalcium depozitat (osteophytes), për të përmirësuar proceset metabolike në inde, të normalizuar rrjedhën e gjakut dhe lehtësimin e ënjtje, gjuha e njerëzve të zakonshëm — të "pastruar" të përbashkët. Efektiviteti i trajtimit arrin në 90%.

Terapi fizike

Terapeutike ushtrimit të, pothuajse, është e nevojshme një pjesë e terapisë së osteoarthritis e gju. kinesitherapy është një ushtrime të veçanta me një llogaritur me kujdes të ngarkesës dhe hidroterapi — ushtrime që janë kryer me pajisjet mjekësore të specializuara. Terapi fizike që lejon për të rivendosur të përbashkët të mobilitetit, të përmirësojë rrjedhjen e gjakut në të, zhvillimin dhe forcimin e ligamenteve.

Tërheqje e nyjeve

Tërheqje, apo tërheqje e nyjeve është kryer në një të veçantë aparat ortopedike. Kjo metodë shtrihet përbashkët dhe shtrihet në hapësirë të përbashkët, duke rezultuar në të reduktuar fërkime të sipërfaqeve artikulare dhe pacienti është i përbashkët është shkarkuar. Efekti pozitiv i vërejtur në 80% të rasteve.

Brenda-artikulare injeksione

Është si të thahet tepërt lëngun synovial, dhe injektimi i farmaceutike — anti-inflamator, analgjezik dhe përmirëson rrjedhën e gjakut të kyçeve kërc të drogës, etj.

Është e nevojshme të tregoni rreth një metodë e tillë si injeksion vetë pacienti plazma në kapsulë të përbashkët nga faktorët e rritjes të përfshira në plazmë. Ata të përshpejtojë shërimin dhe rigjenerimin e dëmtuar kërc kyçeve. Avantazhi i PRP është që në vete e plazma nuk është e alergjive, kjo është e sigurt biologjike stimulator e rilindjes. 2-3 muaj pas një kurs të PRP, pacientët vini re se dhimbjen dhe ngurtësi ka rënë për gjysmë, dhe lëvizjen e përbashkët për të përmirësuar.

Muskujve toning

Metoda e trajtimit të bazuar në stimulimin e muskujt microcurrents. Në rastin e arthrosis e gjurit është atrophy të kofshë muskujt, të rrezikuar furnizimin me gjak. Kjo rrit në mënyrë dramatike të ngarkesës në nyje.

Stimulimi ndihmon për të forcuar këto muskuj, në këtë mënyrë për të lehtësuar ngarkesën e përbashkët, në përmirësimin e qarkullimit të gjakut, për të formuar një të ngurta kornizë të përbashkët.

Operacioni

Arthroscopic të debridment

arthroscopic debridment. Metoda e përdorur për largimin nga e përbashkët të elementeve të shkatërruar kërc, meniscus pjesë. Operacioni është kryer nën video kontrollit. E endoprosthesis. Nëse e përbashkët është shkatërruar plotësisht, ajo mund vetëm të zëvendësohet me artificiale. E endoprosthesis drejtuar për vetëm në rastet më të rënda, të tretë apo të katërt fazën e sëmundjes.

Tuaj të re gju do të fundit 12-15 vjet. Në kohë diagnostikimi i osteoartritit të gjurit, është e rëndësishme për të tërhequr dhe jo të shtyjnë vizitën tek mjeku dhe vetë-mjekoj-duke përdorur over-the-counter mjete juridike.

Osteoarthritis zhvillohet gradualisht, por në disa njerëz në mes të parë simptomat e sëmundjes dhe kohë për të shpëtuar të përbashkët vetëm mund të operacionit, pasi vetëm pak vite — ajo të gjitha varet nga individi. Në shumicën e rasteve, diagnostikimi i hershëm dhe qasje gjithëpërfshirëse për trajtim mund të kontrollojë simptomat e artritit dhe të rivendosur të përbashkët.