Osteoarthritis e gju

Një nga më të shpeshta të ankesa që mjekët dëgjuar nga pacientët është dhimbje në gjunjë. Çfarë e shkaktoi atë, ju nuk mund gjithmonë të tregoni menjëherë, sepse gjunjët e mi mund të vuajnë nga sëmundje të ndryshme, njëra prej të cilave është osteoarthritis e gju. Ajo është e njohur edhe si gonarthrosis, dhe përfaqëson humbjen e përbashkët, që është zakonisht jo-inflamator në natyrë dhe kontribuon në shkatërrimin e kërc, kockave deformime dhe kufizim të lëvizjeve të pacientit.

Formë

Ekzistojnë dy forma kryesore të sëmundjes:

 • fillore. Duket se për shkak të pahijshme zhvillimit të nyjeve në lindje;
 • të mesëm. Duket si një pasojë e sëmundjeve të tjera apo të lënduar.

Primare formë zakonisht zhvillohet nga fëmijëria dhe është shkaktuar nga pasaktë formimin e ligamenteve apo nyjeve. Ata gjatë aktivitetit fizik janë të nënshtruar për ngarkesa të rënda dhe shformoni.

Mesme në formë të sëmundjeve të shkaktuara nga faktorët e mëposhtëm:

  Gonarthrosis
 • lëndimet (vraja, sprains, dislocations, fraktura), të cilat kontribuojnë për ndërprerjen e strukturës së eshtrave, ligaments, kërc. Kjo shkakton post-traumatik format e sëmundjes;
 • kalimi i operacioneve për të hequr meniscus që dëmtojnë integritetin strukturor të tij në gju.
 • shumë të lartë të ngarkesës në këmbë (tipike për atletët);
 • pesha e tepërt që ajo provokon një presion të madh të peshës së trupit në kërc të gju nyje;
 • artriti (inflamacion në nyje). Sëmundjes së zgjatur, të shoqëruar me formimin e forcës së tepruar të lëngshme në zgavër, e cila është shkaktojë komplikime;
 • në mosfunksionim e metabolizmit, që është shkaku i kripë depozitat;
 • të ndryshme të operacioneve në gju;
 • sëmundjeve, të cilat janë shoqëruar me të gjatë spazma e muskujve të muskujt këmbën apo enëve të gjakut.

Zhvillimi i sëmundjes mund të marrë unilaterale ose bilaterale formë. Lëndimi është të ngjarë të jetë arsye për të njëanshme osteoarthritis, dhe obezitetit do të provokojnë dypalëshe.

Simptomat e sëmundjes

Gju osteoarthritis simptomat që tregon gradualisht. Pacienti vite mund të mos e dinë se ai është i sëmurë, ashtu si një ndryshim i dukshëm në formën e gju ose dhimbje të forta që nuk ka. E arthrosis e gjurit të 1 shkallë të shoqërohet shpesh të pakëndshme dhe të dhimbshme ndjesi në gjunjë, por pak në këtë fazë ka të bëjë mjeku. Më të prirur për këtë sëmundje gratë pas moshës 40 vjeç, të cilët vuajnë nga pesha e tepërt. Kryesisht kontribuon në zhvillimin e kësaj sëmundje, prania e venat me variçe. Në këtë fazë është e mundur për të kuruar sëmundje në shtëpi edhe pa përdorimin e drogës dhe ointments.

Dhimbje në sëmundje janë të papritur, dhe të vijë gradualisht, ndonjëherë për disa vjet. Ato të ndodhin gjatë sport, duke ecur dhe për aktivitete të tjera fizike. Kjo mprehtë dhimbja mund të jetë një simptomë e osteoarthritis, por është pasojë e thyerje, entrapment e meniscus ose plagosje. Nëse pacienti ndihet i rëndë siklet ajo është me siguri një gju 2 gradë. Për të shmangur dhimbjet, një person që tenton të kalojë më shumë kohë në një stacionare shtetit, por pas rifillimin e aktivitetit fizik siklet ende kthimit.

Simptoma të tilla si deformim, i shoqëruar nga deforming arthrosis e gjurit. Kjo bëhet e dukshme në të dytë ose të tretë fazat e para të sëmundjes. E saj të parë simptomat: gjuri është pak e fryrë, por e mban formën e saj. Në fazat e fundit ka një ndryshim në formën e saj se mund të bëjë edhe një këmbë më të shkurtër ose më të gjatë. Të sëmurët duhet të pijshëm të tilla si droga hondroprotektory (kontribuojnë në rigjenerimin e kërc ind).

Synovitis (grumbullimi në zgavrën e kyçeve lëngjeve) gjithashtu tregon ecurinë e sëmundjes. Nëse lëngu është shumë e madhe, ajo mund të jetë ashtu-quajtur Baker është kist – një tumor në glenoid anë të përbashkët. Elastike kist bëhet e dukshme kur gju unbent. Të lehtë të trajtohet dhe kurohet me ndërhyrje mjekësore.

Një nga simptomat më karakteristike është kriza, e cila është e dukshme kur sëmundja në fazat 2 dhe 3. Gjëja kryesore – për të dalluar kumbues kriza e nyjeve të një person i shëndoshë dhe një të shurdhër, të thatë kriza e pacientit. Ajo shkakton dobësi e ligamenteve apo e tyre të lartë të mobilitetit. Që të sigurojë pjesën tjetër të nyjeve, pacienti është i rekomanduar të veshin gju mbajtëse për osteoartritit.

Me lëvizshmëri të kufizuar të gjurit, është e manifestuar në fazat e vonshme të sëmundjes. Në këtë rast pacienti nuk mund plotësisht të shpjegoj ose të bëj këmbë, si ajo shkakton dhimbje të forta. Nëse sëmundja ka përparuar në fazën 3, gju mund të jetë plotësisht e vërtetë, për shkak të bashkimit të nyjeve. Ky kusht kërkon përdorimin e injeksioneve, kremrat apo të tjera produkte dhe preparate, lehtësimin e dhimbjes, dhe gjithashtu ndërhyrjes së kirurgëve, për shkak të rregullt masazh ose mjete popullore janë të pafuqishëm kundër shkrirë kockat.

Faza e gonarthrosis

Ka tre fazat e osteoarthritis:

 • nga momenti që ju të fillojë faza e parë e para të dukshme të simptomave të sëmundjes muaj apo vite. Një person i ankohet për dhimbje në këmbë që shfaqen periodikisht. Kjo është veçanërisht e vërtetë për hapat e parë të shkallëve lart ose poshtë, dhe kur të marrë nga shtrati në mëngjes. Fotografitë mund të tregojnë ngushtimin e interarticular boshllëk. Zakonisht, në vend që të shkoni për një specialist, pacientët shpesh janë të përdoret në kremrat popullore, tinctures dhe përgatitjet;
 • faza e dytë është karakterizuar nga më shumë dhimbje të forta që nuk mund të ndalet edhe në pushim të shtetit të gjymtyrëve. I shoqëruar nga kriza. Në përbashkëta zgavër të mund të grumbullojë të lëngjeve dhe të x-rrezet tregojnë fillimin e deformimit dhe zgjerimin e kockave. Pacienti në këtë fazë të fuqishëm kufizon numrin e lëvizjeve të prekur gjymtyrë. Për të reduktuar siklet, specialisti mund të përshkruajnë injeksione dhe marrjen e chondroprotectors;
 • tek e fundit, në fazën e tretë, dhimbja bëhet e vazhdueshme dhe shpesh është më e keqe gjatë ndryshimit të kushteve të motit. X-ray tregon rëndësishme deformim i gju, të cilat mund të eliminohen vetëm me anë të operacionit, pacienti duhet të pini një kompleks të chondroprotectors. Pacienti është në ndryshim ecje: deforming arthrosis e gjurit kontribuon në shëtitje ose më pak të vendosur këmbët, ose waddle.

Trajtimi i sëmundjes

Trajtimin e osteoarthritis e gju varet nga shkalla e sëmundjes së gjunjë. Kronike natyrës së patologji do të ndihmojë për të ardhur vetëm për faljen faza (kur aktive në manifestimet e sëmundjes janë në minimum apo nuk ekzistojnë). Fizioterapia trajtimin e kombinuar me përdorimin e drogës, në veçanti, chondroprotectors, jep rezultate pozitive.

Trajtimi qëllimet janë:

Masazh për osteoarthritis të gjurit
 • zvogëlojë dhimbjen;
 • rivendosur duke përdorur mjete të ndryshme të kërc dhe ligamenteve;
 • rritja e lëvizjeve të gjymtyrëve.

Ndër metodat e trajtimit janë:

 • përdorimin e drogës (chondroprotectors);
 • operacioni mjekët;
 • të qendrës së rehabilitimit (terapi fizike, terapi fizike, masazh dhe mjete të tjera).

E drogës, e njohur edhe si chondro, vërtetë do të jetë në gjendje për të zgjedhur një mjek. Ato, kjo është kategorikisht e ndaluar që të caktojë për veten e tyre, si chondroprotectors vetë janë mjaft të fuqishme ilaçe.

Të gjitha të caktuar med. produktet janë të kishte për qëllim të:

 • largimin e dhimbjes dhe inflamacionit. Për këtë qëllim, në zgavrën e përbashkëta janë hormonale dhe jo-hormonale drogë të llojit;
 • përmirësimi i furnizimit me gjak të lënduar këmbët. Për këtë nuk janë droga të cilat mund të lehtësojë spazma të enëve të gjakut apo muskujve;
 • shërimi i kërc indeve. Zhvilluar të veçantë të produkteve, të gjitha llojet e chondroprotectors, dallohen nga ndikimi në të prekur të përbashkët. Ata kanë ushqyesve të nevojshme kërc indeve. Chondroprotectors janë gjithashtu në gjendje për të ndihmuar trupin të krijuar kërc të reja.

Barnat e prodhuara në formën e pomadave, injeksione dhe mjete të tjera.

Përveç kësaj, një popullore kurë është për masazh për osteoarthritis e gjurit. Si duhet të kryhet nga një mjek, masazh me vaj, ju lejon të pushojnë përgjithmonë të shtrënguar muskujt në afërsi të prekur nga sëmundja e gju, e cila zvogëlon dhimbjen (punon më mirë se injeksione). Masazh me vaj ndihmon në rritjen e numrit të lëvizjeve të kryera nga këmbët, të rregulluar pozicionin e kockash edhe në shtëpi për të rritur rrjedhjen. Nëse patologji ka lëvizur në fazën e tretë, e zakonshme krem ose një injeksion nuk do t'ju ndihmojë, dhe që kërkon ndërhyrje kirurgjikale. Mjeku implantet pacientit një metal të protezave, e cila ka për qëllim për të zëvendësuar jo-funksionuese këmbë. Të tilla implantet duhet të ndryshohen çdo disa vjet, dhe operacioni në vetvete është mjaft i shtrenjtë.

Rekreacion kompleks përfshin ushtrime për osteoarthritis e gju që pacienti do të ketë për të kryer nën mbikëqyrje të rreptë të mjekut tuaj. Këto ushtrime kanë për qëllim:

 • për të përmirësuar qarkullimin e gjakut;
 • përmirësimin e tonin e muskujve në shtëpi. Për shembull, kinesitherapy përfshin studimet e pacientëve për të posaçme simulators.

Terapi fizike

Përveç kësaj, të njohura janë metodat e fizioterapia (UHF dhe tejzanor terapi, phototherapy), të cilat, edhe pse nuk janë esenciale, por në masë të madhe ndihmojnë për të shpejtuar procesin e shërimit. Trajtimin e osteoartritit të gjurit me terapi fizike është efektive zvogëlon dhimbjen. Metodat specifike të fizioterapisë në varësi të shkallës së sëmundjes përcaktohet nga mjeku. Përveç kësaj, rehabilitimin përfshin injeksione që të zvogëlojë dhimbjen, me ndihmën e vajit, etj.

Gjimnastikë

Ushtrime për osteoarthritis e gju është një nga metodat kryesore që ju lejon për të zhvilluar atrophied muskujt. Terapi fizike për osteoarthritis e gjurit duhet të bëhet me kujdes, ngadalë. Nëse pacienti ndihet rifillimin e dhimbje, është koha për të ndaluar të trajnimit. Gjatë ushtrimit të përshtatshme dhe të dobishme për përdorim të veçantë gju mbajtëse për osteoartritit.

Në rehabilitimin e grupit gjithashtu përfshin terapeutike metodat e ortopedike lloji. Ata vendosur një objektiv për veten për të zvogëluar ngarkesën në gju, në mënyrë që gradualisht të zhvendoset saj kallam, protezat. Shumë specialistë të përshkruajnë gju mbajtëse për osteoartritit. Kjo do të ndihmojë pacientin për të lehtësuar në këmbë, duke e bërë atë minimalisht të dhimbshme.

Dietë

Si për dietë të veçantë për osteoarthritis, ajo është zakonisht shpesh që synojnë reduktimin e peshës së pacientit, si në shumicën e rasteve është shumë peshë overloading e nyjeve. Dietë përfshin ngrënë porcione të vogla çdo 3 orë. Për humbje peshe në dietën e përditshme që ju duhet të shtoni të ligët mish (pulë, Gjeldeti, lepuri) dhe eliminimin e dhjamit (qengji, mish derri). Perimeve proteinat duhet të vijnë nga bishtajore. Për dietë në dietë duhet të jetë një zëvendësim për të rafinuar nafta, dhe gjithashtu rënie e marrjes kripë.

Ushqimi për osteoarthritis

Mjekësore dietë deshtimin apo minimale të konsumit të konservuar, i tymosur dhe ushqime të skuqura (suppressant oreks). Në mënyrë për të rivendosur shkatërruar kërc, është e nevojshme për të siguruar trupin me komplekse karbohidratet (drithërat, produktet e bërë nga miell gruri). Në të ushqyerit duhet të përfshihet edhe lëngje (karota, beet, Apple). Ata do të tërhiqen e toksinave nga trupi dhe do të zvogëlojë ndikimin e proceset inflamatore.

Dieta duhet të përfshijnë peshk dhe jelly që vepron si një lloj i kërc dhe ndihmon në krijimin e ri kërc. Vlen të kujtohet kjo dietë nuk mund të caktojë veten më të mirë variant do të jetë në gjendje për të zgjedhur vetëm një dietist (një specialist në dietat).

Metodat tradicionale

Vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet për metodat tradicionale të luftës kundër sëmundjeve (të trajtimit në shtëpi). Një shumë e pomadave, fasha, dhe të tjera të njohura lutem që ofrojnë shëruesit dhe dashamirët e mjekësisë popullore bazohet në bimë, shëndetin e bile i cili përmirëson qarkullimin e gjakut në të sëmurë të përbashkët. Efekti i këtij vaji është që synojnë përmirësimin e qarkullimit të gjakut, të relaksimit të muskujve. Me këtë mjet shpesh pako. Efikasitetin e tyre është shumë e lartë, kështu që kjo metodë është e nganjëherë përdoret nga mjekët dhe në mjekësi tradicionale (në kombinim me barna). E ngjesh duhet të jetë vënë në fasha e leshit, të cilat ngrohet e lënduar vend. Sigurisht, mjete popullore vështirë se mund t'i ndihmojë së tepërmi me osteoarthritis 3 gradë, por shtesë vetitë shëruese të folklorike metodave nuk duhet të neglizhohen, sepse ata të lehtësuar siklet dhe për të eliminuar simptomat kryesore të sëmundjes.

Në mesin e më të popullarizuar receta popullore mjete të cilat mund të zbatohen në shtëpi, janë:

 • një poultice e rrikë. Sipas këtij popullore e receta, për të përmirësuar vetitë terapeutike të rrikë, ajo është e rekomanduar për të para-bluaj dhe vlim. Atëherë ajo duhet të aplikohen për zonat e prekura;
 • aplikimi i jodit, mjekësore bile, e amoniakut, glicerinë dhe mjaltë mund të. Të gjithë përbërësit e këtij popullore përzierje të përzierje, mbush për 10 ditë, dhe pastaj të aplikojnë për të lënduar gjunjë. Kjo mjekësi është shumë efektive;
 • ftohtë të compress fletë të lakrave. Kjo është bërë nga gjethet e freskëta të lakra ngjyhet në maj me mjaltë, dhe të zbatohen në këmbë. Përforcon efektin terapeutik të izolimit të lesh pëlhurë ose filmi plastik. Ky ilaç është i përshtatshëm për njerëz të të gjitha moshave;
 • vaji i elecampane me vodka.

Osteoarthritis e gju ka mjaft një shumëllojshmëri të trajtimit të një pacienti do të zgjedhin mjekët parasysh moshën dhe karakteristika fiziologjike. Ajo mund të shtëna, krem, gju mbajtëse për osteoarthritis dhe medikamente të tjera. Për parandalimin dhe kontrollin e sëmundjes në fazat e para mund të përdoret terapi fizike për osteoarthritis e gjurit. Me e duhur dhe në kohën e duhur të trajtimit të, njerëzit mund të kurseni të holla, dhe jo të shkaktojnë shumë dëm.